Premiér Petr Nečas se v pondělí sejde s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem. Jednat budou o plánovaném snižování mezd ve státní správě či o chystaných změnách v zákoníku práce.
Premiér Petr Nečas se v pondělí sejde s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem. Obsahem jednání budou podle odborového předáka mimo jiné vládní návrh státního rozpočtu či změny zákoníku práce.
Odboráři dlouhodobě kritizují záměr snížit mzdy ve státní správě, a počítají s protesty, jestliže vláda od tohoto úmyslu neustoupí. Odbory nesouhlasí ani se změnami v zákoníku práce, které připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí.
Podle odborů může snižování platů ve státní správě a propouštění zaměstnanců ohrozit provoz státu. Například tím, že by schopní zaměstnanci přecházeli hromadně k soukromým firmám.
Odboráři již před několika dny podrobili programové prohlášení vlády tvrdé kritice. „Nevidíme na něm nic pozitivního. Programové prohlášení vlády není dokument o jednotlivých řádcích, je to dokument o celém systému," řekl Josef Středula, předseda Odborového svazu Kovo, největšího odborového svazu v zemi.
„Jde o nejsilnější útok na práva zaměstnanců za posledních dvacet let,“ připojil se k němu předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Podle něj pokračuje likvidace veřejných rozpočtů. Vláda chce redukovat výdaje na sociální služby a připravit výhodnou privatizaci těchto služeb, uvedl. Dalším cílem je podle něj vytvořit levnou pracovní sílu.
Reformy, které vláda připravuje, jsou podle odborů navíc nevratné. Navazují přitom na předchozí reformy veřejných financí. Všechny tyto změny byly založeny na škrtech a stav veřejných financí se nezlepšil, uvedl vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS Martin Fassmann.
Deficit veřejných financí podle něj letos směřuje k 200 miliardám korun. I kdyby se úplně zrušily všechny sociální dávky včetně podpor v nezaměstnanosti a nemocenské, snížil by se podle něj deficit pouze o 80 miliard.
„Než se začne bezmyšlenkovitě škrtat, tak bychom se měli podívat i na příjmovou stranu rozpočtů a podívat se na to, zda všichni platí, co by platit měli," řekl Fassmann. Audit by se měl zaměřit na příjmovou i výdajovou stránku rozpočtu. Poté by se mělo teprve diskutovat o škrtech, uvedl.
Podle vyjádření ČMKOS jinak nabere vývoj mezd ve veřejné a státní správě opačný směr než vývoj mezd zaměstnanců v podnikatelském sektoru. Rozdíly mezi nimi by se prohloubily v neprospěch státních zaměstnanců. Byly by tak jedním z hlavních, ne-li přímo rozhodujícím důvodem k odchodu vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.
Z chystaných změn zákoníku práce pak odborům vadí především řetězení smluv na dobu určitou, zavedení pružnějších kont pracovní doby a zdvojnásobení doby, po kterou je možné pracovat na dohodu o provedení práce.
Podle odborářů totiž vláda ve svém programovém prohlášení a koaliční smlouvě preferuje, aby lidé nevstupovali do standardního pracovního poměru, ale pracovali jako samostatní podnikatelé či na dohody, což podle nich povede k dalšímu rozvoji švarcsystému a tím i výpadku příjmů veřejných rozpočtů.
Práva zaměstnanců naopak budou nepřiměřeně okleštěna návrhy na změnu zákoníku práce. To spolu se snižováním sociálních dávek povede podle odborářů k růstu počtu chudých, k polarizaci společnosti na bohaté a chudé a k popírání společenské solidarity.