K brexitu vedeni osly
Jakub PatočkaJedním z nejsvětlejších momentů černé tragikomedie, v níž se zvrhl brexit, jsou akce původně guerrilové iniciativy, Led By Donkeys — Vedeni osly.
Málokdo mimo Británii je schopen udržet tempo se soustavnými zvraty a posuny v chaosu, v nějž se zvrhl odchod Spojeného království z Evropské unie. Upřímně řečeno sledovat vývoj v tom, co se slovy jednoho z komentátorů Guardianu zvrhlo „v největší cvičení v národním sebepoškozování“, nezvládají tak docela ani sami Britové.
Ač zůstává nemálo těch, kteří se domnívají, že pro Británii zůstává odchod z Evropské unie správnou volbou, těžko bychom hledali někoho, kdo by chtěl hájit zvolený postup britské politické reprezentace. Nepodařilo se vyjednat dohodu, která by byla pro většinu poslanců přijatelná. Ale ve sněmovně nemá většinu žádné konkrétní řešení brexitu. A jakkoli výrazně většinová shoda panuje v tom, že by Británie neměla opouštět Evropskou unii bez dohody, ani pro samo konstatování daného faktu se v britské sněmovně nepodařilo stlouct větší převahu než jednoho jediného hlasu.
Po celou dobu narůstající frašky, v níž vláda Theresy Mayové brexit proměnila, se tak zvedal odpor občanské společnosti, v níž sílí přesvědčení, že při pohledu na to, jak brexit vypadá v realitě, případné opakované referendum by skončilo rozhodnutím v Evropské unii setrvat. Petici za revokaci tak zvaného článku 50, kterým se odchod Spojeného království z EU spustil, podepsalo přes neuvěřitelných šest milionů lidí.
V přehršli různých aktivit zřejmě nejatraktivnější — a pro našince bohatou inspiraci skýtající — iniciativou odpůrců brexitu je původně guerrilová akce Vedeni osly: Led By Donkeys. Svůj název odvozuje z průpovídky o „lvech vedených osly“, která zlidověla během první světové války jako obraz hrdinské pěchoty vysílané často zbytečně na smrt nekompetentními a zmatkujícími generály.
Současná akce samozřejmě nelichotivý epitet nesměřuje na velení britské armády, nýbrž na politickou třídu, která národní ostudu jménem brexit manažuje. Metoda práce čtveřice anonymních mužů, kteří za akcí stojí, je půvabně jednoduchá — sbírají staré tweety i výroky zastánců brexitu, jejichž cena s časem raketově roste. A sebraná moudra vylepují na billboardy. Prvních osm billboardů osquattovali v rámci guerillové akce, všechny ostatní už jsou placené veřejnou sbírkou, protože o nadšené přispěvatele nemají nouzi.
Ačkoli se celá akce rozběhla v prosinci 2018, poslední sbírka už překonala 300 tisíc liber a cíl 350 tisíc liber bez problémů překoná. Mezi Brity evidentně není nouze o zámožné Evropany, kteří když už se nemohou své tragikomické politické třídy zbavit, chtějí se alespoň na její účet pobavit; a dát svým oslům co nejvíce pocítit, jak jejich intelektuální výkony obstály v čase.
Iniciativa prozatím vyvrcholila v minulém týdnu velkou projekcí na útesy u Doveru. Iniciativa všechny své vpády do veřejného prostoru pečlivě dokumentuje na svém twitterovém účtu, který má k dnešnímu datu 175 tisíc sledujících. Podívejme se společně na šest vybraných oslů #ByDonkeys.
1.David Cameron
Legendární výrok Davida Camerona, který zveřejnil na svém Twitteru před volbami v květnu 2015 a který se v mezičase stal zřejmě jedním z nejslavnějších a nejvysmívanějších tweetů všech dob, zní: „Británie stojí před jednoduchou a nevyhnutelnou volbou: buď stabilita a silná vláda se mnou, nebo chaos s Edem Milibandem.“ Nápad, zrozený kde jinde než v hospodě, vylepit těchto 97 znaků — s 18 mezerami — čiré konzervativní moudrosti na billboard stál u samého zrodu iniciativy Led By Donkeys. Nutně jím tedy musí začínat i naše přehlídka.
2.Dr. Liam Fox
Ještě v rámci guerillového období spolku vylepili jeho aktivisté v Doveru moudrost konzervativního poslance Liama Foxe, který svou vážnost i na Twitteru zdůrazňuje titulem před jménem. Fox patří k nejzarytějším příznivcům brexitu, byl ministrem ve vládách Davida Camerona i Theresy Mayové a do přehlídky oslů se nominoval výrokem z 20. července 2017: „Smlouva o volném obchodu, kterou vyjednáme s Evropskou unií, bude jednou z nejjednodušších v dějinách lidstva.“
3.John Redwood
Konzervativní poslanec John Redwood sám sebe charakterizuje jako „pragmatického thatcherovce“. Ministrem byl už ve vládě Johna Majora v 90. letech. Redwood je celoživotním kritikem Evropské unie, patřil k nejhorlivějším zastáncům brexitu a dnes je členem nátlakové skupiny „Leave Means Leave“ neboli „Odchod znamená odchod“, která prosazuje co nejrychlejší odchod z EU za jakoukoli cenu. Do sbírky oslů se nominoval relativně vysoko — billboard s jeho výrokem měl pořadové číslo 12 a zní: „Odejít z EU může být rychlé a snadné — Spojené království bude při jakýchkoli jednáních držet v rukou většinu trumfů.“
4.Boris Johnson
Mezi všemi osly, kteří obsadili současnou britskou konzervativní politiku, může být samozřejmě králem jen jeden. Mužem, kterému by mohl připadnout titul emeritního arciosla, není nikdo jiný než bývalý ministr zahraničních věcí a bývalý londýnský starosta, který do sbírky přispěl hned několika výroky, mezi nimi i skvostným de facto memem, jejž netřeba překládat: Fuck business. V naší sbírce je ale zastoupen subtilnějším tweetem z 11. července 2017: „Nemáme žádné plány pro odchod bez dohody, protože budeme mít skvělou dohodu.“
5.David Davis
Iniciativa si vzala za terč i Jeremyho Corbyna, jehož lavírování je z hlediska většiny zastánců setrvání Británie v Evropské unii nepřijatelné. Zacházení s předsedou labouristů je ovšem o poznání něžnější, #ByDonkeys do jeho volebního obvodu umístili billboard s prázdným tweetem. Po pád týdnech zveřejnili fotografii toho, co do volného prostoru dopsali lidé s výzvou Corbynovi, aby podle toho konal. Hlavní pozornosti se ale přirozeně nadále těší oslovská konzervativní „elita“. Na demonstraci proti brexitu, které se podle odhadů účastnilo na milion lidí, přinesla obří banner s výrokem bývalého ministra pro brexit: „Demokracie, která nemůže změnit názor, přestává být demokracií.“
6.Dominic Raab
Konzervativní poslanec Raab ve vládě Theresy Mayové nahradil v pozici ministra pro brexit Davida Davise, ale nevydržel v ní ani půl roku, když v listopadu loňského roku rezignoval na protest proti dohodě, kterou sám vyjednal. Patří k politikům, kteří péči iniciativy Led By Donkeys špatně snášejí, a tak si je v sociálních sítích zablokoval. Dostalo se mu zvláštní pocty, že se jeho výrok ocitl v pásmu projekce na útesy doverské. Iniciativa #ByDonkeys snímek výroku „Nemůžu říct, že bych tomu tak úplně rozuměl... ale spoléháme se zejména na přechod Dover-Calais.“ doprovodila na Twitteru vzkazem: „Tak čau, @DominicRaab. Pochopili jsme, že sis nás zablokoval, takže bys o to mohl přijít, ale chtěli jsme ti dát vědět, že jsme promítli tvou fenomenální imbecilitu na 3000 metrů čtverečních bílých útesů doverských.“
Iniciativa do projekce na útesy u Doveru zahrnula i obrázek evropské hvězdy, který doprovodila nápisem „To je naše hvězda. Bojujeme za ni.“ Obrázek evropské vlajky na doverských útesech pak se vzkazy s prosbou o podporu ve francouzštině a němčině na Twitteru poslali Angele Merkelové a Emmanuelu Macronovi. Jak brexit, jenž se v průběhu let změnil v komedii plnou omylů, skončí, si dnes nikdo netroufá předvídat. Jisté je, že iniciativa #LedByDonkeys skýtá demokratům po celém světě skvělou inspiraci.
Mnohé perly nepochybně dřímají i v českých sociálních sítích, na účtech Jiřího Ovčáčka, Andreje Babiše, Jana Hamáčka... Sesuv české demokracie ještě není tak spektakulární a dynamický jako v Británii. Ale je dobře vědět, že paměť twitteru může být nemilosrdná. Čeští oslové, sledujeme vás.