Hordy migrantů ve volebních obvodech číslo 30 a 54
Petr BittnerKandidáti ČSSD a ODS tahají před druhým kolem senátních voleb za kratší konec a vytahují na své soupeře cinknutou uprchlickou kartu. Nezbývá než doufat, že lidé v příslušných obvodech nejsou ovce, za které je Petr Bendl a Jan Grois mají.
Druhé kolo senátních voleb je za dveřmi a touha po korytu vysvléká některé lidské charaktery. Co je člověk schopen udělat pro to, aby získal křeslo v Senátu?
Stávající starosta Znojma Jan Grois (ČSSD) do své kampaně investoval hodně vlastních peněz a postoupil do druhého kola, narazil však na překážku v podobě starosty Moravského Krumlova Tomáše Třetiny, který dokázal ke své podpoře sjednotit téměř všechny opoziční strany a v prvním kole Groise porazil.
Jan Grois si zjevně spočítal, kolik hlasů by mohl získat, kdyby pro druhé kolo oslovil voliče neúspěšných kandidátů SPD, KSČM či Trikolóry, a pár dní před finálovou volbou vytáhl — pro vinařský region malých podnikatelů s chátrajícími zámky a chybějící infrastrukturou uprostřed pandemie poněkud nečekaně — uprchlickou kartu. Po Znojmě údajně kolují letáky s textem „Víte, že volbou Třetiny souhlasíte s přijímáním migrantů na Znojemsku?“
Groisova beznaděj byla stupňována ještě několika navazujícím statusy, ve kterých se tvářil jakoby „uváděl věci na pravou míru“. To, co ulpělo na jeho tváři, přitom spíš dál roztíral.
Druhým mužem, který se neštítí dělat idiota ze sebe a ze svých voličů, je kandidát ODS Petr Bendl. Jedna z posledních aktivních fosilií devadesátkové ODS, která před časem navrhovala ve Sněmovně řešit problém sucha na Kladensku přečerpáním přilehlého jezera a jeho vylitím na kladenské lesy a pole.
I Bendl postoupil až jako druhý za překvapivou vítězkou prvního kola, pirátkou Adélou Šípovou. A i on kalkuluje s tím, že tyhle volby mu mohou vyhrát jenom nejnižší pudy. V kladenském komunálním deníku tak Bendl v týdnu publikoval článek s titulkem „Piráti chtějí pomáhat přistěhovalcům a integrovat nepřizpůsobivé“.
Kladu si jednu otázku: pokud přijmeme existenci tzv. „nepřizpůsobivých“, a pokud přijmeme, že pirátská kandidátka o nich někde hovořila v kampani v tom smyslu, že je třeba je „integrovat“, co jiného by s nimi chtěl probůh Petr Bendl dělat? Zavřít do pracovního tábora? Anebo rovnou likvidovat? Anebo nic?
Vzhledem k tomu, že Bendlovy pokusy patrně selhávají a podle sázkových kurzů zůstává velkou favoritkou jeho soupeřka, dva dny před volbami se Bendl rozhodl otevřít další kartu — muž, který má za sebou tři rozvody, zaútočil na Adélu Šípovou, že kvůli Senátu opustí svého manžela a pět dětí (do „článku“, který musely Kladenské listy stáhnout, neváhal Bendl připsat taká varování, že Šípová se chystá „rozdávat nepřizpůsobivým byty zdarma“).
Není divu, že předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v médiích už vyjádřila lítost, že na začátku kampaně Bendla podpořila. Volby dokáží v průběhu několika málo dnů odhalit dvě věci: těsně před volbou nám ukážou bezpáteřnost některých kandidátů, a těsně po volbě, podle výsledků, nám vypočítají přesnou míru blbosti a stádnosti lidí v daném obvodu.
Co je větším projevem absolutního zoufalství, programové vyprázdněnosti a absence jakékoli vize a charakteru, než když kandidát zkouší uprostřed pandemie vytahovat téma, které nepříliš fungovalo i před čtyřmi lety, kdy jsme se stali zemí, která měla na svém území více kandidátů protiuprchlických stran než uprchlíků?
Oba případy odhalují zoufalství dvou kandidátů, kteří před rozhodující volbou tahají za kratší konec, a v touze po senátním křesle se neštítí obrátit proti svým soupeřům právě to, že na rozdíl od nich mají nějaké skrupule. Z přednosti se má stát slabina, z charakternosti se má stát nevolitelnost. Z tohoto jednoduchého průzkumu vyplývá, že úroveň projevované ubohosti je v přímé úměře k strachu dotyčného kandidáta z blížící se porážky.
I kdyby se nedej bože někdo z obou paňáců stal senátorem, jeho nechutná volební kampaň by neměla být zapomenuta. Vzhledem k charakteru horní komory Parlamentu je totiž dost pravděpodobné, že tihle obchodníčci se strachem budou své kroky v pozici senátorů obhajovat odkazem na velké hodnoty svobody, spravedlnosti a demokracie (pokud se tam teda nechtějí vyloženě zašít, čemuž bychom se vzhledem k jejich prokázanému charakteru a touze po korytu nemohli divit).
Že ke kampani obou kandidátů hodné tak nanejvýš SPD mlčí vedení obou stran, je také smutným svědectvím o jejich charakteru. Nová ODS? S Bendlem? Ha ha ha. 140 let zavazujících tradic sociální demokracie? Ha ha ha. Jako vždy ale můžeme doufat, že lidé v příslušných obvodech nejsou takové manipulovatelné ovce, za které je Petr Bendl či Jan Grois mají.