Předseda opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka se 21. září zúčastní demonstrace odborů proti snižování mezd a vládním úsporným opatřením. Podle předsedy ČSSD je postup vlády vůči zaměstnancům ve veřejném sektoru arogantní a ponižující.
Šéf opoziční sociální demokracie Bohuslav Sobotka se 21. září zúčastní demonstrace odborů proti snižování mezd a vládním úsporným opatřením. Na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že své rozhodnutí konzultoval s odbory, které nemají námitek.
Podle sociálních demokratů je protest odborářů naprosto oprávněný, neboť chystaná vládní opatření jsou nespravedlivá a chybná. Předseda sociálních demokratů také uvedl, že bude demonstrovat nejen jako představitel opozice, nýbrž také jako člen odborového svazu státních zaměstnanců. Šéf sociální demokracie taktéž věří, že se demonstrace zúčastní i další sociální demokraté.
„Sociální demokracie dlouhodobě odmítá řešit problematiku státního rozpočtu snižováním platů policistů, hasičů, učitelů, zdravotníků, vojáků či dalších zaměstnanců veřejného sektoru, jak to chce dělat vláda Petra Nečase a Miroslava Kalouska,“ uvedl na tiskové konferenci Sobotka.
Podle předsedy ČSSD je tak postup vlády vůči zaměstnancům ve veřejném sektoru nejen arogantní, nýbrž také ponižující a v konečném důsledku tyto skupiny zaměstnanců poškozuje.
„Nemohu se ubránit dojmu, že Nečasově vládě jde ve skutečnosti spíše o likvidaci veřejných služeb a v konečném důsledku o divokou privatizaci veřejného sektoru. Pro ČSSD je snižování platů zaměstnancům veřejného sektoru nepřijatelné,“ řekl Bohuslav Sobotka
Sobotka taktéž novinářům řekl, že Kalouskova a Nečasova opatření jdou proti zájmům širokých vrstev obyvatel. Proto budou podle Sobotky sociální demokraté všemi silami vystupovat a bránit přijetí takových návrhů, které nespravedlivě zasáhnou zaměstnance.
Demonstraci ohlásil Nezávislý odborový svaz policie kvůli plánovaným úsporám ministerstva vnitra, které považuje za neuvážené. Odboráři varovali, že škrty mohou spolu s dalšími opatřeními bezprostředně ohrozit bezpečnost občanů Česka.
Odboráři také odmítají zásah do zákona o služebním poměru. Policie má na základě plánovaného rozpočtu v příštím roce ušetřit na platech příslušníků a dalších zaměstnanců policie 1,7 miliardy korun. Náklady na mzdy tak klesnou oproti letošku o deset procent.
K protestu se připojí zástupci většiny dalších státních zaměstnanců a lidí pracujících ve veřejné správě, zdravotníci, pracovníci ve školství, vojáci, civilní zaměstnanci armády a zaměstnanci v dopravě a kultuře.
Sociální demokraté si jsou vědomi, že nemají sílu zabránit na půdě Poslanecké sněmovny chystaným úsporným krokům Nečasovy vlády.
„Věřím proto, že v podzimních senátních volbách zaznamenáme úspěch, kdy bychom mohli v horní komoře parlamentu získat většinu. V takovou chvíli totiž budeme schopni na půdě Senátu účinně čelit podobným návrhům vlády, které jdou proti zájmům státních zaměstnanců a ekonomiky naší země,“ uvedl mimo jiné Bohuslav Sobotka.
Sociální demokraté dnes také kritizovali připravované vládní reformy školství a justice. Investice do školství a vědy jsou podle Sobotky cestou k prosperitě. Vláda chce ale prosperity docílit snižováním mezd a daní.
Stínový ministr spravedlnosti ČSSD a kandidát na pražského primátora Jiří Dienstbier junior odmítl zvyšování soudních poplatků, které podle něj ještě více sníží dostupnost spravedlnosti pro nižší a střední vrstvy.
Jiří Dienstbier také nesouhlasí s rušením laických přísedících u soudů. Jejich existenci považuje za prvek veřejné kontroly soudní moci. Diskutovat lze o tom, zda by měl mít obžalovaný možnost se sám rozhodnout, zda chce laické přísedící při soudním řízení mít, nebo ne, dodal.