Zdravotnické odbory zásadně nesouhlasí s návrhem na změnu odměňování a snížení platových tarifů pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Pokud se odboráři nedohodnou s ministerstvy zdravotnictví a sociálních služeb, vyhlásí stávkovou pohotovost.
Zdravotnické odbory zásadně nesouhlasí s návrhem na změnu odměňování a snížení platových tarifů pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Odbory jsou připraveny o plánovaných změnách jednat s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí.
Pokud se ale nedohodnou, jsou připraveny vyhlásit stávkovou pohotovost. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
„Toto řešení (stávková pohotovost) by ovšem nastalo až po neúspěšných jednáních s oběma ministerstvy," prohlásila Žitníková. Odbory si nedovedou představit jako řešení pouze škrty.
„Čekáme, že sociální dialog, tak, jak slibuje premiér Nečas, bude probíhat," uvedla další místopředsedkyně odborů Ivana Břeňková.
Ministerstvo práce a sociálních věcí má záměr snížit o desetinu platové tarify a provést změnu v tarifních tabulkách. Změny by se dotkly také části pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách. Svaz je zásadně proti snižování platů, vyzývá k hledání vnitřních rezerv na zamýšlené úspory.
„Problém je v tom, že nejde o snížení platových tarifů pouze o deset procent,“ upozornila Břeňková. V první, takzvané tvrdé variantě je podle výpočtu odborů snížení platových tarifů až o čtyřicet procent, ve druhé, měkčí může snížení činit deset, dvacet, ale v sociálních službách třeba i třiatřicet procent.
Snížení platů nejzkušenějších sester může podle Žitníkové představovat až 9 600 korun měsíčně. Až o dvanáct tisíc korun by podle tvrdšího návrhu přišli i někteří lékaři s nejdelší praxí.
Se změnou výpočtů tarifních platů nesouhlasí ani stínový ministr zdravotnictví sociálních demokratů David Rath, podle kterého se jedná o bezhlavý úsporný pokus Jaromíra Drábka.
„Zásadně nesouhlasím s návrhem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka ohledně změny výpočtu tarifních platů. Ve zdravotnictví tento jeho bezhlavý ,hokus pokus' znamená výrazné snížení platů zkušených lékařů s dlouholetou praxí a dalších pracovníků ve zdravotnictví, čímž by se výrazně zvýšilo i riziko jejich odchodu. To by mělo negativní dopad na zdraví občanů,“ myslí si David Rath.
Taktéž výkonná rada odborového svazu konstatovala, že snížení platových tarifů povede k dalším odchodům kvalitních pracovníků a ke zhoršení kvality poskytované péče ve zdravotnictví a sociálních službách.
Podle Davida Ratha je Drábkův návrh dalším důkazem, že Nečasova vláda se sice snaží být vládou rozpočtové odpovědnosti, avšak je spíše vládou nezodpovědnosti vůči občanům České republiky.
Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 může platy zdravotníků v příštím roce ovlivnit očekávaný propad zdravotních rozpočtů o deset miliard korun. Avšak navrhované změny tarifních tabulek nejsou hlavní problém, neboť se tak uvolní prostor pro jiné složky mezd, řekl dnes Heger novinářům.
Ministerstvo by si podle Hegera přálo sociální smír, analýzy nicméně ukazují, že výše platů ve zdravotnictví je závislá na hospodaření nemocnic a platbách pojišťoven. Podle Hegera tak tabulky nehrají prakticky žádnou roli.
„Platová úroveň ve zdravotnických zařízeních není dána jen tarify, ale i odměnami a osobním ohodnocením," zdůraznil Leoš Heger. U lékařů dle jeho slov tvoří jiné složky platu než tarif asi polovinu mzdy. Propad rozpočtů asi o čtyři procenta je podle něho možné vyrovnat z vnitřních zdrojů zvýšením efektivity.
Leoš Heger nicméně uznává, že nízké platy ve zdravotnictví jsou problém a jakýkoli výkyv vyvolává oprávněné reakce. Mezi další potíže podle něho patří velké zatížení zdravotního personálu v nemocnicích a systém postgraduálního vzdělávání mladých lékařů.
Ministr zdravotnictví přesto soudí, že případný odliv mladých lékařů do zahraničí nebude činit vysoké procento. Podle Hegera jsou požadavky odborů na razantní zvýšení platů lékařů nereálné. Ministr poukázal na to, že v posledních čtyřech letech rostly mzdy ve zdravotnictví nadprůměrně.
Zdravotničtí odboráři se mají s ministrem resortu zdravotnictví sejít 6. září, 13. září pak má být nejzazší termín pro jednání s jeho vládním kolegou Jaromírem Drábkem, který má na starosti sociální věci.
Bez zajímavosti není, že tentýž den bude svolán aktiv zástupců všech odborových organizací, neboť předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger ve funkci po dvaceti letech končí.
Od září totiž nastupuje na ministerstvo zdravotnictví jako náměstek pro informatiku. Podle jeho slov je to na základě výběru a žádosti právě ministra za TOP 09 Leoše Hegera.