Na 21. září připadla první významná konfrontace mezi vládou, která vyhlásila plán asociálních a bezkoncepčních škrtů, a občanskou společností, která se snaží zažehnat nejhorší. V Praze se konala odborářská demonstrace. Přečtěte si náš přímý přenos.
16:15 Takže to je z dnešního přímého přenosu od našeho týmu vše.
Odboráři myslím příjemně překvapili, byli silnější, než se čekalo, odhodlaní, vtipní, ujišťovali se vzájemnou podporou. Pohled na proud lidí valících se z Letné byl impozantní a vláda zřejmě prohloupí, bude-li se ho snažit pouze zlehčovat.
Odborářské hnutí bude bezprostředně sílit, ale přesto nemusí vytrvat. Zkušenost říká, že nálady veřejnosti bývají vrtkavé, a pokud bude vláda odpor odborů drtit, může se nakonec rozplynout, zvláště zůstane-li osamocený.
Zdá se, že největší šanci odborářům skýtá rozšiřování a prohlubování aliancí: mezi jednotlivými odborovými svazy, jak naznačilo vystoupení předáka Odborového svazu KOVO i projevy vzájemné solidarity učitelů a ostatních pracovníků ve školství. Velký význam může mít podpora občanské společnosti, právě v tom může svou historickou úlohu sehrát iniciativa ProAlt.
Důležité ale bude také propojit hnutí odborů s politickou opozicí. Nejpraktičtější myšlenkou dnešního dne se mi tak jeví názor Jiřího Peheho, že by ČSSD měla udělat vše pro vyjednání podpory odborů před senátními volbami.
Budování široké občansko-politické aliance jistě není jednoduchou cestou, ale zato takovou, která by mohla vést nejen k poražení bezkoncepčních vládních škrtů; nakonec by mohla proměnit charakter celé české společnosti.
16:10 ČTK přinesla reakce Petra Nečase a Miroslava Kalouska na dnešní demonstraci:
„Vláda neuhne v žádném případě od snížení objemu platových prostředků ve veřejném sektoru o deset procent. O konkrétní formě tohoto snižování jsme připraveni jednat a také jednáme s představiteli příslušných odborových svazů," řekl Nečas. Veřejný sektor se podle premiéra dosud nepřizpůsobil stavu českého hospodářství a mzdy v něm rostly reálně o 3,7 procenta.
„Není možné, aby přes zjevný propad ekonomiky, propouštění a šetření v soukromých podnicích žila celá veřejná sféra mimo tuto realitu," uvedl Nečas v tiskovém prohlášení. Odborářům ale vzkázal, že dveře k dalšímu jednání jsou otevřené. „Vláda nechce lidem, i těm, kteří dnes přijeli demonstrovat, způsobit za rok či za dva mnohem větší problémy, proto musí na omezení mezd ve veřejném sektoru trvat," uvedl.
A ministr financí Kalousek: „My nejsme v situaci, kdy bychom mohli slevit z tohoto rozhodnutí, protože kdybychom ho odložili, čekala by nás všechny opatření mnohem tvrdší. ČR není v situaci, kdy se může rozhodovat o tom, zda to udělá, nebo ne. Buď to uděláme teď sociálně citlivě, a bude to pouze deset procent, nebo se toho lekneme, budeme to dělat později, a pak to bude mnohem víc než deset procent a zasáhne to mnohem více lidí."
15:55 Krátce po demonstraci se konala tisková konference špiček ČSSD, kterou sledoval Vratislav Dostál. S těmito poznatky:
Úřadující předseda Bohuslav Sobotka hned v úvodu sdělil, že sociální demokracie dnešní demonstraci vítá. „Protesty odborářů jsou oprávněné, neboť politika současné vlády, jejímž výsledkem bude propouštění a snižování mezd státních zaměstnanců, je nepřijatelná i pro ČSSD,“ uvedl Bohuslav Sobotka.
Pokud vláda podle Sobotky neustoupí, státní zaměstnanci ztratí motivaci pro tento stát cokoli dělat. Sociální demokraté obviňují současnou trojkoaliční vládu z destrukce veřejné sféry, jejímž cílem je ji zprivatizovat.
Sobotka na závěr vyzval vládu občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných, aby vyslyšela požadavky odborů. „ČSSD tyto požadavky podporuje,“ uzavřel Sobotka.
15:35 ČTK doplnila zprávu o incidentu na ministerstvu vnitra také o vyjádření ministra Johna: „Hlavně budeme opravovat a daňové poplatníky to bude stát peníze. Neboli odbory, které chtěly získat peníze, připravily ostatní občany o tisíce korun," komentoval incident ministr vnitra Radek John (VV). Konkrétní rozsah škod ale neznal.
Na ministerstvu vnitra se podle zpravodaje ČTK někteří demonstrující dostali silou i za bezpečnostní rám, který spadl.
Radek John byl pro demonstranty jedním z hlavních terčů. Na jedné z rakví přinesených na ministerstvo vnitra byl nápis „Policie ČR skonala po těžké nemoci". Z reproduktorů k tomu zněla hlasitá hudba, například píseň V mládí jsem se učil hrobařem. Píše ČTK.
Probíhá tisková konference ČSSD.
15:15 Vratislav Dostál hovořil s politologem Pavlem Šaradínem: „Dnešní demonstrace je prvním zásadnějším střetem pravostředové vlády s občany. Je sice nepravděpodobné, že po jedné demonstraci odborů vláda ustoupí ze svých programových plánů, budou-li však — jak ostatně odboráři slibují — protestní akce pokračovat, je skoro jisté, že Nečas začne brát odboráře vážně a bude s nimi skutečně jednat, aby našel kompromisní východiska pro politiku své vlády,“ myslí si Pavel Šaradín.
Podle Šaradína je ale pravděpodobné, že se nespokojenost občanů na stabilitě vlády prozatím neprojeví. „Nemyslím si, že by se to nějak výrazně projevilo u senátních voleb. K těm totiž chodí spíše středoví a pravicoví voliči, a tudíž bude pozice ČSSD složitá,“ uvedl pro Deník Referendum politolog.
Šaradín si tak myslí, že teprve opakované demonstrace a případné stávky ovlivní chod země, a tudíž i chování vládní koalice. Předseda odborů Jaroslav Zavadil ostatně slíbil pokračovat v protestních akcích, a proto je podle Šaradína možné, že dlouhodobější nátlak občanů na vládu nakonec může přinést změny v plánovaných změnách tarifů, zákoníku práce a dalších programových prioritách.
15:10 Jiří Guth naposledy od Rudolfina: Někteří demonstrující policisté si s překvapením a potěšením uvědomují, jaký je ten Dvořákův Slovanský tanec č. 15 řízná muzika.
15:05 Demonstrace skončila. Na závěr zahráli členové symfonických orchestrů Slovanský tanec č. 15 Antonína Dvořáka, jehož socha shlížela na demonstranty před Rudolfinem.
Dušan Radovanovič také zjistil, jak vznilo heslo „Vládní priority: tuneláři v bavlnce, ghetta pro chudinu, pracující sebrance mzdy jen polovinu."
Jeho autorem je pětapadesátiletý muž z Prahy, jenž pracuje jako živnostník. Na dotaz, jaké důvody ho vedly k podpoře demonstrace, uvedl: „Po zhlédnutí klipu Přemluv bábu jsem pochopil i já, že musím na tomto světě nějakým způsobem participovat."
14:58 Jako poslední mluvil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil: „Dnešní demonstrace je prvním vážnějším střetem vlády s občany,“ zahájil svou řeč.
„Vždy, když jsem jezdil na demonstrace do Německa a Francie, přál jsem si, abychom takový ,materiál' taky měli. A dnes ho máme. To, že máme hloupé, arogantní a nesvéprávné politiky, to víme, to dokázal Přemysl Sobotka. Chci vám ale říct, že tímto začínáme a nesmí to skončit, protože tato vláda udělá to, co řekla. Takže se na to připravme,“ řekl před demonstranty Zavadil.
Podle odborového předáka nejde pouze o to, že s odbory chce vláda jednat. „Jde také o výsledky, a ty zatím nejsou,“ řekl Jaroslav Zavadil.
„Naříkají, že nemají peníze. Ale začalo to reformou veřejných financí Topolánka, Kalouska, Nečase. Touto reformou okradli stát o osmdesát miliard, a teď šetří na zaměstnancích. Ať si nezahrávají s lidskou trpělivostí, už toho začíná být dost. Jediné, co dokázala tato vláda, je, že se jí podařilo vás dát dohromady jak nikdy za dvacet let,“ uvedl dále Jaroslav Zavadil.
„Když jsme upozorňovali vládu, že přijde krize, neslyšeli, neviděli a označovali nás za šiřitele poplašných zpráv. A teď chtějí škrtnutím pera snížit platy zaměstnancům, a nejen to, chtějí měnit i struktury platů.
Že nejsou peníze? Jsou a je jich hodně. Nikdo neřeší daňové úniky. Vůbec se neřeší státní zakázky, u kterých se předpokládá, že 10 - 20 % končí v kapsách těch, kteří tyto zakázky zprostředkovávají,“ zahřímal šéf odborů.
Zavadil nakonec konstatoval, že je rád, že demonstranti dali vládě najevo, že nejsou ovce, co se nechají stříhat za živa. „My jsme pro reformy, ale nikoli pro takové, kdy bohatí bohatnou a chudí chudnou. To totiž nejsou reformy."
„Nečas dnes dal najevo, že neustoupí z některých opatření, proto budeme pokračovat. Vyzývám veřejnost, aby si to nenechala líbit,“ uzavřel předseda odborářů.
14:52 Doplnili jsme fotogalerii.
14:45 Dušan Radovanovič našel dalšího aspiranta na slogan dne: „Vládní priority: tuneláři v bavlnce, ghetta pro chudinu, pracující sebrance mzdy jen polovinu."
Největší odpor mezi demonstranty vzbudil citovaný výrok předsedy Senátu Přemysla Sobotky, podle nějž demonstrovat chodí ti méně kvalitní zaměstnanci.
Oficiální odhad policie se zvýšil na čtyřicet tisíc lidí.
14:40 Zástupkyně Odborového svazu zaměstnanců ve školství: „Přijelo patnáct autobusů z Moravskoslezského kraje. Nesouhlasíme se snižováním platů, přidáváte nám práci a berete peníze. Chceme a umíme pracovat, ale za přiměřenou odměnu. Možná jsme byli ovce, ale zásluhou vlády se měníme ve vlky. Nenecháme se jako pomocný personál ve školství rozeštvat od pedagogických pracovníků."
Pozdrav od odboráře ze svazu OS KOVO: „Pokud se vláda nepřestane chovat arogantně, příště tu budeme všichni."
14:30 Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková v parafrázi TGM řekla: „Nejen péče o nemocné a bezmocné, ale i odměňování těch, kteří to doopravdy dělají, je mírou toho, jak je stát sociální. Nejsme žádná lůza. Chceme jen uživit své rodiny, nic víc. Vzkazuji do Strakovky: Děkujeme, odejděte."
14:18 Z budovy Filosofické fakulty přihlíží demonstraci mimo jiné Erazim Kohák. Demonstraci přijeli podpořit i zástupci Brněnské filharmonie, orchestru Národního divadla či Symfonického orchestru FOK.
Policista Plechatý dvakrát o vládě mluvil jako o politické mafii.
Předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová: „Situace je vážná. Nový systém odměňování by vedl mimo jiné ke ztrátě autority veřejné správy. Vyzývám všechny úředníky, aby nám pomohli změnit image. Dokážeme to perfektní prací. Jsme loajální k občanům. Chceme sloužit dál, ale v důstojných podmínkách. Plány vlády by způsobily devastaci střední třídy."
Mezi projevy hrála z reporoduktorů píseň Karla Kryla Král a klaun.
14:10 Další projevy a hesla:
Miloš Plechatý z Unie bezpečnostních složek: „Touto demonstrací naše snaha nekončí. Nesmíme stávkovat, ale byl by to dobrý budíček pro vládu i občany. Vláda zaslepená úsilím o úspory nabourává základy státu. Musíme čekat na další vzpouru jako Leopoldov? Letos jsme přišli o zhruba dva tisíce korun měsíčně, ale vedení si vyplácí velké odměny. Ryba smrdí od hlavy."
Milan Štěpánek: „Chceme vám pomáhat bez hesel, ale upřímně a každý den. Dnes to dopadá na nás, příště na ostatní. Nechceme nesystémové změny - škrtání a restrukturalizaci. Nechceme rušit služebny. Nechceme se stát metropolitní policií, ani nějakou bezpečnostní agenturou. Nechceme korupci při obsazování služebních míst a raketové kariéry... Nenechme se rozdělit na skupiny."
Zdravotní sestry nesou transparent: „Teď vám Drábeček poví pohádku, jak chudým brát a bohatým dávat."
14:00 Z vystoupení řečníků: Předseda policejních odborů Štěpánek citoval nejmenovaného ministra z tripartity: „Oni teď musejí šetřit, protože my jsme to v minulosti prožrali". Štěpánek pro Deník Referendum dodal: „Jsem příjemně překvapen, čekal jsem kolem patnácti tisíc a ono přišlo přes třicet tisíc."
Za odborový svaz hasičů Zdeněk Oberreiter za hasiče odmítl další snižování platů, protože se snižuje už letos. „Jsme tu proto, abychom Nečasovu vládu hlasitě upozornili, ze takhle velké škrty přímo ohrožují bezpečnost občanů. Mladí nezkušení kluci řídí ministerstva a bezhlavě škrtají," řekl Oberreiter.
13:54 Dušan Radovanovič z demonstrace: Jsou zde skutečně lidé z celé republiky. Zajímavé je, že jsou zde výrazně zastoupeny ženy. Hovořil jsem s učitelkami z mateřské školy v Chebu. Vadí jim především to, že mnozí státní zaměstnanci jsou v těchto oblastech i po třiceti letech práce na hranici minimální mzdy, což považují za nepřijatelné. Pokud se jim nyní plat sníží, budou ho dorovnávat z peněz určených na výukové pomůcky, takže nebude ani jak pořádně učit. „Ukažte mi někoho, koho zavřeli za zadávání předražených státních zakázek za miliardy, místo toho škrtají peníze těm, kdo už takhle jsou na hranici bídy," říká učitelka z Chebu.
13:50 Vratislav Dostál mluvil s Jiřím Pehem.
Podle politologa je charakter a dynamika českého politického provozu určován především volebními výsledky. „Většina současné vlády je tak velká, že takováto demonstrace nemůže otřást její stabilitou. Odbory by proto měly vyzvat své členy a příznivce, aby v senátních volbách volili opozici, především pak ČSSD,“ myslí si Jiří Pehe.
„Totiž teprve volební porážka stran vládní koalice může vyvolat vnitrostranické a vnitrokoaliční pnutí, jejichž výsledkem by mohla být destabilizace koaličního vládnutí. Pokud strany vládní koalice v podzimních volbách uspějí, s jejich stabilitou pak nepohne ani stotisícový dav v ulicích,“ myslí si Jiří Pehe.
Otázka tedy zní: dokáží sociální demokraté využít společenské konstelace, jež je kritická vůči koaličním plánům, a vytěžit z ní volební úspěch? Podle Peheho by pouze úspěch opozice ve volbách přinesl ústupky vlády odborářům.
13:45 ČTK přinesla zprávu, že policie odhadla počet účastníků na 30 000, přitom ale další tisíce demonstrantů se na zcela naplněné náměstí už nevejdou.
Premiér Nečas opakuje kolovrátek: budeme jednat, ale v ničem neustoupíme. „Vláda neuhne v žádném případě od snížení objemu platových prostředků ve veřejném sektoru o deset procent. O konkrétní formě tohoto snižování jsme připraveni jednat a také jednáme s představiteli příslušných odborových svazů," cituje ČTK premiéra Nečase.
13:41 Milan Štěch na otázku, co říká účasti Jany Bobošíkové, která se se skupinkou svých věrných tváří jako jeden odborový svazek, Deníku Referendum odpověděl: „Ne, není to nepatřičné, každý má právo sem přijít. Jestli to signalizuje změnu postoje Suverenity k právům zaměstnanců, je to přímo dobře."
13:39 Jedna skupinka skanduje „Drábek je grázl".
Další hesla: „Sejdeme se na louce, kde se budem pást, neb neumíme krást", „Žádáme spravedlnost, ne privilegia", „Ze státního zaměstnance uděláte bezdomovce", „Sestry vzkazují: děkujeme, odejdeme taky", „Okresní soud Opava, boj za platy nevzdává".
13:30 Jiří Guth čte další slogany: „VV rovná se Výsměch všem", „Boj s korupcí jsem začal destrukcí PČR. Váš Radek".
Policisté zpívají na melodii kubánského songu Guntanamera: Drábek má péro, Drábek má péro, na škrty Drábek má péro.
V reakci na přezíravé výroky pravicových politiků o pár odborářích se skanduje: „Pár se nás tu sešlo".
Předseda ČMKOS pozdravil demonstrující větou: „Měli jsme vzít Václavák."
13:20 Jiří Guth ještě u Strakovky hovořil s exministrem Pecinou, který se tu zdravil s organizátory i řadovými demonstranty. Pecina řekl: „To by se za mě stát nemohlo, resp. v takové vládě bych nebyl ani minutu. Snižovat platy je nesmysl, hazard s bezpečností nás všech, vrací nás to o deset let zpátky."
Mezitím volal Roman Sikora s Jiřím Silným: Palachovo náměstí je už zcela plné a stále je ještě vidět lidi proudící z Letné. Celkový počet účastníků akce je zřejmě více než dvojnásobkem původních odhadů, tedy čtyřicet tisíc a spíše víc.
Nespěchejme s rychlými soudy, ale odborářům se zřejmě daří založit hnutí.
13:15 Oba naši reportéři jsou už na Palachově náměstí. To je zcela plné a stále přicházejí další lidé, na náměstí se všichni nevlezou.
Dušan Radovanovič hovořil s hasiči z Příbrami a Dobříše, kteří nesou transparent „Snižte platy sobě". Podle nich je situace už neúnosná. Nejvíce jim vadí omezení zásahových složek, tedy jejich vyjíždění přímo do akce. Podle nich vláda kromě škrtů nenabízí nic.
13:09 Na ČT24 analyzuje situaci Jindřich Šídlo. Podle něj dnešní demonstrace ukazuje, že jsou odbory připravené tvrdě hájit zájmy zaměstnanců. Podle jeho názoru jsou reakce odborářů pochopitelné a očekávatelné. „Úsporné reformy Petra Nečase jsou razantnější, než reformy první vlády Václava Klause,“ myslí si analytik ČT24.
Podle Šídla je nicméně evidentní, že Nečasova vláda ze svých plánů neustoupí. „Většina sto osmnácti hlasů dodává vládě Petra Nečase sebevědomí, tudíž pochybuji, že ustoupí ze svých plánů,“ uvedl Jindřich Šídlo.
13:07 IDNES.cz cituje zprávu z ministerstva vnitra: „Demonstrující rozbili jedny dveře, chybělo málo, aby rozbili další. Ve vestibulu odpálili několik škrtacích petard. Nyní jsou už pryč, podařilo se je dostat ven bez použití násilí," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Jiří Reichl.
13:05 Ze zprávy ČTK: Tisíce demonstrantů dorazily dnes před polednem před ministerstvo vnitra. Několik desítek z nich proniklo přímo do budovy, kde projevili svůj nesouhlas s rozpočtovými škrty pískáním či skandováním hesel „Už jsme tady" nebo „Demisi". Před vnitro položili smuteční věnec a rakve s nápisem Policie. Průvod poté vyrazil přes Letenské sady k úřadu vlády, kde na něj čeká další část demonstrantů.
Na jedné z přinesených rakví byl nápis „Policie ČR skonala po těžké nemoci". Z reproduktorů zněla hlasitá hudba, například píseň V mládí jsem se učil hrobařem. Dav dělá velký hluk, zkomplikoval také dopravu na Letné. Skupina protestujících policistů vešla i do Letenského tunelu a provolává tam hesla.
Mezi demonstranty jsou i celníci, zástupci vězeňské služby nebo České daňové správy, odbory státních zaměstnanců i civilních zaměstnanců armády či justiční pracovníci. Hasiči třímají balónky s logem svého odborového svazu. Podle policejních odhadů čítala hlavní skupina demonstrantů, která se sešla v Letenských sadech, už dopoledne 16 000 až 20 000 lidí. Počet demonstrujících však stále roste.
Řada z účastníků přišla s transparenty, na kterých stojí například „Méně peněz, více zločinů", „Snižte platy sobě", „My vás chráníme, vy nás likvidujete, vaši hasiči" nebo „I justice žádá spravedlnost". Autoři některých nápisů si vzali na mušku konkrétní politiky — například sloganem „Vyždímat — až na kousek, chce nám prachy Kalousek" či vzkazem ministru vnitra Radku Johnovi (VV) „Teď, když vnitro řídí Radek, budeme mít holý zadek".
S protestem sympatizuje i řada policistů, kteří jsou ve službě a na celou akci dohlížejí. Prozrazují to žluté stužky připnuté na jejich uniformách.
13:00 Zprávy z místa: Čelo průvodu už je v polovině Mánesova mostu a přitom lidé stále ještě proudí pod metronomem. Na Palachově náměstí už čekají další tisíce. Je to velmi spontánní a živelné a je jasné, že se všichni lidé na náměstí nevejdou. Lidí přijelo víc, než se čekalo.
12:52 Vratislav Dostál analyzuje, jak se akci věnují ostatní média:
Jaromír Drábek právě v rozhovoru na ČT24 uvedl, že je připraven jednat s odboráři, dokonce se prý s nimi má zítra sejít. Nečas i Drábek tak opakovaně artikulují ochotu vyjednávat. Falbr ale ve svém sloupku naráží na neochotu Petra Nečase brát připomínky odborářů vážně. Premiér Nečas i ministr práce a sociálních věcí sice ohlašují bezmála denně, že se kdykoli sejdou s odboráři a zaměstnavateli, ale také že jim v ničem neustoupí. Podle odborů je zřejmé, že Nečasova vláda pohrdá sociálními partnery.
„Premiér Nečas sice deklaruje ochotu k setkání se sociálními partnery, nicméně současně dává najevo neústupnost. Považuji to za pouhou obezličku či fintu na veřejnost, aby si zachoval tvář politika, který je ochoten vést dialog,“ uvedl před časem pro Deník Referendum k Nečasově ochotě jednat, ale současně v ničem neustoupit, bývalý šéf odborů a senátor Milan Štěch.
Falbr proto vítá dnešní demonstraci. Podle něho totiž členové odborů vidí, že se jednání v tripartitě postupně mění v trialog hluchých, že zejména vládní strana vůbec neposlouchá argumenty odborářů, pak se sociální dialog stává fraškou, což podle Falbra vyžaduje jiný druh komunikace.
12:47 Dušan Radovanovič hovořil s policistkami, které dnes u vchodu do MV paradoxně dohlížejí na své demonstrující kolegy. Službu dnes dostaly kvůli demonstraci místo volna. Se svými kolegy jednoznačně sympatizují.
Průnik lidí na MV nebyl podle našeho redaktora ničím zvlášť dramatickým. Lidé od ministerstva se už postupně v několika hadech přesunují k řece.
12:40 Jiří Guth: V čele průvodu nesou demonstranti dvě rakve: Na jedné stojí nápis: „Nechceme platit dluhy za špatné vládnutí". Radek John je označen jako spalovač mrtvol, policejní ředitel jako hrobník. Policie má na výložkách nápis ABL.
Demonstraci podporují i občanské iniciativy Ne základnám a ProAlt. Ne základnám hlásí z amplionu slogan: „Nečas na rakety, čas na referendum". U Strakovky je mnoho set učitelek a lidé z ProAltu. Místu vévodí transparent: „Svatý Václave, zažeň vše zlé. I dnešní Nečasy."
12:35 Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil řekl redaktorovi DR Jiřímu Guthovi, že je s účastí spokojen: „Už jen hasičů a policistů přijelo abnormálně moc."
Demonstraci komentoval pro dnešní vydání Deníku Referendum i bývalý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Richard Falbr, podle něhož je současná vláda vládou chaotů, která si ví s ekonomikou rady jako kojenec s integrály. Proto ji podle Falbra není třeba šetřit.
„Kde jsou předvolební sliby o vytvoření 170 000 pracovních míst (ODS)? Místo toho se bude propouštět úřednictvo i dělnictvo,“ píše v dnešním Deníku Referendum Falbr.
12:30 Kolega Radovanovič mluvil s policisty z Ostravy a Havířova. Podle jejich slov již tento rok přišli o 15 % platu, například jim odňali rizikový příplatek. Navíc se podle nich požaduje další snižování nákladů, přičemž už nyní nemají podle svých slov ani na papír.
Mezi demonstranty, kteří obcházejí budovu ministerstva práce a sociálních věcí, je spousta policistů a hasičů. Skandují: „Už jsme tady", „Propusťte kravaty, zůstane nám na platy", „Vláda, větší nebezpečí než požár", „Vyždímat až na kousek, chce nám prachy Kalousek". Pískají na píšťalky, mají s sebou i sirény.
12:20 Demonstranti vtrhli na ministerstvo vnitra. Živý přenos připravují i kolegové z Idnes, kteří jsou vybaveni i kamerou. Před chvílí do ní hovořil místopředseda Nezávislého odborového svazu policie Daniel Bláha. Když vysvětloval, proč je složité seřadit dvacet tisíc demonstrantů k pochodu, řekl mimo jiné: „Tak spousta policistů se ráda zastaví před ministerstvem vnitra, což je nenáviděný barák v současné době."
To koresponduje s čerstvou zprávou z ČTK: „Desítky demonstrujících policistů a hasičů pronikly přes policejní ochranu do vestibulu ministerstva vnitra, několik z nich se silou dostalo až za bezpečnostní rám. Pustili sirénu a pískají na píšťalky, vyjadřují tak svůj nesouhlas s chystanými rozpočtovými škrty. Další protestující proudí dovnitř budovy, podle zpravodaje ČTK jim v tom nikdo nebrání."
12:10 ČTK přinesla reakci Bohuslava Sobotky na vyjádření Jaromíra Drábka (citováno ve vstupu v 11:30) Sobotka nepovažuje přístup vlády za „dobrý signál do budoucna". Podle něj bude vláda stejně jednat i s ostatními občany, s důchodci, zdravotně postiženými, rodinami s dětmi, pacienty, klienty stavebního spoření. Lidé mají podle něho pocit, že se s nimi nejedná jako s plnoprávnými občany. „Po letech služby je vláda paušálně prohlásila za nepotřebné sádlo. To je urážející a hloupé," řekl úřadující předseda ČSSD.
Vláda podle Sobotky při konsolidaci rozpočtu zapomněla na příjmovou stránku. „Kdyby zvolila vyšší daňovou progresi, více zapojila firmy, zdanila hazard, bojovala s daňovými úniky, mohla řešit otázku platů mnohem citlivěji a spravedlivěji," uvedl. Sociální demokracie nechce zničit veřejný sektor jako současná vláda, proto dnešní demonstraci podporuje, uvedl Sobotka.
11:50 Odboráři vyrazili. Policie odhaduje počet na 17 000 lidí. Odboráři na 20 000. Podle zpravodaje DR Dušana Radovanoviče může být počet ještě vyšší. Před ministerstvem vnitra je zcela plno. Část demonstrujících policistů zablokovala vjezd do Letenského tunelu, pískají na píšťalky. Mezi hesly na transparentech se vyjímají slogany jako „Přišel Nečas", „Vidíme na vlastní oči, co jste zač", „Občané ČR, naučte se bránit, policie končí".
11:30 ČTK přináší k demonstraci od rána základní zpravodajství, ale také předvídatelné odsudky demonstrantů, citováni jsou ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) a Václav Klaus.
Podle Drábka je dnešní demonstrace odborů proti rozpočtovým škrtům a mzdové politice vlády důsledkem toho, že odborové organizace nebyly ochotny věcně diskutovat o jakékoliv změně. V prohlášení zaslaném ČTK ministr uvedl, že odboráři přicházejí se zmanipulovanými výklady škrtů.
Předvídatelně si přisadil i proslulý přítel odborů Václav Klaus. Škrty chystané vládou jsou podle něj nezbytné. Jde prý o důsledek dlouhodobě nezodpovědné politiky, při níž stát vydával víc peněz, než na co měl. Doplnil, že podobné škrty se dělají všude ve světě a dnešní demonstrace nic nevyřeší.
Možná by mu někdo měl připomenout, na kolik nás přišla zpackaná privatizace, a k čemu vedly drakonické bezkoncepční škrty jinde: snad není na světě země, kde by nenapáchaly víc škody než užitku.
A ještě ta základní informace z ČTK:
Z celé republiky se dnes sjedou do Prahy odboráři na demonstraci proti mzdové politice a rozpočtovým škrtům vlády. Převažovat mezi nimi zřejmě budou policisté, hasiči a zdravotníci. Zúčastní se ale i vojáci či zaměstnanci škol. Organizátoři odhadují počet účastníků na 20 000. Celkem na demonstraci přislíbilo účast 19 odborových svazů a občanských iniciativ.
Důvodem demonstrace je záměr vlády snížit objem prostředků ve státní správě o 10 procent. Podstatná část úspor by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měla jít z tarifní složky mzdy. Platové tarify by se přitom podle návrhu měly snížit o 10 až 43 procent. To podle odborů znamená, že by třeba u zdravotních sester mohl nastat pokles této části mzdy i o téměř 10 000 korun.
Dnešní protest začíná v 11:45 u budovy ministerstva vnitra na Letné. Postupně demonstranti dojdou přes Letenské sady po nábřeží okolo úřadu vlády na Palachovo náměstí. Zde by se měla od 13:00 uskutečnit hlavní část demonstrace. Předpokládá se, že potrvá hodinu. Mluvit na ní budou mimo jiné předsedové odborových svazů policie, hasičů, zdravotnictví, ale i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. Policie nepřipravuje zvláštní opatření, plánuje ale nasadit na trasu průvodu více policistů.
Naději je nutno živit, např. připomenutím, že demokratický stát je čistou fikcí bez přítomnosti demokraticky smýšlejících úředníků (či jak se v Čechách úředně říká: státních zaměstnanců).
Proto je tak důležité, že vystoupili odkrytě. Bez stejně hlasité a veřejné odezvy ostatních občanských vrstev jim ovšem může hrozit rozdrobení, únava a rezignace.
Odbory nesmějí být rozmělněny oligarchií. Nevnímá-li tu např. ČSSD ostře svou spoluzodpovědnost, může to zabalit. (Což platí o KSČM neméně.)
Co jsem tu měl na mysli - a co doufám bylo jakžtakž patrné, takže to dodatečně doplňuji jen abych zabránil dalším nejasnostem - je něco jiného: To, co označuje německé slovo "Beamte", tedy ten, kdo loyálně a svědomitě slouží státu. (Tedy mj. také policisté, v některých zemích např. učitelé atd.) - v naší době pokud možno státu demokratickému. Není to tedy jen vykonavatel předpisů, ale má i důležitou úlohu takříkajíc společensko-výchovnou:
Spoluvytváří demokratické státní zřízení a zjednává mu náležitý respekt. A to evidentně platí i pro ty obecní či krajské.
A napadá mne, že možná právě toto může být důležité i pro paní Hyldebrantovou a lidi uvažující podobně jako ona:
zkusit si uvědomit si, že demokracie je VÍCE než pouhá diskuse, více než nebránění druhému vyslovit názor, více než aritmetický rezultát voleb atd.
(Právě tak je demokratická ústava něčím mnohem větším a významnějším než jen pouhý text schválený zastupiteli a vytištěný ve sbírce zákonů. Je to vzájemný závazek občanů republiky.)
Stejně je tak velkou chybou, že ČSSD dosud už veřejně nenavázala spolupráci, nebo alespoň nezahájila jednání s některými občanskými iniciativami, jako je třeba ProAlt. Mnohovrstevnatost odporu je sice krásná věc, ale mocní se opravdu bojí vždycky jen koncentrované síly. Odbory i opozice by si proto společně měly uvědomit, že příště nejméně ten Václavák, ale spíše hned Letnou.