Část kontroverzního tunelu Blanka se zase propadla
Jan MiesslerK propadu došlo na dvou místech vzálených několik set metrů, zavaleného bagristu už vyprostili, má být v pořádku. Miliardový tunel je už od začátku terčem kritiky.
Hned na dvou místech v Praze 6 se v noci z pondělí na úterý propadl kontroverzní pražský tunel Blanka. Bagristu, kterého jeden vzniklých závalů zasypal i s bagrem, se nad ránem podařilo vyprostit. Tunel Blanka se nepropadl poprvé, už před dvěma lety kvůli ražbě tunelu vznikly dva neplánované krátery ve Stromovce: první v květnu měl průměr asi jen deset metrů, druhý v říjnu vznikl asi o padesát metrů dál a měl průměr trojnásobný. Jen šťastnou náhodou se tehdy nikomu nic nestalo, magistrát přitom stavební nehodu bagatelizoval s tím, že takové věci se zkrátka stávají.
Zával, který zasypal bagristu, se nachází u Patočkovy ulice, druhý zával je na rohu ulic U Brusnice a Milady Horákové. Na místě je patnáctimetrový kráter. Přestože bagrista, kterého se podařilo vyprostit, nejevil známky zranění, byl převezen do nemocnice.
Tunel Blanka, který magistrát začal bez ohledu na názory obyvatel Prahy a bez expertního posouzení stavět v roce 2007, má stát včetně technologií přes 25 miliard korun. Jak je u podobných stavem obvyklé, rozpočet se postupně navyšuje a datum plánovaného dokončení oddaluje. Stavba přitom podle kritiků bude mít negativní dopad na životní prostředí a přivede do centra, navíc vlastně jde o dálnici je pár metrů od Pražského hradu.
Lidé si navíc dlouhodobě stěžovali i na průběh stavby. Kromě nepříjemných dopravních komplikací se začaly v domech na letné objevovat kvůli ražbě tunelu trhliny a opadávat kusy fasád. Kromě horšího prostředí se místní obávají také poklesu cen nemovitostí. Na svém letenském konci mimochodem tunel začíná na místě vedle plánované Kaplického knihovny, která by podle vedení města narušila tamní genius loci, obrovská díra v zemi a následně rušná dálnice ale podle vedení Prahy takové narušení nezpůsobí.
Ekologické sdružení Arnika, které před dvěma lety podalo kvůli kráteru ve stromovce trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli obecnému ohrožení, svůj postup v souvislosti s nynějšími propady zváží. „Doufám, že tyto propady, kdy byl už přímo postižen člověk, budou důkladně vyšetřeny. Osobně se domnívám, že práce by měly být do té doby zastaveny,“ uvedla pro Deník Referendum mluvčí Arniky Zora Kasiková.
Předchozí propady vyšetřoval Český báňský úřad, který nakonec udělil Metrostavu pokutu úctyhodných 200 tisíc korun. Případ rovněž vyšetřovala policie, v kráterech ani nikde jinde však viníka nenašla, a tak případ odložila. Aby se propady již nemohly opakovat, nařídil báňský úřad Metrostavu zpevnit nadloží zbývající části tunelu pod Stromovkou.
Současný dvojnásobný propad tunelu bude opět vyšetřovat policie ve spolupráci s báňským úřadem, Metrostav má policii do dvou dnů předložit komplexní zprávu o tom, jak mohlo k propadu dojít. Policisté společně se stavebníky budou rovněž zjišťovat, zda není narušená statika okolních domů. Evakuována byla rovněž ochranka ministerstva kultury, na jehož pozemku je jeden ze dvou kráterů. Tramvaje v oblasti musí jezdit pomaleji, protože způsobovaly otřesy, které komplikovaly záchranné práce.
Další informace:
ČT24 Pražský tunel Blanka se opět propadl. Zavalil dělníka
ČTK V Praze 6 se zřítila část tunelu Blanka