Americká vláda chce dohlížet na nezávislý výzkum ropné skvrny
Roman BurešAmeričtí vládní úředníci plánují spojit vládní a nezávislé vědecké výzkumy následků ropného úniku společnosti BP v Mexickém zálivu pod dohledem vládních agentur. Podle úřadů by se zlepšila koordinace, vědci se ale obávají ztráty nestrannosti.
Američtí vládní úředníci, kteří dohlížejí na operace spojené s ropnou skvrnou společnosti BP v Mexickém zálivu, plánují spojit vládní a nezávislé vědecké výzkumy následků katastrofy pod dohledem vládního Národního úřadu pro atmosféru a oceány (NOAA).
Plán by měl být oficiálně zveřejněn na středeční tiskové konferenci a jeho hlavním úkolem je zlepšit koordinaci výzkumů vládních agentur, univerzit a dalších nezávislých skupin, uvedl admirál Thad Allen, vládní zmocněnec pro ropnou skrvnu.
„Potřebujeme, aby vytvořili jednotnou pracovní sílu, která bude směřovat určitým směrem,“ řekl Allen v rozhovoru pro list USA Today. „Nezkoumáme dosud situaci v Zálivu soustavně, soustřeďujeme se pouze na dílčí cíle,“ dodal Allen.
Přestože plán některé univerzitní pracovníky potěšil, řada z nich s vládním dohledem nad jejich výzkumy nesouhlasí, protože není jisté, zda by dohled vládních úředníků neohrozil jejich samostatnost a nestrannost.
„Spolupráce je samozřejmě velmi důležitá,“ řekl Robert Wiesberg z Jihofloridské univerzity, který se výzkumem skvrny zabývá. „Ale tohle je obchod, kdy máme za spolupráci vyměnit naši nezávislost.“
Vládní vs. nezávislé výzkumy
Podle Iana McDonalda z Floridské státní univerzity by zvýšená spolupráce pomohla výzkumníkům lépe vysledovat, kde se ropa nyní nachází, ale jen pokud nebudou omezováni federálními pravidly. „Koordinace je vždy dobrá, ale na druhou stranu, ty nejdůležitější objevy byly učiněny nezávislými vědci,“ dodal McDonald.
Vládní vědci a univerzitní výzkumníci se často neshodli ani v určení základních vlastností ropné skvrny, jako je objem uniklé ropy, schopnosti ropy se automaticky rozkládat v teplých vodách Mexického zálivu nebo velikost a četnost ropných bublin pod hladinou moře.
Vědci z Oceánografického institutu Woodse Hola v Massachusetts minulý měsíc pod hladinou Mexického zálivu objevili pětatřicet kilometrů dlouhou ropnou stopu, i když vládní vědci z NOAA tvrdili, že skoro všechna ropa je již pryč. Podobný objev udělala minulý týden i Samantha Joyeová z Georgijské univezity, která nedaleko poškozeného vrtu BP našla až tři centimetry vysokou vrstvu ropy na mořském dně.
Podle Joyeové je známo, že ropa občas na mořské dno prosakuje přirozeně, ale jí objevené vzorky pocházejí z jiného zdroje a je jisté, že neprosákly zespoda. „Ropa není pryč, je jen na místech, kde bychom ji normálně nehledali,“ dodala.
Hayward musí znovu svědčit
Zatímco je ve Spojených státech hlavním tématem výzkum následků ropné katastrofy, britští zákonodárci se zajímají o příčiny nehody, která 20. dubna zabila jedenáct dělníků a způsobila únik pěti milionů barelů do vod Mexického zálivu.
Parlamentní komise, která se zabývá důsledky katastrofy a budoucností britské hlubokomořské těžby ropy, ve středu předvolá odcházejícího výkonného ředitele společnosti BP Tonyho Haywarda, aby vysvětlil, co a proč nehodu přesně způsobilo.
BP minulý týden zveřejnila očekávanou zprávu vnitřního vyšetřovacího týmu, která měla určit příčiny katastrofy. Podle očekávání přiznala pouze část viny a poukazovala hlavně na nedostatky svých partnerů a subdodavatelů, které by měl Hayward při středečním slyšení vysvětlovat. Komise amerických ministerstev vnitra a národní bezpečnosti by měla oficiální závěry kriminálního vyšetřování zveřejnit v lednu roku 2011.
Další informace:
USA Today U.S. to combine research projects to find subsea Gulf oil
Talk Radio News Service Researchers Discover Thick Layers Of Oil On Ocean Floor
AP BP's Hayward to testify to UK lawmakers on spill
The Times of India Massive amounts of oil at bottom of Gulf of Mexico: Report