Další důkazy: experty na prasečí chřipku platily farmaceutické firmy
Roman BurešBritská média přinesla v pátek zprávu o úzkých vazbách tří významných poradců Světové zdravotnické organizace na farmaceutický průmysl. Všichni se přitom podíleli na přípravě směrnic WHO, doporučující státům nakoupit značné množství vakcín proti prasečí chřipce.
Vědci, kteří pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) sestavili směrnice doporučující vládám nakoupit vakcíny proti prasečí chřipce do zásoby, byli placeni farmaceutickými firmami, jež na prodeji vakcín posléze vydělaly. Vyplývá to ze závěrů tématického šetření, které ve čtvrtek zveřejnily Britský zdravotnický časopis (BMJ) a neziskový Úřad investigativní žurnalistiky. O den později převzala nález britská média.
Podle zjištění BMJ měli tři vědci, kteří se na vytváření směrnic podíleli, dostávat v minulosti zaplaceno za jinou práci pro firmy Roche, výrobce vakcíny Tamiflu, a GlaxoSmithKline (GSK), výrobce vakcíny Relenza.
Jak dokládají analytikové finanční trhů, na něž se odvolává The Guardian, farmaceutické koncerny si prodejem vakcín proti prasečí chřipce vydělaly více než sedm miliard dolarů (bezmála sto padesát miliard korun).
Otázka transparentnosti v rozhodování WHO se stala tématem veřejné debaty poté, co se její dramatické prognózy o pandemii prasečí chřipky nepotvrdily.
Některé země, například Polsko, se odmítly připojit k panickému nakupování vakcín ve velkém, když WHO přesně před rokem vyhlásila pandemii. Česká republika zaplatila za vakcíny dvě stě dvacet milionů korun, ale například Velká Británie utratila za vakcíny v přepočtu cca třicet miliard korun. Zástupci jednotlivých států se nyní snaží zrušit dlouhodobé kontrakty, které s farmaceutickými firmami uzavřely, a zbavit se přebytečných vakcín.
Problémem se v současné době zabývá i Rada Evropy. Podle informací britských médií se v příslušných orgánech instituce připravuje kritická zpráva o tom, jak nedostatek transparentnosti v rozhodování ovlivnil plány boje proti pandemii chřipky.
„Chapadla vlivu farmaceutických firem dosahují na všechny úrovně procesu rozhodování,“ cituje Guardian Paula Flynna, labouristického poslance, který je členem zdravotnické komise Rady. „WHO musí být transparentní, protože zde došlo k narušení priorit služeb veřejného zdraví po celé Evropě, mrhání horentními sumami peněz a vyprovokování bezdůvodného strachu.“
I když tři obvinění doktoři, Fred Heyden, Arnold Monto a Karl Nicholson, nikdy nezatajovali své vazby na farmaceutický průmysl, WHO se ve své zprávě z roku 2004 o možném střetu zájmů nezmínila. Heyden a Monto byli placeni firmami GSK a Roche za přednášky a spolupráci na různých projektech. Nicholson, autor vlivné práce WHO Pandemic Influenza, pracoval pro firmy BMJ a Lancet a od firem Roche a GSK dostával sponzorské dary.
Další informace:
BBC News WHO swine flu experts 'linked' with drug companies
The Guardian Report condemns swine flu experts' ties to big pharma
The Independent Billions wasted on swine flu pandemic that never came
Původní zpráva Britského zdravotnického časopisu