Brazilští indiáni obsadili rozestavěnou elektrárnu, drží rukojmí
Roman BurešTéměř tři stovky původních obyvatel Amazonie v neděli obsadily stavbu vodní elektrárny Dardanelos. Dosud drží pět rukojmích. Akcí si chtějí vynutit větší ohledy vlády i soukromých firem k své kultuře a životnímu prostředí.
Přibližně dvě stě osmdesát indiánů ozbrojených luky a šípy obsadilo v neděli rozestavěnou vodní elektrárnu Dardanelos v jižní Amazonii. Zajali přibližně sto zaměstnanců elektrárny, které však po několika hodinách propustili, když se jim výměnou nabídlo pět inženýrů a manažerů stavební společnosti. Ty indiáni stále drží. Žádná zranění ani špatné zacházení s rukojmími nebyly hlášeny.
Domorodci jsou znepokojeni výstavbou nového vodního díla, které podle nich zasáhne do jejich společnosti a komunit. Při jeho stavbě bylo údajně také zničeno posvátné indiánské pohřebiště.
„Situaci původních obyvatel nevzal při plánování nikdo v úvahu,“ uvedl zástupce Národní nadace pro indiány (FUNAI) Antonio Carlos Ferreira de Aquino, který tlumočí stanoviska indiánů agenturám.
Zástupci společnosti Energética Águas da Pedra (EAP), jež vodní dílo staví, se nechali slyšet, že byli útokem domorodých obyvatel naprosto šokováni. Dle jejich vyjádření se stavba přehrady žádného posvátného místa nedotkla a výstavba elektrárny byla konzultována i povolena brazilským Úřadem pro historické dědictví a národní umění.
„Chtějí vytvoření trvale udržitelného programu pro okolní region. Něco, co by jim alespoň částečně nahradilo ztrátu posvátného místa,“ shrnul Ferreira prožadavky pro AP. „Je to jejich poslední možnost k nějakému dialogu,“ dodal.
Manažer společnosti EAP Paulo Rogerio Novaes připustil, že jsou požadavky domorodců důvodné. Dodal však, že by se jimi měl zabývat stát.
Rychle se rozvíjející Latinská Amerika se čím dál tím častěji musí potýkat s odporem původních obyvatel proti realizaci nejrůznějších projektů na jejich kmenovém území. Protesty domorodců za práva na půdu nebo vodu se v poslední době objevily například v Peru, Chile nebo Ekvádoru. Sdružení původních obyvatel většinou požadují více volnosti pro místní samosprávy domorodých území, podobně jako je tomu nyní v Bolívii.
Další informace:
AP Brazil Indians block workers at hydroelectric site
Folha.com Cozinheiras são obrigadas a ficar na obra da usina invadida por índios, diz Funai
Reuters Brazilian Tribes Occupy Power Plant