Europoslanci se rozloučili s britskými kolegy, brexit nastane v noci na sobotu
Petr JedličkaStředeční schválení tzv. rozvodové smlouvy Evropským parlamentem bylo poslední formalitou, jež EU dělila od britského odchodu. Rozlučka v evroparlamentu byla velmi emotivní. Svoji příležitost si nenechal ujít ani Nigel Farage.
Potlesky, emoce, velká slova i slzy uzavřely středeční zasedání Evropského parlamentu, na němž se evropští poslanci loučili s britskými kolegy. Poslední verze tzv. rozvodové dohody o podmínkách odchodu a vztazích v přechodném období byla již schválena vládami i britským parlamentem. V evroparlamentu se pro ni vyslovilo ve středu 621 poslanců z 683 přítomných. Brexitu tak aktuálně nestojí už nic ani formálně v cestě. Nastane v posledních okamžicích 31. ledna, o půlnoci z pátku na sobotu.
„(Byla to schůze) plná procítěných vystoupení, chvály britského přínosu Evropě i konkrétních britských státníků, kteří přispěli evropské integraci (...) Někteří z britských evroposlanců slibovali, že se vrátí, jiní zase, že udělají vše pro to, aby se tak nestalo,“ popsala na EUObserveru Eszter Zalanová, která sledovala jednání přímo v sále.
I ostatní pozorovatelé označují za nejsilnější okamžik moment, kdy většina evroposlanců společně povstala a přezpívala skotskou Auld Lang Syne, v anglojazyčných zemích známou píseň na rozloučenou.
Svoji příležitost promluvit naposledy na evroparlamentní půdě využil také Nigel Farage, někdejší lídr Strany nezávislosti Spojeného královstí (UKIP) a aktuálně Brexit Party. Vyznal se z lásky k Evropě a souběžné nenávisti k Evropské unii, ubezpečil kolegy, že Británie vystupuje definitivně, a předpověděl, že brexit započne konec EU celkově.
Francouzská poslankyně a vůdčí postava strany prezidenta Macrona Nathalie Loiseauová zareagovala projevem proneseným výjimečně v angličtině, v němž po úvodním „nic ve zlém, ale“ mimo jiné faragovcům vzkázala: „Teď už nebudete mít na koho svalovat vinu za vývoj ve vaší zemi. Zvláště ne na Brusel. Jste to vy, kdo nese hlavní odpovědnost, a věřte mi, pokud si někdo z vás myslí, že nyní začíná fáze oslabovaní EU, dokážeme vám, jak moc se mýlíte.“
Většina středečních projevů se ovšem nesla ve smířlivém až bratrském duchu.
„Brexit nezačal s referendem v roce 2016, ale s britským tlakem na výjimky, opt-outy a rabat (...) Ale je to i naše vina, jak vše dopadlo. Je to i naše selhání. Ponaučením nechť není ,zrušit unii‘, ale důsledná reforma, vytvoření skutečné unie,“ uvedl ve svém vystoupení Guy Verhofstadt, expředseda frakce liberálních stran.
Co bude dále
S 1. únorem začíná v britsko-unijních vztazích běžet přechodné období, které má trvat nejméně jedenáct měsíců. Během něho se bude vyjednávat o stále úpravě vzájemných vztahů novou dohodou. Obsah mandátu pro tato vyjednávání bude řešit Evropská komise na svém příštím zasedání v pondělí. Fakticky jednat se má začít na počátku března.
Sama předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová ve středu v evroparlamentu uvedla, že EU Británii nabídne „mimořádnou dohodu s nulovými tarify a nulovými kvótami“, ale bude trvat na „rovném hracím poli“. To prakticky znamená, že EU bude tlačit Británii k zachování unijní pracovně-právní i environmentální legislativy a také práv na ochranu spotřebitele — což v minulosti část britských konzervativců striktně odmítala.
Řada pozorovatelů dále připomíná, že žádná podobně robustní dohoda se dosud nepodařila uzavřít za tak krátké období. Nyní začínající přechodná fáze, kdy se většina záležitosti evro-brtiských vztahů řídí stejnými pravidly jako doposud, může být kdykoliv prodloužena. Johnsonova vláda však soustavně slibuje, že svůj předvolební závazek neprodlužovat přechodného období dodrží.
Pokud by přechodné období vypršelo bez prodloužení a zároveň nebyla schválena žádná nová dohoda, začne pro vztahy mezi Británií a EU platit dle pravidel WTO stejný režim jako pro EU, respektive Británii, a země, s nimiž nemají dané entita speciální obchodní smlouvy. Britské zboží by tak příkladně muselo při dovozu na unijní trh clít stejně jako čínské — což by bylo doslova likvidační například pro britské producenty mléčných výrobků.
Ohledně eventuality návratu Británie do EU se zatím nevede ani vážnější diskuze. Drtivá většina britské opozice má aktuálně za to, že je zapotřebí se posunout dále a danou otázku řešit až podle výboje vyjednávaní, případně v dalších letech.
Další informace:
Channel 4 News Tears and cheers as MEPs leave Brussels before Brexit day
TLDR Withdrawal Agreement Approved by the European Parliament
EUObserver EU Parliament bids tearful farewell to British MEPs
The Guardian Brexit: MEPs ratify UK withdrawal agreement
BBC News European Parliament approves Brexit agreement