TOP 09 hledá nového předsedu. Uspěje Pekarová Adamová nebo Czernin?
Jan GruberJiří Pospíšil nebude obhajovat post předsedy TOP 09. Utkají se o něj Markéta Pekarová Adamová a Tomáš Czernin. Podle politologů bude hlavním úkolem nového lídra navázání spolupráce s ostatními pravicovými subjekty. Jinak TOP 09 nepřežije.
Letošní sjezdovou sezónu uzavře na konci listopadu celostátní sněm druhé nejslabší sněmovní strany TOP 09, na němž delegáti zvolí nové vedení. Dosavadní předseda, europoslanec a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09) v úterý oznámil, že svou pozici nebude obhajovat. O předsednické křeslo se utkají dva straničtí místopředsedové, poslankyně Markéta Pekarová Adamová a senátor Tomáš Czernin (oba TOP 09). Politologové říkají, že hlavním úkolem nového lídra, bez ohledu na to, kdo se jím stane, bude navázání těsné spolupráce s ostatními pravicovými subjekty. Jinak TOP 09 nepřežije.
„Jako předseda jsem TOP 09 vedl do komunálních i evropských voleb. Jak v pražských, tak v evropských volbách jsem v čele kandidátky dosáhl na dvojciferný výsledek. Oba tyto úspěchy pro mne ovšem zároveň znamenaly zisk mandátů, které mi občané svěřili. Nechci zradit jejich důvěru, a proto nemohu stranu vést do sněmovních voleb. Jsem navíc přesvědčený, že do příštích sněmovních voleb má být lídrem TOP 09 politik či politička, který už nyní ve Sněmovně zasedá a bude do ní znovu kandidovat,“ vysvětlil Pospíšil.
Politický komentátor Lukáš Jelínek považuje Pospíšilovo rozhodnutí stáhnout se z boje o nejvyšší stranický post za rozumné. „Zmapoval situaci a nálady mezi členskou základnou, zhodnotil své šance a zjistil, že do jisté míry zklamal očekávání, která do něj byla vkládána, neboť straně body navíc nepřinesl,“ řekl Deníku Referendum. Politický analytik Jiří Pehe doplnil, že bývalému ministrovi spravedlnosti plánovanou obhajobu předsednického křesla výrazně zkomplikoval postoj otců zakladatelů, Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska (TOP 09), kteří podpořili jeho protikandidáta.
Neúspěšný kandidát na pražského primátora dále uvedl, že se mu za dva roky v čele TOP 09 podařilo stranu provést kritickým obdobím a připravit ji na budoucí cestu zpět na vrchol. Politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně se ale domnívá, že Pospíšilovi se v předsednickém křesle příliš nedařilo. „Strana se pod jeho vedením nikam neposunula. Nepřišel s žádným novým nápadem a zanechává ji v obdobné situaci, v jaké ji od Kalouska přebíral po posledních sněmovních volbách,“ uvedl pro Deník Referendum.
Podle Kopečka lze za Pospíšilovým odvoláním kandidatury do čela TOP 09 vidět i jisté uspokojení ambicí, neboť v krátkém časovém sledu získal mandát v pražském zastupitelstvu a poté obhájil post v Evropském parlamentu. „Navíc si musíme uvědomit, že řídit sněmovní politickou stranu z Bruselu není zdaleka ideální a Pospíšilovi se to opakovaně vyčítalo,“ dodal. Pehe k tomu v rozhovoru pro Deník Referendum poznamenal, že končící předseda s TOP 09 nikdy zcela nesrostl. „Býval výrazným představitelem ODS a něco z jejího nemilého dědictví si stále nese s sebou,“ shrnul.
TOP 09 hledá cestu k zašlé slávě
Jen několik hodin poté, co Pospíšil oznámil svůj úmysl věnovat se výhradně práci pro Prahu a Evropský parlament, přihlásila se do klání o nejvyšší stranickou funkci Pekarová Adamová. „Budu kandidovat na předsedkyni TOP 09. Je to deset let, co jsem se stala součástí strany a začínala jako řadová členka, před dvěma lety jsem byla zvolena první místopředsedkyní a nyní jsem připravena TOP 09 vést a převzít za ni plnou odpovědnost,“ uvedla, ačkoli svou kandidaturu ještě před několika měsíci vylučovala.
„Domnívám se, že Pekarová Adamová má větší šanci stát se předsedkyní než Pospíšil. Ač vždy patřila do jeho křídla, jde o političku, která ve straně působí dlouhou dobu a má vlastní profil,“ odhadl Pehe. „Stojí před ní však dvě překážky. Nejprve se bude muset od Pospíšila distancovat, ale neučinit to tak, aby její krok působil jako zrada. Poté bude nucena přesvědčit otce zakladatele, že je kvalitní kandidátkou, která má dostatek schopností stranu vést do nadcházejících voleb,“ upřesnil.
Podle Jelínka rozhodnutí první místopředsedkyně pokusit se postoupit ve stranické hierarchii o stupínek výše souvisí se zmíněným Pospíšilovým ohledáváním postojů členské základny ve věci jeho obhajoby. „Rozehráli tu hru spolu. Zjišťovali, kdo se těší větší důvěře, a poté vsadili raději na Pekarovou Adamovou. Proto ostatně doposud opakovala, že o předsednické křeslo nestojí a stavěla se za Pospíšila,“ vysvětlil s tím, že Kalouskova masivní podpora Czernina semkla liberální část strany.
„Na sněmu ovšem nepůjde zdaleka o to, zda nakonec uspěje Pekarová Adamová nebo Czernin,“ pokračoval Jelínek. „Pokud má mít TOP 09 nějakou budoucnost, musí najít odvahu otevřít se liberálnějším voličům, alespoň v kulturních otázkách,“ doplnil. S jeho názorem souhlasil i Pehe, který poukázal na skutečnost, že v konzervativním segmentu českého politického prostoru je prakticky plno. „Zvolení Czernina straně příliš nepomůže, neboť se bude muset dělit o hlasy nejen s lidovci, ale i dalším ,jakože' konzervativními subjekty,“ poznamenal.
Pehe dále vyjádřil předpoklad, že jedna z mála cest, po níž se může TOP 09 vydat, aniž by riskovala pád do bezvýznamnosti, je co nejtěsnější spolupráce se Starosty. „Integrace pravice je její poslední šancí,“ přitakal Jelínek. „Bez kooperace s jinou stranou se neobejde. Z dlouhodobého hlediska ale vyvstává otázka, zda může přežít jako svébytný politický subjekt,“ upřesnil Kopeček. „Zdaleka největší problém TOP 09 ovšem je, že mimo Prahu nemá větší zázemí. S tím Pekarová Adamová ani Czernin nic neudělají. Ono se s tím teď již nic udělat nedá,“ uzavřel.