Nejvíce peněz v senátní kampani utratilo ANO. Jeden senátor ho stál 18 milionů
Jan GruberNejvětší objem finančních prostředků do loňských senátních voleb vložilo politické hnutí ANO a ODS. Zatímco nejsilnější vládní strana získala jen jeden senátorský mandát, občanští demokraté dosáhli na hned deset křesel v horní komoře Parlamentu.
Nejvíce peněz do loňských senátních voleb investovalo politické hnutí ANO. Utratilo přes osmnáct milionů korun. Ze sněmovních stran vedli nejlevnější kampaň Piráti, přišla je na zhruba tři a půl milionu korun. Vyplývá to z finančních zpráv, které musely jednotlivé strany, politická hnutí i nezávislí kandidáti do pondělní půlnoci odevzdat Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.
Výkazy některých subjektů však na stránkách úřadu chybí. „Vysvětlení je jednoduché. Některé strany zřejmě daly před naším elektronickým formulářem, který údaje rovnou zveřejňuje na webu, přednost papíru a finanční zprávy poslaly poštou,“ řekl Deníku Referendum člen Úřadu Tomáš Hudeček s tím, že Úřad nejprve posoudí formální správnost zaslaných údajů a v horizontu půl roku se případně rozhodne pro kontrolu originálů smluv a účetnictví.
Kromě politického hnutí ANO na senátních volbách prodělal také jeho koaliční partner ČSSD. Nejstarší česká politická strana na kampaň vynaložila jedenáct a půl milionu korun, ale dosáhla rovněž jen na jeden senátorský mandát. Zcela pak propadlo politické hnutí SPD a KSČM, které navzdory výdajům ve výši téměř třinácti, respektive bezmála šesti a půl milionu korun nezískaly ani jedno senátorské křeslo.
Novela volebního zákona prosazená v minulém volebním období vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD) zavedla pro všechny typy voleb — s výjimkou komunálních — výdajové limity. V případě senátních voleb, mohl každý kandidát utratit maximálně dva miliony korun, účastnil-li se i druhého kola, tak o půl milionu více. Do této částky se současně započítávaly i prostředky vynaložené třetí osobou. Zákon rovněž uvádí, že pokud bylo nějaké plnění v rámci kampaně poskytnuto bezplatně nebo za cenu nižší než obvyklou, do limitu se započte jeho obvyklá cena.
Výdaje stran a hnutí na senátní kampaň
- ANO — výdaje: 18,2 mil. korun — 1 zvolený senátor
- ODS — výdaje: 14,1 mil. korun — 10 zvolených senátorů
- SPD — výdaje: 12, 7 mil. korun — žádný senátor nebyl zvolen
- ČSSD - výdaje: 11,5 mil. korun — 1 zvolený senátor
- KDU-ČSL — výdaje: 8,3 mil. korun — 2 zvolení senátoři
- KSČM — výdaje: 6,4 mil. korun — žádný senátor nebyl zvolen
- STAN — výdaje: 6,4 mil. korun — 3 zvolení senátoři
- TOP 09 — výdaje: 6,3 mil. korun — 1 zvolený senátor
- Piráti — výdaje: 3,5 mil. korun — 1 zvolený senátor
- SEN 21 — výdaje: 2,3 mil. korun — 1 zvolený senátor
- Ostravak — výdaje: 0,83 mil. korun — 1 zvolený senátor
Výdaje stran a hnutí na jednoho senátora
- ANO — 18,2 mil. korun
- ČSSD — 11,5 mil. korun
- TOP 09 — 6,3 mil. korun
- KDU-ČSL — 4,1 mil. korun
- Piráti — 3,5 mil. korun
- SEN 21 — 2,3 mil. korun
- STAN — 2,1 mil. korun
- ODS — 1,4 mil. korun
- Ostravak — 0,8 mil. korun
Výdaje nestranických kandidátů
- Ladislav Faktor — výdaje: 2,4 mil. korun
- Jiří Drahoš — výdaje: cca 1,0 mil. korun
- Mikuláš Bek — výdaje: cca 0,91 mil. korun
- Pavel Fischer — výdaje: 0,73 mil. korun
- Jitka Chalánková — výdaje: 0,70 mil. korun
- Marek Hilšer — výdaje: 0,56 mil. korun