ČSSD stále neví, zda opustí vládu. Hamáček schůzku se Zemanem nekomentoval
Jan GruberSociální demokraté i po jednání Jana Hamáčka s prezidentem Milošem Zemanem nadále váhají, jaký mají zaujmout postoj k politické krizi. Tu vyvolaly informace o možném únosu syna premiéra Andreje Babiše na okupovaný Krym.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem, aby spolu diskutovali o politické krizi, která má potenciál vyústit v pád vlády. Tu vyvolalo zveřejnění reportáže portálu Seznam Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše (ANO), kterého měli spolupracovníci jeho otce držet na okupovaném Krymu, aby nebyl s to vypovídat v kauze Čapí hnízdo. Hamáček ovšem ani tentokrát neozřejmil, jaký postoj ČSSD směrem ke společnému vládnutí s politickým hnutím ANO zaujme.
Hamáček ponechal budoucnost koaličního kabinetu bez komentáře i přesto, že portál Seznam Zprávy ve čtvrtek po poledni zveřejnil úryvek dopisu Andreje Babiše mladšího, ve kterém odmítl slova svého otce, že jakožto schizofrenik musí být pod neustálým dohledem a únos na Ruskem okupovaný Krym si vymyslel. „Tímto tvrzením překročil červenou čáru, protože je to lež a dotýká se mé osobní svobody,“ uvedl s tím, že si přeje být v kontaktu s policií, která případ vyšetřuje.
Babiš přitom ve čtvrtek ráno veřejně děkoval Petru Protopopovovi, který měl jeho syna unést, za příkladnou péči o svého potomka. „Můj syn měl štěstí, že i přes velmi vážnou duševní nemoc měl kamaráda, který se o něj staral jako o bratra. Kéž by všichni nemocní měli někoho takto hodného a oddaného, kdo jim věnuje svůj čas, pozornost a péči,“ napsal předseda vlády.
Na zveřejnění nových skutečností obratem zareagovali mnozí politici. „K dnešní další informaci od Andreje Babiše juniora by měl premiér co nejdříve dát jasné vysvětlující vyjádření, či rezignovat,“ uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Budete, Andreji Babiši, dál kňourat a dělat z vlastního syna nesvéprávného blázna, nebo zkusíte být chvíli chlap a odstoupíte?“ ptal se Miroslav Kalousek (TOP 09). „Už to stačilo. Nedá se obhájit neobhajitelné. Pane premiére, prosím vás v zájmu České republiky, odstupte,“ připojil se Martin Netolický (ČSSD).
Opoziční sněmovní strany současně oznámily, že sebraly podpisy dvaadevadesáti poslanců pro svolání mimořádné schůze Sněmovny, na které se bude hlasovat o vyslovení nedůvěry Babišově vládě. „Bude to důležitý okamžik pro všechny, kdy se budou muset skutečně rozhodnout a veřejně říct, zda je pro ně přijatelná osoba Andreje Babiše se všemi jeho problémy v čele vlády,“ dodal Petr Fiala (ODS). Posledním vývojem v kauze Čapí hnízdo se ve čtvrtek zabýval i Senát. Usnesl se, že je nepřijatelné, aby Babiš setrval v pozici premiéra. Klub politického hnutí ANO se naopak za Babiše postavil.
To ovšem nic nemění na tom, že o budoucností ČSSD rozhodne schopnost regenerace strany a zásadní zaktivnění vnitrostranického života. Snad už je i těm největším agitátorům pro vstup do vlády jasné, že těch pět ministrů, co údajně potřebujeme kvůli zviditelnění, toto nenahradí.
Asi nesmysl. Na podstatě čapího problému to ovšem nic nemění.