Stuttgartští aktivisté zvítězili. Kácet a bourat se má až po volbách
Petr JedličkaVláda spolkové země Bádensko-Württembersko se po mohutné občanské kampani rozhodla pozastavit veškeré demoliční práce spojené s přestavbou stuttgartského nádraží až do březnových voleb. Čistě stavební práce však mají pokračovat dál.
Dílčího, ale významného vítězství se podle německých médií podařilo dosáhnout lidem, kteří se v uplynulých týdnech zapojili do mohutné kampaně proti bourání modernistické budovy železničního nádraží ve Stuttgartu a kácení stromů v přilehlém parku. Vláda spolkové země Bádensko-Württembersko na úterním zasedání rozhodla, že veškeré demoliční práce budou zastaveny až do místních parlamentních voleb. Ty jsou plánovány na 27. března 2011.
„Je to tak. K žádným dalším demoličním pracím či kácení stromů v parku Schlossgarten až do příštích zemských voleb nedojde,“ vybírá z prohlášení bádensko-württemberského kancléře Stefana Mappuse (CDU) Deutsche Welle.
Ke změně postoje pravicové zemské vlády došlo po víkendové odezvě na čtvrteční zásah stuttgartských policistů proti tisícovce demonstrantů, která bránila najatým dřevorubcům v přístupu k parku. Policie nejprve požádala o nasazení zvláštních úderných oddílů z Bavorska, Hesenska a dalších okolních zemí a poté protestující tvrdě rozehnala.
Po zákroku muselo být dle oficiálních čísel 130 lidí ošetřeno a šestnáct přímo hospitalizováno. Aktivisté uvádějí, že došlo přibližně ke čtyřem stovkám poranění.
Německý deník Stern navíc detailně přiblížil příběh šestašedesátiletého důchodce Dietricha Wagnera, jehož při pomoci jedné demonstrantce s pohmožděninami zasáhli policisté vodním kanónem přímo do očí. Wagner následkem toho oslepl a podle vyjádření ošetřujícího lékaře je možné, že se mu zrak už nikdy nevrátí.
Policie nepřesvědčila
Důležitá role ve změně vládního postoje je dále přisuzována schopnosti aktivistů mobilizovat veřejnou podporu. Jak v pátek, tak v pondělí se ve Stuttgartu konaly další tematické demonstrace s dvacetitisícovou (dle policie) až padesátitisícovou (podle organizátorů) účastí. Své taktéž sehrálo i angažmá německé strany zelených, za jejíž jednoznačnou podporu demonstrantům se po pátečním projevu Britty Haßelmannové v Bundestagu postavila celá opozice.
Policii se ani přes hojnou komunikaci s médii nepodařilo razanci zásahu obhájit. Videoprezentace záznamů z akce, při níž odpovědný policejní důstojník Siegfried Stumpf zdůrazňoval, že aktivisté těžkooděnce vyprovokovali házením ořechů, petard a plastových lahví, působila spíš trapně, a moc přesvědčivěji nevyzněl ani argument, že tak zarputilou blokádu policisté dosud nezažili.
Desítky sympatizantů skupiny Parkschützer se rovněž o víkendu vrátily do korun schlossgartenských stromů, kde si zbudovali plátěné příbytky. K jejich pacifikaci by policie musela opět použít sílu, což je dle většiny komentářů za současné situace nepředstavitelné.