Radnice, politici i občanské iniciativy požadují zastavení prací do té doby, než budou všechny příčiny propadu dostatečně známy. Strana zelených nadto navrhuje bezpečnostní audit provedený zahraničními experty.
Ražba tunelu Blanka bude po úterním sesuvu půdy v Praze 6 na několik týdnů zastavena. ČTK to řekl mluvčí stavební firmy Metrostav František Polák. Podle něj se propad půdy v současnosti zajišťuje betonovou plombou. Poté bude třeba počkat na vyšetřování báňského úřadu, které bude podle Poláka trvat asi několik týdnů. Dokud nebudou známy příčiny sesuvu, nedá se očekávat obnovení ražby, dodal Polák.
Podle Poláka už bylo na místo navezeno asi čtyři sta metrů krychlových betonu, práce na zajištění budou trvat ještě asi jeden nebo dva dny. V místě je stále snížena rychlost projíždějících tramvají. „Místo geodeticky i geotechnicky monitorujeme," uvedl Polák.
Na zastavení důlní činnosti trvala i radnice Prahy 6, podle níž musí být dostatečné záruky, že se při stavbě tunelu Blanka nestanou další podobné nehody. Záruku by měl přinést dodavatel nebo investor stavby nebo Český báňský úřad. Vyplývá to z prohlášení radnice, pod kterým je podepsán starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS).
Nejde o první podobný případ spojený s budováním tunelu — v květnu a říjnu 2008 se propadla půda ve Stromovce. „Aby se tak dělo již potřetí, je nepřijatelné," uvedl Chalupa v prohlášení zaslaném ČTK. „Požadujeme to i přesto, že trasa tunelu v Praze 6 nevede přímo pod obytnými domy," dodal Chalupa.
Půda se v tunelu sesula kolem půlnoci, kráter vznikl za budovou ministerstva kultury, mezi ulicemi U brusnice, Milady Horákové a Jelení v Praze 6. Pod zeminou zůstal uvězněn dělník v bagru, záchranáři jej vysvobodili po několika hodinách. Bez viditelných poranění byl převezen k vyšetření do nemocnice a následně propuštěn do domácího léčení.
„Za naprostou samozřejmost považujeme důkladné a důsledné vyšetření příčin dnešní nehody. Se závěry šetření musí být v plném rozsahu seznámena i veřejnost. Jedině to a následné vyvození konkrétní odpovědnosti může znovu obnovit důvěru veřejnosti ke stavbě," sdělil Chalupa.
Jenže podobně razantní vyšetření požadoval v prohlášeních pro média i další člen ODS — primátor Bém — poté, co se dvakrát propadla země v parku Stromovka. Ani přes sliby však nikdo obviněn nebyl a policie případ odložila.
Zastavení ražby tunelu požaduje i opoziční Strana zelených. Na rozdíl od Chalupy se však domnívá, že by další posouzení kritizované stavby mělo být na zahraničních expertech. „Tunel Blanka je jeden velký propadák. Není možné, aby se v civilizovaném světě čtyřikrát propadla stavba jednoho tunelu. Vyzveme radu hlavního města, aby zadala bezpečnostní audit výstavby tunelu Blanka zahraničním expertům, protože odborníci z Česka budou, jak ukázala předchozí vyšetřování, upřednostňovat stavovskou solidaritu před nezávislým posouzením,“ uvedla zastupitelka hlavního města za Stranu zelených Petra Kolínská.
„Radní ODS ani primátor neudělali nic proto, aby se podobná havárie neopakovala. Ani dva propady ve Stromovce, ani vážné nedostatky v organizaci stavby, které identifikovala supervize, nevedly k výměně mandatáře a potrestání odpovědných osob,“ upozorňuje zastupitel Strany zelených na Praze 7 Ondřej Mirovský, jenž se problematice tunelu dlouhodobě věnuje.
Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová dnes uvedla, že policisté budou propad a sesuv půdy vyšetřovat, spolupracovat budou s Českým báňským úřadem.
Na stavbu si lidé dlouho stěžují. Mimo jiné i obyvatelé Letné, kteří se v souvislosti s budováním tunelu obávali vznikajících trhlin v domech. Někde kvůli ražbě kupříkladu odpadaly kusy fasád, které poškodily zaparkovaná auta.