Nečas: Ať střet s odbory stojí za to. Špidla: Mění lidi v nádeníky
Hana HolcnerováV rozhovoru pro Hospodářské noviny premiér Nečas označil ministrem Drábkem navrhované reformy za málo ambiciózní. Doporučuje návrat k návrhu, který zpracoval on sám ještě pro Topolánkovu vládu.
Premiér Petr Nečas se v dnešních Hospodářských novinách pustil po Kalouskovi i do ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Na jeho reformní návrhy pohlíží s nevolí: „Mně ten návrh připadá velmi málo ambiciózní. A musím říci, že se na něj dívám s jistými rozpaky. Vzhledem k tomu, že komplexní novela je již zpracována do posledního paragrafu a stačí ji vzít tak, jak je, a dát ji do meziresortního připomínkového řízení, tak to, co je obsahem Drábkovy novely, mně připadá velmi málo ambiciózní.“
Dodal, že Drábek by měl převzít celý jeho původní návrh zpracovaný na jaře 2009 už v paragrafovaném znění. V obou návrzích se objevuje řetězení pracovních smluv na dobu určitou, regulace odstupného podle délky zaměstnání, dokonce jeho rušení v případě následné registrace na úřadu práce. Mají se měnit i částečné úvazky a možný počet hodin odpracovaných dohodou o pracovní činnosti.
V Nečasově původním návrhu figuruje také možnost vyhodit zaměstnance v podstatě bez udání důvodu, tedy v případě, že je s jeho prací nespokojený jeho šéf. Nečas počítal i s omezením vlivu odborů.
Nečas v Hospodářských novinách uvedl, že z některých předběžných signálů od zaměstnavatelů ví, jak jsou z nízké míry ambicióznosti tohoto návrhu zklamáni. Je přesvědčen, že vše, co teď povede k větší flexibilitě pracovního trhu, pomůže vytvořit nové pracovní příležitosti.
Bývalý premiér a ministr práce a sociálních věci ve vládě Miloše Zemana Vladimír Špidla k Nečasovým úvahám v pondělí Deníku Referendum řekl: „Nekonečné řetězení smluv na dobu určitou dělá ze zaměstnanců nádeníky a vylučuje pro zaměstnance založit svou existenci na práci. Současně toto opatření oslabí všechny sociální systémy. Nebude žádné odstupné, žádná výpovědní lhůta a pro mladé ženy to vyřazuje ochranu v mateřství.“
Špidla se domnívá, že částečné úvazky není nutné měnit. Záměrem Petra Nečase je podle něj tažení proti dlouhodobým úvazkům. Celá konstrukce je pak vedena ideou, že pozice zaměstnanců a zaměstnavatelů nejsou rovnocenné.
„To, jak Petr Nečas hovoří o odborech, svědčí o tom, že je nepovažuje za sociální partnery a jejich připomínky nebere v úvahu. Zkrátka Nečas se staví jednoznačně na stranu zaměstnavatelů,“ zdůrazňuje Špidla pro Deník Referendum.
Na rozhovor Petra Nečase reagoval v Hospodářských novinách předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula slovy: „Jestli chce mít tato vláda lidi v ulicích ještě dřív, tak návrh zákoníku práce z roku 2009 je přesně takový krok.“
Premiér Petr Nečas chce o podobě zákoníku práce a potřebě jeho hlubších změn dále jednat i za cenu posunutí termínu jeho uvedení v platnost z původně plánovaného 1. ledna 2011 na pozdější dobu.
„Když už má být střet kolem zákoníku práce, který se zcela zjevně chystají odehrát i odbory, tak ať už to s prominutím stojí za to,“ uzavírá Petr Nečas.
Nečas se nesmazatelně zapsal do očí vnímavých televizních diváků svým cynicky pohrdavým úsměvem po dvou jednáních sněmovny 5. volebního období, v nichž obstrukčním mnohahodinovým projevem zdržel přijetí některých sociálních zákonů.
Jmenovaný rádoby vůdce současné panské jednoty je ale ještě příliš mladý na to, aby se nedožil odvety, která zákonitě musí přijít, neb, jak napsal jeden současník, rozpad bipolárního světa není Fukuyamovým „konečníkem“.