STAN a TOP 09 představily kandidátku pro evropské volby. Lídrem je Pospíšil
Jan GruberStarostové a TOP 09 půjdou do evropských voleb společně. Menší pravicové strany podpoří dalších šestnáct subjektů — například Zelení nebo Liberálně ekologická strana. Lídrem kandidátky bude předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Starostové a TOP 09 v pondělí představili společnou kandidátní listinu pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Ponese název Starostové s regionálními partnery a TOP 09. Jejím lídrem bude europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09), druhé místo připadne členovi Evropského parlamentu a předsedovi Sdružení místní samospráv Stanislavu Polčákovi (STAN). Pospíšil na společné tiskové konferenci uvedl, že za úspěch by považoval zisk čtyř z jednadvaceti mandátů.
„Naší ambicí je ukázat, že když se spojí dvě strany, které mají kolem pěti procent, tak je společná kandidatura posílí a budou s to přilákat více voličů,“ uvedl předseda TOP 09. „Chceme být jasnou alternativou pro proevropsky smýšlející občany. Právě tímto akcentem se máme v plánu vymezovat vůči politickému hnutí ANO a ODS. My jsme totiž ti, kteří jsou přesvědčeni, že naše členství v Unii nemá alternativu,“ dodal s tím, že uzavřená koaliční smlouva obsahuje dodatek o případné další spolupráci mezi STAN a TOP 09 v příštích krajských volbách.
Kandidátka Starostové s regionálními partnery a TOP 09:
- Jiří Pospíšil (TOP 09), europoslanec
- Stanislav Polčák (STAN), europoslanec
- Luděk Niedermayer (nestr. za TOP), europoslanec
- Radim Sršeň (STAN), starosta obce Dolní Studénky
- Petr Štěpánek (Zelení), starosta MČ Praha 4
- Marek Ženíšek (TOP 09), bývalý poslanec
- Gabriela Pecková (TOP 09), bývalá poslankyně
- Pavel Pavel (Jihočeši 2012), radní Jihočeského kraje
- Pavlína Springerová (HDK), děkanka FF UHK
- Kateřina Bursíková Jacques (LES), bývalá poslankyně
Polčák ocenil, že se oběma stranám podařilo ke společné kandidatuře zlákat dalších šestnáct politických subjektů — například Zelené, Liberálně ekologickou stranu, Fórum Jihlava nebo ústecké hnutí JsmePRO!. „Česká politika se vyznačuje štěpením. Mám proto radost, že se aktivisté, spolky, hnutí a politické strany dokázaly dohodnout. Jde o pestré spojení, jehož tmelem je přesvědčení, že Evropská unie je garancí našeho prozápadního směřování a obranou před neoimperiálními tlaky Ruska a Číny,“ doplnil někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík (LES).
Na otázku Deníku Referendum, do které frakce Evropského parlamentu poslanci zvolení na společné kandidátce vstoupí, poslanec Petr Gazdík (STAN) odpověděl, že v této věci doposud není rozhodnuto. „Jsme nicméně domluveni, že všichni noví europoslanci budou členy stejné frakce,“ vysvětlil. Starosta městské části Praha 4 Petr Štěpánek (Zelení) řekl, že výběr frakce nepovažuje za zvláště důležitý. „Chceme-li se úspěšně vypořádat s klimatickou změnou, musíme na půdě Evropského parlamentu hledat konsensus. Vyhrocené stranictví nic dobrého nepřinese,“ uvedl.
Starostové a TOP 09 nabízeli spolupráci v evropských volbách také KDU-ČSL, ta se ovšem rozhodla pro samostatný postup. „Mezi námi je silná dělící linie, jde o vztah k liberalismu a konzervativismu. Hlásíme se ke křesťanským hodnotám a odlišně hlasujeme i v rámci Evropského parlamentu,“ konstatoval předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Lidovecký celostátní výbor poté na počátku února schválil kandidátku v čele s europoslancem Pavlem Svobodou (KDU-ČSL), kterou podpořila SNK-ED, Koruna Česká nebo Konzervativní strana. „Nechceme tříštit hlasy“, zdůvodnil spojenectví s malými stranami poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL).