Poslanci nové radní ČTK nevybrali. Zřejmě ale uspěje konspirátor Semín
Jan KašpárekSněmovna v prvním kole nezvolila ani jednoho ze dvou nových členů Rady ČTK. Nejvíce hlasů získal kandidát SPD Michal Semín. Ten vzbuzuje kontroverze působením na dezinformační scéně a zájmem v antisemitských konspiračních teoriích.
Poslanecké sněmovně se ve středu v tajné volbě nepodařilo zvolit žádného ze čtyř kandidátů, kteří se ucházejí o dvě místa v Radě ČTK. Ta se uvolní již za dva týdny. V prvním kole se největší podpory dočkal ultrakonzervativní katolík a příznivec antisemitských konspiračních teorií Michal Semín navržený SPD. Post v kontrolním orgánu největší tiskové agentury České republiky mu unikl o pouhých šest hlasů.
Spolu se Semínem, jehož volilo třiaosmdesát poslanců, do druhého kola, které se odehraje v následujících týdnech, postoupili i zbylí tři uchazeči o post v Radě. Žižkovský zastupitel za politické hnutí ANO a bývalý redaktor bulvárního deníku Super David Soukup obdržel dvaaosmdesát hlasů, kandidát Pirátů a KDU-ČSL, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistky Josef Šlerka dvaasedmdesát a někdejší předseda Rady ČTK Tomáš Mrázek nominovaný ODS osmatřicet.
Krátké sněmovní rozpravě před volbou dominovali Piráti spolu s lidovci. Ti shodně označili Šlerku za ideálního nezávislého kandidáta vybaveného patřičnou odborností. Varovali, že volba kohokoli jiného vychýlí politickou rovnováhu Rady. „Dle poměrného klíče máme nárok nominovat alespoň jednoho kandidáta. Pokud tu tedy Tomio Okamura (SPD) nebo Andrej Babiš (ANO ) říkají, aby lidé respektovali výsledky demokratických voleb, vyzývají tak k volbě Josefa Šlerky,“ poznamenal Tomáš Martínek (Piráti).
Zbytek debaty se stočil k Semínovi a jeho kontroverzním výrokům. Ke kritice Pirátů a KDU-ČSL se připojili i poslanci Zbyněk Stanjura a Martin Kupka (oba ODS). Starosta obce Líbeznice ve Středočeském kraji upozornil mimo jiné na to, že pokud kandidát SPD obsadí místo v Radě, získá tím Okamurovo politické hnutí v sedmičlenném orgánu nepatřičně velké zastoupení.
Vůči výtkám na adresu svého nominanta se vymezil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. „Já samozřejmě dokážu najít milióny výroků na internetu, které když neřeknu v určitých souvislostech, tak budou vypadat přinejmenším zvláštně,“ hájil Semínovy konspirátorské články. Svou řeč doplnil citováním množství životopisných údajů z kandidátovy stránky na Wikipedii. „Michal Semín je ženatým otcem devíti děti,“ uzavřel obhajobu předsedy Akce D.O.S.T.
Kandidát SPD: antisemita, který za jedenáctým zářím vidí spiknutí
Semín, který dlouhodobě koketuje s českou i zahraniční antisemitskou scénou, opakovaně šířil konspirační teorie vykreslující Židy jako spiklence usilující o světovládu. V minulosti spolupracoval například s Janem Korálem, konspiračním teoretikem, jenž označuje proslulý antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců za „sociologickou studii“.
Kandidát SPD se nijak netají averzí vůči veřejnoprávním médiím, především České televizi. Již v roce 2012 v rámci výpadů vůči festivalu hrdosti LGBTQ+ lidí Prague Pride řekl Parlamentním listům, že „Česká televize je nástrojem levičácké propagandy neomarxistických směrů, jejichž součástí je i homosexualismus. Z našich peněz podporuje nechutný životní styl homosexuálů, který je často poznamenán promiskuitním sexuálním chováním a šířením různých pohlavních nemocí.“
Semín proslul také spekulacemi o tom, že atentát na newyorkská dvojčata v roce 2001 zosnovali Američané či Izrael. „Oficiální výklad událostí z jedenáctého září je báchorka, v něčem ještě méně věrohodná, než jsou vámi zmíněné ‚konspirační teorie‘. Ze všech možných scénářů se mi jeví jako nejpravděpodobnější ten, jenž připouští podíl části mocenských struktur v rámci amerických elit na přípravě i provedení útoků,“ prohlásil v rozhovoru pro Parlamentní listy.
ANO s SPD možná získají převážnou většinu Rady
Noví členové Rady ČTK mají nahradit Miroslava Augustina (nominován ANO) a Jakuba Heikenwäldera (nominován KDU-ČSL). Pokud by uspěli Semín se Soukupem, v sedmičlenné Radě by radní navržení politickým hnutím ANO drželi tři křesla, SPD dvě, a ČSSD s ODS po jednom. Novým předsedou Rady se namísto Augustina může stát současný místopředseda Petr Žantovský (nominován ANO).
Žantovského jméno je spojené s portálem Parlamentní listy i působením takzvané Asociace nezávislých médií. Ta sdružuje kritiky médií veřejné služby, ale také například provozovatele dezinformačních webů Ondřeje Geršla či již zmíněného antisemitu Korála.
Rada ČTK je nástrojem veřejnosti pro kontrolu práce nejvýznamnější tiskové agentury v České republice. Každoročně předkládá Poslanecké sněmovně zprávy o činnosti a hospodaření ČTK a je odpovědná za objektivní a všestrannou práci agentury. I když zákon o ČTK přísně omezuje možnosti politické angažovanosti radních a jejich pozici vymezuje jako spíše apolitickou, podle mnohých kritiků je volba Rady navzdory původnímu záměru formou politického soupeření.