Babiš mladší po otcově návštěvě mlčí. Vládu čeká hlasování o nedůvěře
Jan KašpárekPremiér Andrej Babiš odmítá po kauze vyvolané výpovědí jeho syna odstoupit z funkce. Babiš mladší, jenž otcova spolupracovníka obvinil z únosu na Krym, od čtvrtka mlčí. Vládu čeká hlasování o nedůvěře, premiér jedná s možnými spojenci.
Premiér Andrej Babiš (ANO) po sobotních desetitisícových demonstracích vyzývajících jej k rezignaci zopakoval, že nikdy neodstoupí. Jeho syn, Andrej Babiš mladší, který premiéra minulý týden obvinil v souvislosti se svým údajným únosem na Krym ze lži, přestal komunikovat s médii. Premiér jej a jeho matku o víkendu navštívil ve Švýcarsku. Kvůli kauze se otřásá vláda. Ke konci týdne ji chce opozice vyslovit nedůvěru.
„Matka na mě začíná dělat tlak, protože můj otec určitě dělá tlak na ni prostřednictvím SMS,“ sdělil Babiš junior Seznam Zprávám ve čtvrtek, poté se odmlčel. Jeho matka o víkendu vyjádřila nesouhlas s postupem novinářů Jiřího Kubíka a Sabiny Slonkové, kteří politickou krizi na začátku minulého týdne spustili svou investigativní reportáží. Beatrice Babišová ji označila za „skandální útok proti svému i synovu soukromí“ a připojila se tak ke svému někdejšímu muži, který o reportáži hovoří jako o účelově vedené kampani.
„Už pochopili, jak je novináři zneužili. Snaží se zneužít mého nemocného syna a postavit ho proti mně. Je nesmysl, jak čtu v novinách, že jsme se od mé svatby neviděli. V Ženevě jsem za ním podruhé,“ uvedl premiér Babiš v neděli na své facebookové stránce.
Seznam Zprávy se proti premiérovým výtkám ohrazují a odmítají, že by se dopustily neetického postupu. „(Babiš mladší) nám poděkoval, dal nám na sebe dokonce kontakty pro další práci a našim reportérům napsal, že chce, abychom mu pomohli se zkontaktovat s českými úřady. Napsal, že o něm jeho otec lže,“ sdělil ředitel zpravodajství Seznamu Jakub Unger v televizi Nova.
Únos na Krym?
Kauza vypukla začátkem minulého týdne, kdy investigativní reportéři Kubík a Slonková přinesli výpověď premiérova syna natočenou skrytou kamerou. Babiš mladší na záznamu říká, že jej otec nechal kvůli kauze Čapí hnízdo odvézt na Ruskem okupovaný Krym manželem psychiatričky Dity Protopopové (ANO). Ta měla dříve v rámci svého působení v Národním ústavu duševního zdraví sepsat zprávu, jež zabránila policii vyslechnout Babiše mladšího kvůli podezření na dotační podvod v kauze Čapí hnízdo.
„Protopopov mi řekl na Ukrajině: já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl premiérův syn s tím, že údajně dostal na výběr mezi psychiatrickou hospitalizací a „prázdninami“ na Krymu. Protopopová i Národní ústav duševního zdraví podezření z neetického jednání odmítají. Psychiatrička nicméně v reakci na kauzu odstoupila ze svého zastupitelského postu na Praze 8.
Babiš shání spojence, ČSSD lavíruje
Mezitím pokračuje vládní krize, kterou výroky premiérova syna spustily. Opozice se chystá ke konci týdne vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, ke kterému ale potřebuje i hlasy koaliční ČSSD. Její předseda Jan Hamáček o víkendu předeslal, že chce Babišovu rezignaci, současně ale nebude hlasovat proti vyslovení důvěry jeho kabinetu. Situace mu každopádně vadí: „Současná kauza kolem premiéra vládu extrémně zatěžuje,“ postěžoval si v neděli v České televizi.
Zbytek sociálních demokratů doposud nezaujal jednoznačné stanovisko. Místopředseda ČSSD Martin Netolický premiéra podobně jako Hamáček vyzývá k rezignaci, současně ale zdůraznil, že ANO může vládu vést i bez Babišovy přímé účasti. S jasnějším plánem by měla strana přijít po středečním zasedání poslaneckého klubu.
V případě odchodu ČSSD z koalice se nabízí alternativa menšinové vlády politického hnutí ANO, která by se kromě KSČM opírala také o SPD Tomia Okamury. Ten minulý týden oznámil, že i když podpořil snahu opozice o vyslovení nedůvěry, je ochoten s Babišem spolupracovat, pokud dostane prostor pro prosazování programu. Premiér takovou možnost nevyloučil.
Prezident Miloš Zeman současně již dříve avizoval, že pokud vláda padne, sestavením nové pověří opět Babiše. Ten se dal v neděli slyšet, že prezidentovy nabídky případně využije. Během pondělí se Zemanem celou věc projedná. Kromě toho se chystá vyjednávat i s komunisty, na jejichž tiché podpoře současná vláda stojí.
KSČM má v plánu zformulovat stanovisko k politické krizi po úterním zasedání výkonného výboru strany. Její předseda Vojtěch Filip opakovaně naznačil, že důvod pro pád vlády nevidí. Kauzu nepokládá za příliš důležitou, protože podle něj nepřinesla žádné nové informace. Tvrdě naopak kritizuje novináře Seznam Zpráv, jejichž jednání pokládá za účelové.
„Pokud Policie a Státní zastupitelství připustí, že zde operují tzv. zvláštní vyšetřovatelé-novináři, tak je ohrožena sama státní moc. Nevím o tom, že bychom přijali zákon, který by novináře k tomu zmocnil, zejména na území jiných států. Příště možná novináři zatknou policisty,“ ironicky poznamenal v neděli na Twitteru.