Desítky tisíc odborářů, především policistů a hasičů, se chystají na úterní demonstraci proti vládním škrtům v jejich platech. Deník Referendum bude o akci podrobně online informovat.
Podle dosavadních informací z odborových centrál v některých krajích přijede do Prahy na úterní demonstraci proti vládním škrtům přes dvacet tisíc zaměstnanců. Půjde jednak o hasiče a policisty, dále pak také o pracovníky nemocnic, lékaře a další zdravotní personál, soudce a zaměstnance soudů, hráče profesionálních hudebních těles, úředníky místních samospráv a další profese.
Informace o účasti jsou s ohledem na organizaci hromadné dopravy známy především ze vzdálenějších krajů.
Speciální vlaky i autobusy z Moravy jsou už plné
Například jihomoravští hasiči vypravují do Prahy šest autobusů, řekl dnes ČTK předseda jejich odborů Roman Stejskal. „Z Brna vypravujeme tři autobusy a zájem je opravdu velký. Je možné, že na část lidí se vůbec nedostane a budou muset zvolit vlastní dopravu," uvedl. Podle něj panuje mezi hasiči kvůli chystanému snižování mezd velká nespokojenost. Víc než sedmdesát je jich rozhodnutých odejít, dalších asi čtyřicet o tom uvažuje.
Kdyby platilo, že v náborech nových lidí bude platit stop stav, nastala by podle Stejskala v případě odchodu všech asi sto desíti lidí v jihomoravském hasičském sboru katastrofální situace. Pracuje tam kolem 960 lidí, odešla by jich tak víc než desetina.
Okolo patnácti set policistů se chystá přijet z Moravskoslezského kraje. Více než tisícovka jich pojede speciálním vlakem, který pro ně bude vypraven. Místa ve vlaku jsou již obsazena, řekl v pondělí ČTK předseda Nezávislého odborového svazu policie (NOSP) Milan Štěpánek.
Vlakový spoj hrazený odbory bude vyjíždět v půl šesté ráno z Bohumína na Karvinsku a do Prahy by policisté měli přijet krátce před jedenáctou, zpět by se měli vracet okolo páté odpoledne. Štěpánek očekává, že na demonstraci se řada policistů dopraví také po vlastní ose. „Ti, kteří se tam nevešli, jedou buď běžným vlakem, nebo nějakou individuální dopravou," uvedl Štěpánek.
Doplnil, že v Praze jsou pro policisty připraveny například transparenty a píšťalky. „Fantazii a vlastní iniciativě se meze nekladou, takže předpokládám, že přijedou i s vlastními výrobky," doplnil Štěpánek.
Nám snižujete platy, sobě rekonstruujete kanceláře, stěžují si odboráři
Štěpánek zároveň připomněl, že policisté protestují proti snižování platů v příštím roce. „Ke snižování docházelo a dochází už v letošním roce, právě v Moravskoslezském kraji je to absolutně nejhorší, došlo tam ke snižování rizikových příplatků, snižování směnnosti a dalších příplatků, takže ti policisté přišli řádově už letos měsíčně až o šest tisíc korun," dodal Štěpánek s tím, že v příštím roce by navíc měli přijít minimálně o dalších deset procent platu.
Jeden z moravskoslezských policistů ČTK řekl, že kvůli snížení tarifů přijde měsíčně o šest a půl tisíce korun. „Spočítal jsem si, že mi plat klesne o 16,6 procenta, dostanu se zpátky na úroveň platu, který jsem měl v roce 2003," uvedl policista, který je rozhodnutý zúčastnit se úterní demonstrace. V policii se podle něho rozhazovaly a
rozhazují peníze za zbytečné věci. „Zarazilo mě, kolik stála rekonstrukce některých recepcí na služebnách. Například jedna recepce o sto metrech čtverečních vyšla na tři miliony korun. Za to postavíte nový rodinný dům. K tomu si ještě vedení moravskoslezské policie vyplatilo odměny, nakoupila se zbytečně drahá auta," upozornil.
Vary, Zlín, Olomouc, Liberec..
Také z dalších krajů hlásí odborářské organizace již dopředu účast zaměstnanců na zítřejším protestu v Praze.
Z Karlovarska podle krajského koordinátora Nezávislého odborového svazu policistů Viléma Šulcka pojede asi tři sta padesát policistů autobusy. Dalších zhruba padesát se chystá do Prahy vlastními vozy.
Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala by do Prahy měly být vypraveny dva autobusy. Další lidé ale mohou na demonstraci vyrazit po své ose. „Ne všichni, kteří nemají směnu, mohou jet. Další drží pohotovost, aby v případě potřeby mohli okamžitě nastoupit," vysvětlil Kasal.
Podle předsedy zlínské organizace Nezávislého odborového svazu Policie České republiky (NOSP) Martina Čamka pojede z krajského Zlína autobus s 52 policisty. Další vyjedou z Kroměříže a z Uherského Hradiště a kromě policistů povezou i hasiče. Akci by měli podpořit i policisté ze Vsetína nebo Valašského Meziříčí, ti ale do Prahy zřejmě vyrazí individuálně.
Z Plzeňského kraje směřuje do Prahy na úterý přes dva tisíce policistů i hasičů. Objednaných je přes deset autobusů, další pojedou vlaky a auty.
Hanáčtí odboráři hlásí nižší účast než jiné kraje. Z Šumperska a Jesenicka jich sice přijede asi dvě stě padesát, ale na Prostějovsku jich projevilo zájem o demonstraci jen padesát z šesti set.
Z Liberecka má přijet až sedm set hasičů a policistů, z Hradecka pak přes dva tisíce.
Co chystá vláda a nelíbí se odborům
Vláda plánuje desetiprocentní snížení platů. Protože se však hasičům ze základní mzdy vypočítávají příplatky, může propad činit odhadem patnáct procent, řekl předseda jihomoravských hasičských odborů Roman Stejskal.
Snižovat platy by se naopak neměly zaměstnancům nemocnic, sociálních ústavů, muzeí a dalších organizací.
Policisté chtějí upozornit také na „drastické" omezení výdajů na běžný provoz a investice. „Hrozí výrazné snížení kvality práce policie. Budou se rušit nebo spojovat oddělení, nebude na provoz, na techniku, na auta. To není jenom o našich platech, ale především o tom, že činnost policie by byla výrazně oslabena v celé republice," doplnil Štěpánek. V Ostravě se například plánuje zrušení obvodního oddělení v Ostravě-Kunčičkách, proti němuž se postavilo vedení městského obvodu Slezská Ostrava.
Podle moravskoslezského policejního mluvčího Stanislava Sobola pracovalo ke konci srpna letošního roku na krajském ředitelství 4141 policistů. Na vlastní žádost odešlo od ledna do srpna sto jedna policistů, za stejné období loňského roku jich bylo čtyřiapadesát.
Hasiči se navíc neobávají jen poklesu mezd, ale také snížení peněz na vybavení. „Obnova techniky byla dobře nastartována, když ale teď nebudou peníze, technika bude zastaralá. Nyní je její průměrný věk osmnáct let. Když auta nepojedou, hasiči nic nezmůžou," upozornil Grézl, hasičský odborář z Olomoucka.
Zítra
Odboráři se budou na demonstraci scházet zhruba od půl jedenácté na Letné, před polednem průvod vyrazí kolem ministerstva vnitra, při pochodu Letenskými sady a kolem úřadu vlády se budou přidávat další svazy. Demonstrace na Palachově náměstí bude od jedné, má trvat zhruba hodinu.
Tak jako odbory se chystá na úterní demonstraci i Deník Referendum. Z dění budeme pořizovat online přenos, na demonstraci budeme mít dva redaktory a fotografa, další trojice redaktorů bude o akci a ohlasech na ni psát v redakci.