Reforma penzijního systému podle návrhu nové koalice nebude postavena pouze na jedné z variant, které nabídla Bezděkova komise. Plán pravděpodobně dozná úprav na základě dohody s ČSSD, uvedl v pátek Petr Nečas.
Důchodová reforma by v České republice mohla začít v roce 2012, řekl v pátek novinářům po setkání se členy takzvané Bezděkovy komise lídr ODS a pravděpodobný budoucí premiér Petr Nečas. O reformě důchodů chce jednat i se sociální demokracií. Výsledná podoba reformy podle něj bude záviset právě na politických jednáních, a proto zřejmě nebude přesně odpovídat ani jednomu ze dvou návrhů, které ve středu zveřejnila odborná komise vedená Vladimírem Bezděkem.
Na konkrétní dohodnuté podobě reformy bude podle Nečase záviset i možné sbližování sazeb daně z přidané hodnoty. Komisí předložené návrhy podle něj musí ještě dál rozpracovávat ministerstva financí a také práce a sociálních věcí. Návrh Bezděkovy komise podle Nečase představuje „velice dobrý výchozí materiál".
Pro Nečase jsou totiž přijatelné obě navržené varianty. „Já, když si mapuji politickou scénu, tak je jasné, že o podporu budeme muset usilovat. Určitě budeme vyjednávat nejen na bázi tří stran, které teď jednají o vytvoření vládní koalice. Ale budeme chtít velice intenzivně tuto věc diskutovat i s ČSSD," zdůraznil lídr ODS. Výsledná verze důchodové reformy proto podle něj nebude doslovným „přepisem" jedné ze dvou variant Bezděkovy komise.
Podle první varianty, na které se shodla většina Bezděkovy komise, by ze zmíněných třiadvaceti procent šlo dvacet procent do současného penzijního systému, zbylá tři procenta by šla na soukromé penzijní účty. Kromě toho by nadále fungovaly stávající systémy komerční životní pojištění a penzijní fondy se státním příspěvkem.
Chybějících padesát miliard v průběžném systému by mělo být doplněno zvýšením DPH.
„První varianta v sobě skrývá v požadovaném povinném zvýšení pojistného hrazeného pojištěnci o tři procenta zátěž, kterou mnohé mladé rodiny s nižšími příjmy, které dnes nemají peněz nazbyt na naléhavé každodenní potřeby, neúnosně zatíží. Navrhované nahrazení pěti procent pojistného zvýšením DPH jim žádnou úlevu nepřinese, naopak, lze předpokládat, že právě tyto rodiny spolu s domácnostmi důchodců je zaplatí nejvíce ve zdražených potravinách a dalším zdraženém zboží a službách, které nutně ke svému životu potřebují,“ stojí ve čtvrtečním prohlášení Českomoravské konfederace odborových svazů.
Podle druhé varianty, kterou podporují odbory i jejich reprezentant v Bezděkově komisi Vít Samek, by všech třiadvacet procent šlo do současného penzijního systému a další
tři procenta by si lidé mohli spořit dobrovolně se státní podporou.
Obě varianty ale kritizuje ekonomka Ilona Švihlíková: „Zvýšit během krize, kdy nezaměstnanost jde nahoru, ceny potravin, léků nebo nájmů o téměř deset procent hraničí s asociálností,“ řekla Deníku Referendum Švihlíková, podle které jde o další krok od progresivního k degresivnímu zdanění. „Trend je jasný: čím víc kdo vydělá, tím platí méně. Čím méně vydělá, tím více ho to relativně postihne. Spotřební daně a DPH mají přitom z definice degresivní dopad, pokračování tohoto trendu může přinést pouze polarizaci společnosti na bohaté a chudé,“ dodala Švihlíková.
ČMKOS.cz Odbory k návrhu penzijní reformy