Ropná skvrna míří do Louisiany
Jan MiesslerSamotná Obamova vláda je také terčem kritiky, že nezasáhla včas. Podle expertů je rozsah ekologické katastrofy srovnatelný s havárií tankeru Exxon Valdez z roku 1989.
Ropná skvrna z potopené těžební plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu míří k americkému pobřeží, které očekává ekologickou katastrofu. V ohrožení jsou především živočišné druhy žijící na jižním pobřeží Spojených států.
Celkové škody budou zřejmě vyšší než při potopení ropného tankeru Exxon Valdez v roce 1989, ze kterého tehdy uniklo přes 41 tisíc tun ropy, a který tak způsobil jednu z největších katastrof v moderních dějinách. Po nehodě, při které 20. dubna přišlo o život jedenáct zaměstnanců, začalo do vod Mexického zálivu unikat až sto šedesát tisíc litrů ropy denně. Experti odhadují částku na likvidaci ekologických škod a finanční vyrovnání na několik miliard dolarů.
Obamova vláda reagovala na postupující ropnou skvrnu kritikou největší britské ropné společnosti BP, která podle Američanů nezareagovala na kolaps své plošiny dostatečně rychle. Společnosti hrozí žaloba a také zákaz činnosti na území Spojených států, hodnota jejích akcií od exploze na ropné plošině mezitím poklesla o 12 miliard liber (350 miliard Kč). Kritika ale začíná mířit i na Obamovu vládu, která příliš dlouho vyčkávala se zásahem, protože podcenila rozsah katastrofy.
BP se původně snažila vypořádat s katastrofou vlastními silami, ale nezvládla to: její bariéry proti šíření ropné skvrny neodolaly silným vlnám. Americká vláda se do věci vložila až později, povolala mimo jiné i Národní gardu. Náklady na její nasazení hodlá předložit ropné společnosti k úhradě. Ta za první tři měsíce roku 2009 vykázala zisk ve výši šesti miliard dolarů (114 miliard korun), takže pravděpodobně bude mít z čeho škody splácet.
Další informace:
New York Times BP Is Criticized Over Oil Spill, but U.S. Missed Chances to Act
Guardian BP's Deepwater Horizon oil spill likely to cost more than Exxon Valdez