Populistická hesla s represivním podtextem používá ČSSD i Zemanovci. Podle politologa Jelínka je to ukázka bezradnosti levicových stran, které neumějí téma sociálního vyloučení uchopit a nespolupracují dostatečně s občanským sektorem.
Mostecká ČSSD nevyhoví žádosti úřadujícího předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky a neodstraní kontroverzní volební billboardy svého lídra Karla Novotného. Je na nich text „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla."
Na zachování plakátu se jednomyslně shodlo vedení místní organizace ČSSD a volebního štábu, řekl ČTK předseda mostecké ČSSD Lubomír Holý. Podle něj slogan nevyvolává žádné rasistické či protiromské nálady, jak někteří poukazovali. Sobotka v úterý uvedl, že i když použité heslo není zaměřeno agresivně a výslovně na nikoho neútočí, stalo se předmětem kontroverzní interpretace a vede k polarizujícím a zjednodušeným závěrům.
„Slušná, inteligentní politická strana nevede předvolební kampaň způsobem, pro který se rozhodli sociální demokraté v Mostě. ČSSD se nesmí nechat k takovému způsobu komunikace vyprovokovat ani v situaci, kdy čelí různým populistickým hnutím," poznamenal Sobotka.
Holý připustil, že použitý slogan je na hraně, ale přesto ho místní ČSSD chce používat i nadále. Podle něho je důsledkem konkrétní situace v Mostě. Billboardy mostecké ČSSD bude projednávat páteční stranické grémium. Pozvalo si lídra v Mostě Novotného a severočeského šéfa Bendu.
Politolog Lukáš Jelínek se domnívá, že v této situaci by mělo vedení strany přistoupit k ráznému postihu včetně možného rozpuštění stranické buňky. „Lze to kvalifikovat jako jednání proti zájmům ČSSD a proti programu strany,“ řekl Deníku Referendum Jelínek. Obavy z obvinění z přílišné centralizace moci je podle něj třeba překonat.
„To bych vůbec nebral v potaz, tohle je principiální otázka. Autonomie stranických buněk v ČSSD naopak v posledních letech velmi vzrostla. Pro mnohé to byl jen rychlý výtah k moci. Drží jednotnou grafiku, ale nikoli program, který často snad ani neviděli. Myslím, že ČSSD by měla v tomto ohledu přistoupit k úpravě stanov,“ domnívá se Jelínek.
Podobné kontroverzní plakáty s nápisem „Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami" jsou i v Praze 5. Pražskému ústředí strany ani celorepublikovému vedení ČSSD se nelíbil. Místní ČSSD proto rozhodla, že budou do dnešní půlnoci přelepeny. Nahradí je plakáty a billboardy s nápisem „Za bezpečí a čistotu veřejných prostranství".
Podobná populistická a represivní hesla však nejsou výsadou pouze ČSSD. Strana práv občanů — Zemanovci zahltila Prahu plakáty s výkřikem „Nulová tolerance feťákům“. Nabízí se tedy otázka, zda levice obecně není schopna artikulovat svá vlastní témata a místo toho sklouzává k populistickým heslům typickým spíše pro krajní pravici.
Politolog Jelínek se domnívá, že levice neumí problematiku sociálního vyloučení odpovídajícím způsobem uchopit. „Ani levicové strany bohužel mnohdy nemají elementární představu, jak tento problém řešit jinak než represí. Myslí si, že stačí téma zvednout billboardovým heslem. Když se podíváte do jejich programů, tak zjistíte, že tam ta problematika prostě chybí.“
Chybí také vůle k diskusi s občanskou společností. „Strany nejsou schopny komunikovat s těmi, kdo tomu problému rozumějí. Spolupráce s občanským sektorem je prakticky nulová. Je to bohužel ukázka povrchnosti a bezradnosti levicových stran,“ soudí Jelínek.
1. Sobotka den před vydáním citovaného prohlášení řekl MF Dnes, že mu billboard v Mostě nevadí:
„Je to poměrně komplikované heslo. Dá se interpretovat různým způsobem a já to nevidím jako něco, co by mělo někoho nějakým dramatickým způsobem popuzovat. Myslím, že nevybočuje z billboardů, co mají jiné standardní politické strany.“
Někdo tedy Sobotkovi, kterému je evidentně rozdělování společnosti podle národnosti zcela lhostejné, dobře poradil, jak se má so. dem. šéf chovat. Tento Sobotkův alibismus jsem popsal ve svém sloupku pro DR, takže nebyl problém z něj citovat.
2. U ČSSD v Praze 5 je mnohem xenofobnější a rasistický (než billboardové heslo) její předvolební program, za nějž by se nemusela stydět neonacistická Dělnická strana. Pokud DR není schopen jej nalét, přestože na něj odkazovali jeho dva autoři (vedle mne i pan Štampach), tak ten je volně dostupný na stránkách ČSSD v Praze 5 stále, bez jakýchkoli problémů:
http://www.oranzovapetka.cz/programy/za-bezpeci-a-cistotu-verejnych-prostranstvi/
Tento předvolební program vedení ČSSD evidentně nevadí, požaduje pouze stažení plakátů. I to je z jeho strany více než pokrytecké.
A Deník referendum vedení ČSSD v tomto pokrytectví svým způsobem informování jenom nahrává.
Nesouhlasím s postupem smíchovské organizace ČSSD a v zásadě stojím za mosteckou organizací ČSSD.
Nulová tolerance feťákům je hnusné heslo - pokud mně feťák ničím neohrožuje, tak je to jeho věc.
Otázkou zůstává, pokud následky jeho feťáctví vedou k vynuceným platbám od jiných lidí a z jejich daní atd. ...
To je věc druhá, kterou by bylo zapotřebí ošetřit - právě z hlediska druhé maximy socialistického stejně jako levicověliberálního hnutí:
SVOBODA - SPRAVEDLNOST - SOLIDARITA
"Politika ČSSD není a nebude založena na sociálním či národnostním rozdělování společnosti. ČSSD vždy hájila a hájí sociálně demokratické hodnoty rovných práv a rovných příležitostí a také politiku integrace sociálně vyloučených skupin občanů. Takový postup upřednostňuje před zjednodušujícími řešeními, založenými na nebezpečném populismu, represi a rozdělování společnosti. I proto jsem dnes požádal mosteckého lídra ČSSD Karla Novotného o stažení uvedeného hesla z volební kampaně ČSSD."
Z této citace je zřejmé, že Sobotkovi heslo mostecké ČSSD vadí a nesouhlasí s ním.
"V posledních letech jsme v souvislosti s neoliberálními útoky pravicových vlád na tradiční sociální práva občanů svědky pokusů vytvořit stát, ve kterém je tzv. většinová společnost utvrzována, že nejrůznější menšiny jsou pro ni přítěží, na kterou doplácí. Za takové menšiny jsou jednou vydáváni důchodci, podruhé Romové, potřetí chudí, kteří jsou odkázáni na pomoc státu a solidaritu bohatších a úspěšnějších.
Následkem toho se v naší společnosti nebezpečně rozmáhá generační, národnostní a rasová nesnášenlivost, v lepším případě všeobecná lhostejnost k jejím různorodým projevům. Toho bohužel zneužívají někteří politikové, kteří si myslí, že když budou nabízet laciná populistická řešení problémů spojených s menšinami, lidé je budou volit.
My, sociální demokraté, jsme zásadně proti takovému jednání politiků, nechť pochází z jakékoli politické strany, včetně naší. Nepopíráme, že reálné problémy kolem některých menšinových skupin obyvatel, např. v případě Romů, či bezdomovců existují a způsobují těžkosti v soužití s většinovou společností. V prvé řadě bychom se měli ale ptát, kde a proč takové problémy vznikají a začít odstraňovat příčiny.
Jsme přesvědčeni, že nejčastější primární příčinou tzv. problémového chování příslušníků některých menšin je jejich sociální vyloučení a propad do pásma chudoby. V něm po čase ztrácí návyky a vůli po opětovném důstojném začlenění do společnosti. Morálním úkolem odpovědných politiků je chudobě a sociálnímu vyloučení všemi dostupnými prostředky bránit a získávat pro takovou politiku většinovou společnost jako svého spojence.
Návazná usnesení PG ČSSD ze dne 17. září 2010:
1) PG ČSSD žádá MO ČSSD Most, aby ve volební kampani ukončila používání hesla „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národností většinou? Jeden stát, jedna pravidla!“, jehož interpretace může celostátně poškodit dobrou pověst ČSSD.
2) PG ČSSD žádá KVV ČSSD Ústeckého kraje a OVV ČSSD Most, aby v co nejkratší době uložili MO ČSSD Most ukončit používání výše uvedeného nevhodného sloganu před komunálními volbami."
Poznámka závěrem: jedna věc je samozřejmě kampaň a předvolební hesla. Druhou věcí pak ale je, co si většina členů a politiků ČSSD skutečně myslí, o čem jsou vnitřně přesvědčení a zda se deklarované odsouzení represivních hesel a politik shoduje s jejich praktickou politikou na magistrátech a obecních úřadech...
1) V celkově správném i srozumitelném stanovisku ČSSD je „drobná“ formulační chyba. Namísto „může ... poškodit“ má být „poškozuje“.
2) Myslí-li to vedení ČSSD opravdu vážně, musí neprodleně toto stanovisko šířit všemi možnými prostředky v médiích a pokud možno na intenzivně propagovaných veřejných vystoupeních – zejména v Mostě, v Praze 5, ale i jinde.
3) Patrně je záhodno neváhat ani s krokem, který navrhuje Lukáš Jelínek, tj. k rozpuštění příslušné stranické buňky. A do doby než tento krok dovolí změněné stanovy např. zahájit kampaň pod heslem: „NEJSME VÝTAH K MOCI !“
Je tato představa (bod 3) VŮBEC reálná? Nevím, ale pokud tu RYCHLE nenastane viditelný pohyb v daném směru (a to nejen ze strany vedení strany, ale i ze strany členské základny), ztrácí ČSSD poslední zbytky jakéhokoli oprávnění označovat se jako „sociální demokracie“.
V tomto smyslu souhlasím se Štěpánem Kotrbou jakož i s těmi, kdo mluví o „sebevraždě“ soc.dem.
Je to tragická situace, ale souhlasím, že vedení ČSSD v takto principiální otázce nesmí uhnout, i za cenu, že volby prohraje (a po nich pak musí urychleně pracovat na LEVICOVÝCH řešeních oněch reálných problémů, na něž populisté správně poukazují, ale vyvozují nesprávné závěry).