Obama zakázal použití toxických chemikálií proti ropné skvrně
Roman BurešObama stupňuje tlak na společnost BP zodpovědnou za únik ropy v Mexickém zálivu. Nařídil jí denně zveřejňovat zprávy o výsledcích záchranných prací a zakázal použití některých chemických látek na rozptýlení ropy.
Americký prezident Barack Obama pokračuje ve stupňování tlaku na britskou korporaci BP zodpovědnou za únik ropy do vod Mexického zálivu po potopení těžební plošiny Deepwater Horizon. Ve čtvrtek Bílý dům zakázal použití některých typů chemických disperzních látek, které mají pomoci filtraci ropy z mořské vody. Nařídil také společnosti zveřejňovat každodenní zprávy o záchranných pracích na internetu.
Dle listu Guardian se americký prezident odhodlal k rozhodnutí poté, co několik zástupců BP přiznalo, že použité typy disperzních látek jsou vysoce toxické a jejich efektivita je malá. BP do dnešního dne rozprášila do vod Mexického zálivu na dva a půl milionu litrů disperzantů, které jsou dle některých vědců velmi nebezpečné pro mořský život. Například ve Velké Británii je použití těchto látek zakázáno úplně.
Minulý týden se rovněž objevily dohady, že vstřikování chemických disperzantů přímo do potrubí, ze kterého v hloubce jednoho a půl kilometru uniká surová ropa, způsobuje, že se velké množství ropy drží pod hladinou moře v kompaktních bublinách. Ty jsou dle pozorování často dlouhé i několik kilometrů a obsahují mnohem více ropy, než kolik uniklo na hladinu.
Vědci, které oslovil britský Guardian, řekli, že chemikálie pracují spíše pro píár společnosti než pro boj s ekologickou katastrofou. Způsobují totiž, že se celistvá vrstva ropy rozdělí do malých kapiček, které nejsou pouhým okem na hladině vidět. Použití disperzantů tak má dle vědců zamezit hlavně emotivním mediálním obrazům paralyzovaného, ropou obaleného pobřežního ptactva a dalších živočichů.
Vládní úřady i korporace BP jsou stále pod velkým tlakem americké veřejnosti, a musí čelit obviněním z laxního přístupu a podcenění katastrofy. Brání se hlavně tvrzením, že dopad katastrofy na životní prostředí byl prozatím minimální.
Na pobřeží se nicméně už dostaly kusy dehtu a odpad po použitých chemických látkách. Ropná skvrna nyní ohrožuje zejména pláže bariérových ostrovů u pobřeží Alabamy a Louisiany. Podle posledních zpráv se ale již dostala i do mokřadů v deltě řeky Mississippi, které jsou domovem ohrožených druhů ptáků, savců a dalších mořských živočichů.
Další informace:
The Guardian Obama takes tougher line on oil spill
The Guardian Gulf oil spill chemical dispersant too toxic, EPA orders