Rumunský ústavní soud nakonec zrušil celé volby, mluví se o zásahu Ruska
Petr JedličkaRumunské tajné služby identifikovaly mechanismy, jimiž patrně vnější aktéři manipulovali sociální sítě ve prospěch jednoho prezidentského kandidáta. Podle ústavního soudu šlo o přílišný zásah do svobodné soutěže a volby se musí opakovat.
Rumunsko zažívá, co v zemích EU nebylo dlouho k vidění: tamní ústavní soud v pátek nařídil anulovat a odsunout již rozeběhlé prezidentské volby, které měly 8. prosince vyvrcholit druhým kolem. Jako argument poukázal na „narušení svobodné soutěže, transparentnosti a férovosti“ prvního kola voleb, které proběhlo 24. listopadu. V důvodové zprávě přitom mluví zejména o manipulaci voličů skrze sociální sítě.
„Jeden z kandidátů těžil z agresivní propagace obcházející naše zákony a nekale vytěžující algoritmy sociálních sítí (…) Jeden kandidát byl prokazatelně zvýhodňován (…) nedoložil řádně financování (…) a jeho propagační materiály nenesly požadované označení,“ vybírá z důvodové zprávy rumunský web HotNews pro novináře spolupracující v projektu PULSE.
„I užívání digitálních technologií a umělé inteligence v kampani podléhá pravidlům a musí být transparentní, aby byla zaručena integrita voleb (…) Soud konstatuje, že uvedené skutečnosti poznamenaly rovnost příležitostí účastníků voleb, a tím zasáhly do řádného výkonu práva být volený,“ píše se dále ve zdůvodnění.
Dosavadní rumunský prezident Klaus Iohannis vysvětlil v mimořádném televizním projevu rozhodnutí kupícími se poznatky tajných služeb, dle který zasáhl do prvního kola voleb vnější, nejspíše státní aktér. Měl tak učinit jednak sérií kyberútoků a jednak právě mohutným systematickým působením na sociálních sítích ve prospěch jednoho z kandidátů — konkrétně překvapivého vítěze prvního kola Călina Georgesca. Působení mělo ohýbat algoritmy příslušných platforem, zejména čínského TikToku.
Za onoho vnějšího aktéra je všeobecně považováno Rusko, jehož zájmům by vítězství izolacionisty Georgesca prospělo. V důvodové zprávě ústavního soudu se ale Rusko přímo nejmenuje.
„Popravdě hlavní reakcí tu byl šok, protože soud už jiným (dřívějším) rozhodnutím výsledek prvního kola po provedeném přepočtu hlasů nezneplatnil. Nyní ale zrušil celé volby (…) Lidé zde v Bukurešti sdílejí v rozhovorech obavy z ruských snah volby manipulovat, ale zároveň uvádějí, že stávající hlasování se už mělo dotáhnout,“ hlásil z rumunského hlavního města novinář Mircea Barbu do speciálu Deutsche Welle.
Jen částečně známý rumunský politický svéráz Călin Georgescu obdržel 24. listopadu 22,94 procenta hlasů, přestože nevedl takřka žádnou fyzickou kampaň, neúčastnil se debat a dával jen minimum rozhovorů. Veškerou komunikaci zařizoval jeho tým právě na sociálních sítích, kde ji promovala obří síť účelově založených účtů za peníze nejasného původu.
Spolu s Georgescem měla postoupit do druhého kola Elena Lasconiová z protikorupční liberální strany USR.
Co bude dále
Anulované volby se dle rumunských zákonů musejí konat znovu do dvou týdnů. Pozorovatelé však připomínají, že ústavní soud svým rozhodnutím nařídil opakování i zákonně vymezené předvolební kampaně. Nové hlasování se tak uskuteční zřejmě až na jaře. Do něj zůstane ve funkci dosavadní prezident Iohannis.
Zpráva●Petr Jedlička
„Proti systému, před nímž prchli“. Rumunské volby zaujaly i radikalitou diaspory
Sám Călin Georgescu opakování voleb odsoudil, svoje stoupence však vyzval k trpělivosti a slíbil „řešit vše volbami“. V zemi je nyní paralelně vyšetřován kvůli porušení volebního zákona a podezření na praní peněz. Je tak otázkou, jestli se do nových voleb skutečně zapojí.
V neděli 1. prosince se přitom v Rumunsku konaly ještě i parlamentní volby, ve kterých získala většinu skupina prounijní stran, jež se teď snaží sestavit novou velkou koalici. Oproti předchozím volbám však značně posílila i rumunská krajní pravice.
„Mezi odpůrci dosavadní velké koalice je rozhodnutí ústavního soudu vykládáno jako pokus ukrást volby. Příslušný tábor se přitom teď šikuje za Georgescem (...) Prounijní strany zatěžují různé skandály a štěpí četné spory. Nebylo by tak divu, kdyby na opakování voleb nakonec politicky vydělala krajní pravice,“ hlásila do speciálu France 24 Maria Gerth-Niculescová, rumunská zpravodajka stanice.
Za mě spektakulární ruský úspěch v jedné z bitev hybridní války 21.století, která se všude kolem nás vede.
Tajné služby, ať už působící dovnitř nebo vně, jsou v Rusku odjakživa silné a nešetří se na nich. Putin z nich vzešel a nic na tom nezměnil. Kromě Ukrajiny jsou silní ve všech evropských zemích a i jinde. Ne jenom v jaderných zbraních Rusko uchovalo velmocenské postavení. Že se přidala Čína nepřekvapí. Ruská válka na Ukrajině je pro ně podřadná, špinavá záležitost, z vojenského hlediska ubohost, takže Rusům ani materiálně moc nepomáhají, ale zpravodajská činnost, to je jiná. Tik-Tok je pro čínské zpravodajce samozřejmě zdroj obrovského množství dat (ví o nás víc, než si dokážeme představit), ale dá se s ním, jak vidno, pracovat i jako s nástrojem a selektivně.
Fascinující a zároveň děsivé je, že Georgescu ani veřejně nevedl kampaň, byla to víc internetová figura. Přesto dvacet pět tisíc falešných virtuálních identit podpořených algoritmy dokázaly zvednout a dovést do volebních místností statisíce Rumunů.
(((Kvízová podotázka: Kybernetickou část těchto zpravodajských operací už dnes řídí umělá inteligence. Ano nebo ne?)))
Je fascinující a zároveň děsivé, jak moc jsou lidé ponoření do sociálních sítí a jak s nimi jde pomocí algoritmů manipulovat.
Anebo jiný pohled. Američané pošlapávají vůli rumunského lidu:
Články tohoto druhu jsou důvodem, proč zmíněnou tiskovinu nečtu. Petr Drulák se už dlouhá léta profiluje jako demagogický reakcionář; ale výroky typu " vyprovokovali (Američané) válku s Ruskem" už nutí vyjádřit určité pochybnosti o stavu jeho smyslů. Je svým způsobem skutečně pozoru hodné, jak dokonale tito ideologičtí fanatikové dokáží reality tohoto světa naprosto převrátit na hlavu.