Drobil se zbavil ekoaktivistů na ministerstvu i jinde
Vratislav DostálJak shrnul deník Aktuálně.cz, během několika málo měsíců museli z významných postů resortu životního prostředí odejít všichni úředníci, kteří v minulosti působili v ekologických organizacích.
Během několika málo měsíců museli z významných postů resortu životního prostředí odejít všichni úředníci, kteří v minulosti působili v ekologických organizacích. Podle serveru Aktuálně.cz mezi nimi byli lidé, kteří na ministerstvo přišli před lety a působili pod mnoha ministry.
Například Daniel Vondrouš opouští ministerstvo — kam jej přivedl lidovec Libor Ambrozek — po osmi letech, během nichž vedl tým ministrových poradců a radil šesti ministrům. Počátkem devadesátých let minulého století Vondrouš bránil vlastním tělem severočeské Libkovice před zbouráním kvůli těžbě hnědého uhlí. Zúčastnil se i blokád Temelína. Z Hnutí Duha odešel dělat asistenta tehdy ještě poslance Libora Ambrozka.
Po osmi letech se Vondrouš vrací do nevládní organizace, pracuje ve sdružení Zelený kruh. Podle serveru Aktuálně.cz odstartoval odliv aktivistů již ministr Jan Dusík, který rezignoval, neboť neměl odvahu k tomu, aby odmítl vydat souhlas s minimální modernizací elektrárny Prunéřov.
Jan Dusík, absolvent Oxfordu, spoluzakládal počátkem devadesátých let dnes už poměrně vlivný Ekologický právní servis. Vedl i ústřední kancelář Hnutí Brontosaurus. Dusíkova nástupkyně Rut Bízková v jednom z prvních kroků na ministerstvu zrušila celou sekci ochrany klimatu. Tím přišel o místo náměstek Aleš Kuták, který sekci vedl.
Ten dříve působil v Hnutí Duha, Nadaci Partnerství a v Centru pro dopravu a energetiku. V současnosti pracuje v Dopravní federaci, která sdružuje několik nevládních organizací.
Výpověď dostal taktéž Petr Holub, ředitel odboru udržitelné energetiky, který předtím pracoval v Hnutí Duha. Nejdéle se na ministerstvu udržela Karolína Šůlová, která přišla před osmi lety také z Hnutí Duha. Ta obdržela brzy po nástupu Pavla Drobila dopis, že se s jejími službami už nepočítá.
Podle Daniela Vondrouše, který z ministerstva musel odejít po osmi letech, je důležité, aby na tomto úřadě pracovali lidé se zkušenostmi z různých oblastí. Nicméně právě o tyto lidi ministerstvo kompletně přišlo.
Podle exministryně Rut Bízkové, současné náměstkyně ministra Drobila, silný názor těchto lidí určitě nezapadne, byť už na ministerstvu nepracují. „Lidé na ministerstvu se střídají. Ti, kdo mají silný názor, jej vyslovují, ať jsou vevnitř, nebo venku. Takový hlas je v diskusích slyšet. Proto hlas těchto lidí nepochybně přispěje k dobré práci ministerstva, i když nesedí na úřednickým místech," řekla internetovému deníku Aktuálně.cz Bízková.
Nicméně lidé, kteří přišli na ministerstvo životního prostředí z nevládních organizací, si myslí opak: po odchodu údajně ztrácí možnost, jak například přímo ovlivnit podobu ekologického zákona.
I na dalších úřadech spadajících pod resort životního prostředí se odehrávají po nástupu nového ministra do úřadu personální rošády. Tak například ke 13. 8. pověřil Drobil řízením České inspekce životního prostředí pana Milana Bukolského, dosavadního náměstka ředitelky ČIŽP v Sekci pro ochranu lesa a přírody, a odvolal dosavadní ředitelku Evu Tylovou.
A jen několik dnů předtím, 9. srpna, byl do funkce prvního náměstka a náměstka úseku řízení projektů ve Státním fondu životního prostředí jmenován Dušan Fibingr, jenž na postu nahradil Petra Valdmana.
Podle Vojtěcha Koteckého se ministr Drobil nezbavuje pouze bývalých ekologických aktivistů, nýbrž ledaskoho. „Nový šéf resortu se rychle zbavil v podstatě celého vedení ministerstva, které bylo bezpartijní, a nahradil je lidmi z jediné politické strany,“ komentuje personální změny Vojtěch Kotecký pro Deník Referendum.
Podle něho ale mnohé z těchto změn nedávají smysl, neboť ministr se rozloučil s mnoha schopnými kariérními úředníky. „Pozoruhodné taktéž je, že vyměnil všechny své náměstky, aniž by disponoval jejich náhradníky, které pak teprve dodatečně hledal,“ uzavřel Vojtěch Kotecký.
Další informace:
Aktuálně.cz Zelené ministerstvo je vyčištěno. Aktivisté mají padáka
Nebylo by vhodné celé ministerstvo - v rámci úspor - zrušit?
Dříve než začne škodit životnímu prostředí?