Asociace samostatných odborů se přidala k ČMKOS v kritice vládních politik včetně chystaných úprav zákoníku práce. Odboráři požadují také navýšení minimální mzdy či dohodu tripartity o koncepci důchodové reformy.
Asociace samostatných odborů (ASO) kritizuje snahy vlády o novelizaci zákoníku práce. Pokud vláda přistoupí k úpravě zákoníku v navrhované podobě, asociace podpoří případné protesty. Vyplývá to z pondělního prohlášení předsednictva ASO.
Novela, kterou původně předložil ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09 do připomínkového řízení, obsahuje například prodloužení doby, po kterou je možné uzavírat smlouvy na dobu určitou, ze dvou na pět let, zvýšení maximálního rozsahu zaměstnání na základě dohody o provedení práce ze sto padesáti na tři sta hodin, změny ve výši odstupného, které by mělo být nadále vázáno na počet let odpracovaných u zaměstnavatele, či zpružnění kont pracovní doby.
Tyto i další změny, o nichž se diskutuje, ovšem podle ASO výrazně ohrožují sociální zajištění zaměstnanců a mohly by vést k dalšímu zadlužování domácností. Práva zaměstnanců by podle místopředsedy ASO Jaroslava Pejši měla zůstat na současné úrovni.
Předsednictvo ASO ve svém dnešním prohlášení také vyzvalo vládu k navýšení minimální mzdy z 8000 na 8800 korun, a to kvůli růstu životních nákladů. „Jsme jedinou zemí v rámci Evropské unie, která neupravila minimální mzdu již po tři roky," píší odboráři v prohlášení.
Růst životních nákladů přitom není jediným důvodem, který odbory k výzvě vedl. Podle místopředsedy ASO Jaroslava Pejši nyní za minimální mzdu pracuje už jen minimum lidí. Většinou k ní od zaměstnavatelů dostávají načerno další peníze. Z těch se jim ovšem nic nezapočítává do důchodu ani do nemocenské. Navíc stát přichází o peníze na výběrech na sociálním pojistném.
V oblasti důchodové reformy pak ASO vyzvala předsedu vlády Petra Nečase, aby zabezpečil fungování již ustavené pracovní skupiny Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity) pro koncepci důchodové reformy. „Tato komise se již více než rok nesešla, přitom už jsou uzavřeny výsledky Bezděkovy komise," upozornil Pejša.
ASO se vyslovila pro realizaci důchodové reformy. Zásadně ovšem odmítá, aby diskuse o důchodové reformě byla prezentována pouze na základě zprávy tzv. Bezděkovy komise. Ta jako poradní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí v červnu představila dvě varianty důchodové reformy.
V obou variantách navrhla snížení pojistného z osmadvaceti procent superhrubé mzdy na třiadvacet procent. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši devatenácti procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. Pokud bude podle ASO vláda pokračovat ve svých plánech, tj. například ve snaze redukovat zákoník práce, zradikalizují se podle odborářů nesouhlasné projevy občanů, což prý oni sami budou podporovat.
„Například tím nepřímo říkáme, že vyslovujeme podporu tomu, pokud budou zdravotníci chtít 15. října stávkovat," řekl Pejša. Na 15. října totiž již dříve kvůli snižování mezd případným protestem pohrozil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.
Asociace samostatných odborů České republiky je po Českomoravské konfederaci odborových svazů druhá největší česká odborová centrála. Sdružuje například Odborové sdružení železničářů, Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy, Český odborový svaz energetiků, Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů či Regionální odborový svaz ROSa.