Něco se děje
Lukáš JelínekÚterní demonstrace je možná předzvěstí toho, že se blýská na lepší časy. Kromě toho, že se někteří levicoví politici objevili v průvodu, tak i Nečasova vláda, přes veškerý deklarovaný nezájem, projevila snahu se dohodnout.
Možná slyším trávu růst. Každopádně mám dojem, že se věci začaly hýbat a měnit.
Čtyřicet tisíc odhodlaných zaměstnanců v protestním průvodu pražskými ulicemi, to není žádný čajíček. Tentokrát si už skoro nikdo netroufl mluvit o cestovní kanceláři ČMKOS a nákupních orgiích demonstrantů. Toto nebyl výlet, ani demonstrace z nudy. Výmluvný byl i incident ve vestibulu ministerstva vnitra. Nervy pracují. A existenční starosti vaří krev v žilách.
V "nejlepším" případě by se opozice krutě zdiskreditovala, ovšem důsledky by asi v praxi byly o mnoho horší.
S VV nejednat, nespolupracovat, pokud chce levice-opozice dostát svému sociálnímu učení.
Ondřej
Já sociální stát vnímám jako stát "přátelský" nejen potřebným, ale i ještě potřebnějším. A ne jen "přátelský". Jako stát, který by chtěl být i jejich státem.
Pokud mne podezíráte z naivity, tak pravděpodobně plným právem. Nechci účinkovat na festivalu utilitarismu, který můžeme sledovat ve zpravodajství dnes a denně. Nechci na něm účinkovat ani pod heslem, že ho nějak "přesměruji".
Ondřej
S ní jsou VV ovšem v mém vidění neslučitelné. VVhlídky (zrušené z nutnosti, ne z prozření), ex-NS kandidát, který se nikdy od NS nedistancoval a pravil, že VV a NS programy jsou stejné- v té samé době, kdy Radek John v reakci na něj kázal, že "každý, kromě komunisty může přijít k rozumu", "vykazování bezdomovců a dalších" do k tomu určených zařízení a zároveň tendence k šikaně stávajících organizací, které se těmto lidem věnují. Působení ABL ve formě "sociálních šetření" na Janečkovu(ODS) objednávku a pochlebování ODS za likvidaci azylového domu Společnou cestou o.s. v tom samém území.
Pro mne je to mrazivé už teď. To není pokojné soužití.
Já VV nevnímám jako demokratickou stranu s problémy. Spíš jako projev aktivního zla.
Ondřej
Ondřej
to jsou také důvody, proč se s ní podle mne nedá počítat ve věci spolupráce na znovuzeslušnění státu.
Ondřej
Lidé jsou sice částečně poučitelní, ale nové generace se budou spalovat vždy znovu a znovu...
Strany, jejichž posloupnost uvádíte, bezesporu měly různá propojení na byznis, avšak primárně to stále ještě byly (či jsou) politické strany.
U VV je to přesně naopak. Ty jsou "filiálka" ABL, v hávu politické strany působící v parlamentu.
Myslím, že při pohledu na ně nestačí "standardní politologie", k ní je potřeba přidat jakousi "marketingologii" a vzpomenout, jakým způsobem uváděl R. John "Na vlastní oči" Ono se toho u něj za tu dobu moc nezměnilo.
Ondřej
Vyjednávat lze totiž jen do určitého limitu. A odbory si nikdy nebyly schopné jasně vydiskutovat, kde leží hranice, za níž už nesmí couvnout. Až to dokáží a jejich členové budou ochotni se pro věc i obětovat, pak teprve se změní atmosféra veřejné politiky u nás.
A až se najde politická strana/y, jež budou odbory jako celek i jako většina členů jednoznačně podporovat, pak teprve bude taková opozice reálným soupeřem vlády prosazujících zájmy, ba až potřeby, pouze podnikatelů.
Také v této souvislosti (odbory) se ukazuje pochybnost teze Pehe-Šternova Manifestu o tom, že "liberálně demokratický kapitalismus" je založen na "sociální soudržnosti". Respektive tato jejich nepříliš skrytá apologetika vede nezbytně k otázce:
* JAKOU sociální soudržnost si "skuteční" či "radikální" liberálové přejí.
Patrně takovou, která pomůže k "obrodě" kapitalismu, který byl podle jejich slov "neoliberální ideologií" vlastně jenom "pervertován"?
Inu, když někdo něco takového považuje za vůbec možné, může to považovat i za žádoucí...
Dějiny zatím ukazují něco jiného. (Ale prý už je "konec dějin".)