Zdravotnické odbory protestují proti návrhu zavést jednu tarifní tabulku pro zaměstnavatele bez zvyšování platů. Podle jedněch je jedinou adekvátní reakcí hromadná výpověď lékařů, podle dalších si lékaři buď důstojné platy vybojují, anebo emigrují.
Návrh ministerstva práce a sociálních věcí na zavedení jedné tarifní tabulky pro zaměstnance ve veřejné sféře bez zvyšování platů za léta praxe rozlítil zdravotnické odbory i Českou lékařskou komoru.
Jejich zástupci hovoří o facce pracujícím lidem a posledním hřebíčku do rakve českého zdravotnictví. Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel pokládá za jedinou adekvátní reakci lékařů hromadnou výpověď.
Plánované změny v tarifech kritizují i odbory státních zaměstnanců. Ministerstvo argumentuje tím, že návrh vychází z programu vlády snížit objem peněz na mzdy státních zaměstnanců o desetinu. Průměrný pokles platových tarifů činí podle důvodové zprávy zhruba 6 150 korun.
„Jen měnová reforma v roce 1953 byla taková rána," řekl ve čtvrtek ČTK Engel, podle kterého by nejmladším lékařům klesl základní plat o čtrnáct procent a zkušeným o více než čtyřicet procent. „Za tyto peníze to dělat nebudeme," zdůraznil Engel.
Zásadní nesouhlas vyjádřil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Jeho místopředsedkyně Dagmar Žitníková ČTK řekla, že má na dvě tisícovky záporných vyjádření zaměstnanců ve zdravotnictví, které poslali i ministrům práce a sociálních věcí a zdravotnictví a premiéru Petru Nečasovi.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka jde ze strany ministerstva o vzkaz lékařům, že si buď vybojují důstojné platy silou, nebo emigrují. „V takovém případě jistě politici zajistí, aby se pacientům dostalo adekvátní péče od babek kořenářek a nejrůznějších léčitelů," řekl ČTK Kubek.
Navrhovaná tabulka postihuje zdravotníky podle něho nejvíc ze zaměstnanců veřejného sektoru. Zdravotníci mají nyní zvýhodněnou tabulku. „Povídání o tom, že plat bude kompenzovat osobní příplatek, je povídání ovčí babičky," soudí prezident České lékařské komory. Poukázal také na to, že lékařská komora neměla možnost poslat k návrhu připomínky a že žádnou neuplatnilo ministerstvo zdravotnictví.
Návrhem není příliš nadšený ani premiér Petr Nečas. „Budeme o dané záležitosti jednat na vládě s koaličními partnery. A také se sociálními partnery," řekl čtvrtečním Hospodářským novinám Petr Nečas.
S předlohou ministra Jaromíra Drábka souhlasili v připomínkovém řízení jen jeho straničtí kolegové ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a přidal se také ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský z Věcí veřejných. Ministr zdravotnictví, taktéž z TOP 09, Leoš Heger proti návrhu neprotestoval.
„Já bych už to netlačil nikam dál," řekl Heger Hospodářským novinám. S ministrem Drábkem už údajně o platech zdravotníků zvlášť jednat nebude.
Nová tabulka by se netýkala zaměstnanců ve školství a úředníků krajů, měst a obcí. Do budoucna by měli mít vlastní tarify.
Určitě by měli mít i důstojný plat potřebný k důstojnému životu.
Otázkou je, jak má stát garatnovat těmto lidem vyšší platy a zároveň se současně nezadlužovat i se stále většími úroky pro další generace přicházející po nás?
Nebo by snad bylo lepší zcela zrušit státní sektor a nahradit jej jen soukromým? (Mne totiž stále současný stav i s nižšími platy přijde jako menší zlo než jen soukromý sektor bez státních služeb - jsem mimochodem také jeden ze státních zaměstnanců.)
Z dosavadních platových tabulek vyplývá, že podceněni jsou vzhledem ke vzdělání nejvíce duchovní a pedagogové, naopak zdravotnický personál je hodnocen celkem slušně podle poměrně zvýhodněných tabulek (což si ale jistě právem zaslouží - to nijak nezpochybňuji - vysoká náročnost a intenzita pracovního nasazení).
Povolání zdravotníků, kněží, pedagogů, policistů atd. je často více než povoláním právě i posláním - a z tohoto důvodu si myslím, že mnoho státních zaměstnanců i za menší platy v ČR zůstane (navíc jsou řady mladých nezaměstnaných bez možného získávání praxe a čekající na uvolnění jejich míst).
Uvidíme. Přála bych si rozumný kompromis a pochopení na všech stranách, bez nutných stávek či emigrací (i když vzhledem k mnoha nezaměstnaným snad ani odchody některých zaměstnanců kvůli platům provoz státních služeb neohrozí).