Obama kritizuje ropnou společnost BP, nedělá podle něj dost
Roman BurešVláda Spojených států vytýká korporaci BP, že dosud nepřevzala za havárii plošiny plnou odpovědnost. Společnost se hájí tvrzením, že veškeré náklady i „objektivně doložitelné" škody uhradí. Záchranné práce mezitím komplikuje silný vítr.
Barack Obama v pondělí znovu kritizoval společnost BP, že nedělá vše, co je v jejích silách, aby šíření ropné skvrny zastavila. Zdůraznil také, že je za únik i následnou škodu zodpovědná. Ropný koncern ve snaze napravit svou reputaci slíbil zaplatit všechny objektivně doložitelné škody i veškeré náklady na odstranění následků úniku ropy z potopené plošiny. Podle odhadů analytiků agentury Reuters by úklid mohl nadnárodní společnost se sídlem v Británii stát i více než čtrnáct miliard dolarů.
Kritický postoj americké administrativy ke koncernu BP dokládá i prohlášení amerického ministra vnitra Kena Salazara, který v neděli v pořadu CNN řekl, že „naší prací je hlavně držet nůž pod krkem BP“. Ropná společnost je zodpovědná za únik, a tudíž za všechny škody a jejich nápravu, včetně zaplacení stovek lodí a letadel, tisíců armádních a civilních zaměstnanců, uvedl v pondělí Obama po návštěvě Louisiany.
Ředitel operací společnosti BP Doug Suttles jednoznačně odmítl, že by korporace mohla pro zabránění katastrofy udělat více. Prohlásil, že záchranná akce byla tou největší, která byla kdy zmobilizována. Ředitel americké pobočky BP Lamar McKay zároveň pro americkou stanici ABC uvedl, že nehoda byla zapříčiněna selháním některého ze zařízení plošiny, ale že konkrétně není doposud známo, co a proč nehodu způsobilo.
Podle agenturních komentářů se společnost BP bude snažit i nadále poukazovat na skutečnost, že není jediným viníkem. Přestože plošina patřila jí, ropu zde těžila švýcarská firma Transocean. Část zodpovědnosti se také snaží přenést na konstruktéry ochranných prvků plošiny, které při nehodě selhaly. „Ochrana před náhlým vytrysknutím ropy je zásadním bezpečnostním mechanismem při poruše, a z nějakého důvodu nepracovala tak, jak má,“ řekl ředitel společnosti BP Tony Hayward.
Ropná skvrna mezitím dělá starosti nejen ekologům, ale také rybářům. Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA) v neděli vydal desetidenní zákaz rybolovu kvůli obavám ze závadnosti ulovených ryb. Je to první omezení, které může mít vážnější ekonomické důsledky. Dle agentury AFP přináší rybolov každoročně do louisianské ekonomiky bezmála dvě a půl miliardy dolarů.
Pokračující záchranné práce nyní komplikuje silný vítr zdvihající vysoké vlny, které překonávají norné stěny. Ropa se již dostala například na pobřeží Chandeleurových ostrovů, které tvoří významnou zastávku při migraci ptactva. „Je to velmi špatně načasované,“ řekl Moby Solangi, expert na mořskou faunu z Gulfportu, listu Boston Herald. „Budeme tu mít spoustu mláďat. Budeme čelit obrovské tragédii.“
Další informace:
Reuters BP says tackling oil spill, to pay legitimate claims
AFP Fishing ban imposed in oil-affected Gulf of Mexico
The Guardian BP tries to salvage status after Deepwater Horizon oil spill
Boston Herald Heavy winds and high tides hamper Gulf oil fight