Summit OSN o rozvojové politice vrcholí, přinesl kritiku i nové iniciativy
Roman BurešGenerální tajemník Pan Ki-mun vyzval účastníky newyorské konference OSN k Rozvojovým cílům tisíciletí, aby se soustředili i na závažnější, dlouhodobé výzvy. Jiní kritizovali přístup některých zemí k proplácení slíbené pomoci nebo špatnou situaci lidských práv.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval na velké, ve středu končící konferenci k plnění Rozvojových cílů tisíciletí (MDGs) mezinárodní společenství, aby se nezaměřovalo pouze na krátkodobé závazky. Zároveň upozornil na důležitost trvale udržitelného rozvoje, který svět nutně potřebuje. Podle generálního tajemníka je nutné dívat se i za rok 2015, který byl stanoven jako termín pro dosažení rozvojových cílů.
V roce 2050, řekl delegátům, vzroste světová populace o padesát procent. „Tou dobou tu bude žít devět miliard lidí a my budeme muset snížit světové emise skleníkových plynů o padesát procent, jestliže budeme chtít udržet globální změnu klimatu pod kontrolou,“ prohlásil doslova.
Výzvy jednadvacátého století vyžadují vizi a čerstvé nové myšlenky a sahají daleko za Rozvojové cíle tisíciletí, dodal tajemník. K nim se státy OSN zavázaly na takzvaném Summitu tisíciletí v roce 2000. Do roku 2015 chtějí kromě jiného snížit kojeneckou úmrtnost ve světě o dvě třetiny, snížit počet lidí v absolutní chudobě na polovinu nebo zastavit šíření viru HIV.
Před třídenním summitem v New Yorku se ale většina analytiků přikláněla ke stanovisku, že se cíle do stanoveného data naplnit nepovede. Situace v některých cíli vymezených oblastech by se do pěti let mohla údajně dokonce zhoršit.
Prezident Světové banky Robert Zoellick dále varoval, že v roce 2015 by mohlo zemřít o 1,2 miliony více dětí do pěti let, o tři sta padesát tisíc studentů více by nemuselo dokončit základní vzdělání a přibližně o sto milionů více lidí by mohlo zůstat bez přístupu k pitné vodě.
Nová pomoc
Pan Ki-mun ve středu oznámil vytvoření nového fondu na podporu zdraví žen a dětí v nejchudších oblastech země, který by měl pomoci zachránit miliony životů. Státní vlády, filantropové a soukromé organizace přislíbily na boj proti mateřské a kojenecké úmrtnosti čtyřicet miliard dolarů.
„Víme, co je potřeba k tomu, abychom zachránili životy žen a dětí, a víme, že ženy a děti jsou zásadní k tomu, abychom Rozvojových cílů tisíciletí dosáhli,“ řekl generální tajemník v projevu. „Dnes jsme svědky toho, co jsme dlouho potřebovali.“
Pan Ki-mun odhadl, že Globální strategie pro zdraví žen a dětí, jak se program oficiálně jmenuje, může do roku 2015 zachránit životy až šestnácti milionů lidí.
Prázdné sliby
Pan Ki-munův předchůdce Kofi Annan ale ve stejný den kritizoval země, které v minulosti přislíbily miliony dolarů na multilaterální pomoc, ale do dnešní doby je nebyly schopny naplnit.
„Vlády stále zveřejňují, kolik peněz dávají, dostávají hodně mediální pozornosti, ale ty peníze se nikdy nedostanou skrz,“ řekl v rozhovoru pro BBC. „Chudí je nikdy neuvidí,“ dodal.
Annan, který předsedal OSN v roce 2000, kdy byly Rozvojové cíle tisíciletí schváleny, také varoval před možnými sociálními nepokoji, které by mohla způsobit propast mezi bohatými a chudými.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová souhlasila s Kofi Annanem s tím, že „většina slibů bohužel často končí pouze na papíře“. Rozdělování mezinárodní pomoci ale kritizovala také kvůli tomu, že jsou z ní údajně často vylučované určité skupiny obyvatel.
Problém lidských práv
Podle dalších vyjádření Navi Pillayové jsou stále zanedbávány některé skupiny jako dospívající, minority a jiní, kteří musí čelit rasové nebo jiné formě diskriminace.
Podobný názor má i londýnská organizace Minority Rights Group International. Ta v tematickém prohlášení přímo uvedla, že Rozvojové cíle tisíciletí odsunuly na okraj minoritní skupiny obyvatel a domorodce, kteří jsou často těmi, kteří potřebují nejvíce pomoci.
Podle lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) je za neúspěchem Rozvojových cílů tisíciletí také neschopnost mezinárodního společenství efektivně bojovat proti nedodržování základních lidských práv.
„Je naprosto nepřijatelné, že se světoví lídři ještě neshodli na konkrétních akcích proti diskriminaci a dalším projevům nedodržování lidských práv,“ řekl agentuře AFP generální tajemník AI Salil Shetty. Porušování práv brání rozvojovým cílům, aby dosáhly i k těm, kteří to nejvíce potřebují, uvedl dále.
Podle stanoviska AI existuje spousta důkazů o tom, že miliony lidí po celém světě nemají přístup k základním službám kvůli diskriminaci a porušování lidských práv, což znamená, že jsou vyřazeni i z pokusů na dosažení rozvojových cílů. A přesto se na newyorském summitu světové velmoci nijak nezavázaly ke zlepšení situace lidských práv ve světě, napsala AI v oficiálním prohlášení.
Na třídenní summit naváže ve čtvrtek rozprava ve Valném shromáždění OSN, která předchází výročnímu zasedání celé organizace. Do rozpravy je přihlášen i český prezident Václav Klaus. Podstatné části programu jsou ovšem plánovány až na blížící se víkend.
Další informace:
IPS Poverty Summit: U.N. Chief Looks Beyond 2015 Deadline While NGOs Slam 'Collective Failure'
AFP UN secures 40 bln dlrs for global health drive
AFP Former UN head Annan says aid pledges must be kept
AFP Human rights failures hit anti-poverty move: group