Hydroelektrárna v Amazonii bude, vláda obešla zákon
Petr JedličkaDříve, než nabylo zamítavé rozhodnutí soudu právní moci, povolily brazilské úřady výstavbu třetí největší hydroelektrárny na světě uprostřed Amazonského pralesa ve zrychleném řízení. Ekologové slibují přímé akce.
Brazilský energetický regulační úřad udělil konsorciu Norte Energia povolení na stavbu obří hydroelektrárny Belo Monte na řece Xingú v srdci Amazonského pralesa. Stalo se tak v úterý, několik dnů poté, co jeden z brazilských soudů označil elektrárnu za ekologický zločin a její výstavbu zakázal.
Podle agentury AFP využil úřad legislativní kličky: povolení vydal ve zvláštním zrychleném řízení, a tak rozsudek příslušného soudu nestihl nabýt právní moci. BBC upozorňuje, že výstavbu, proti níž protestovaly desítky ekologických a stovky domorodých skupin, už nelze standardní cestou zastavit.
Vodní elektrárna Belo Monte se má stát třetí největší stavbou svého druhu na světě. Zadavatel počítá s instalovaným výkonem jedenácti tisíc megawattů (jedenáct temelínských reaktorů), což odpovídá energetickým nárokům třiadvaceti milionů domácností. Elektrárna má vytvořit osmnáct tisíc přímých a osmdesát tisíc nepřímých pracovních míst. Náklady na výstavbu by měly přesáhnout jedenáct miliard dolarů. Větším dílem jsou pouze Tři soutěsky v Číně a elektrárna Itaipu na brazilsko-paraguayské hranici.
V rámci projektu Belo Monte však musí být zaplaveno pět set kilometrů čtverečních deštného pralesa a přesídleno přes třicet tisíc lidí. Zejména z těchto důvodů vzniklo v Brazílii silné protestní hnutí, které se léta snažilo stavbě zabránit. Třikrát se mu to téměř podařilo — naposledy i za pomoci režiséra filmu Avatar Jamese Camerona a známé herečky Sigourney Weaverové, kteří přijeli odpůrce projektu podpořit. Nyní již legální prostředky nemá, dle informací AFP ovšem plánuje sérii přímých akcí. Aktivisté z organizace Greenpeace se už nechali slyšet, že se v zátopové oblasti připoutají ke stromům.
Jak připomínají agentury dále, na celém případu je zajímavé, jak se v něm střetávají ekologické a sociální priority. Vláda doposud nátlaku ekologů vždycky ustoupila a soutěž na výstavbu několikrát zrušila. Při posledním výběrovém řízení si ale položila podmínku, aby provozovatel elektrárny prodával energii lacino — levněji než kolik činí tržní cena. Většina korporací se následně z konkurzu stáhla, Norte Energia nicméně slíbilo přání vlády respektovat. Vláda v reakci prohlásila projekt za nezbytný a začala využívat uvedené kličky.
Vedle výstavby Belo Monte plánuje Brazílie zbudovat dalších sedmdesát vodních elektráren. Ty mají nicméně mít daleko menší rozměry. V současné době pokrývá Brazílie z vodních elektráren třiasedmdesát procent své energetické spotřeby a tento podíl by měl nadále růst.
Další informace:
BBC News Brazil awards rights to develop Belo Monte dam
AFP Brazil awards dam tender despite environmental protests
Reuters Brazil confirms consortium wins Amazon dam auction