Senát: Účast Babiše ve vládě je do konce vyšetření kauzy Čapí hnízdo nepřijatelná
Jan GruberV diskusi senátoři upozorňovali především na přítomnost syna premiéra Andreje Babiše na okupovaném Krymu, kterou označili za bezpečnostní riziko. Na Krymu se totiž prý nikdo nemůže ocitnout bez toho, aniž by to umožnila ruská tajná služba.
„Senát považuje účast Andreje Babiše ve vládě do konce vyšetření podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou,“ stojí v usnesení, které na své čtvrteční schůzi schválila v reakci údajný únos premiérova syna, o němž informovala reportáž portálu Seznam Zprávy, horní komora Parlamentu. Usnesení podpořilo devětapadesát zákonodárců, čtyři byli proti a deset se jich zdrželo.
„Usnesení vyjadřuje podstatu problému. Totiž fakt, že Andrej Babiš je objektem vyšetřování a jeho pravomoci mu dávají vliv — přímý i nepřímý — nad orgány činnými v trestním řízení. Nechme stranou reportáž. Není důležité, kde byl premiérův syn. Podstatné naopak je, že se vyhýbá vyšetřování. A proto se nemůžeme zbavit pochybností, že vyšetřování je mařeno,“ prohlásil Jiří Oberfalzer (ODS).
Skutečnost, že se Babišův syn pohyboval na okupovaném Krymu a východním území Ukrajiny, ovšem za důležitou označil Václav Láska (SEN 21). „Tam se člověk těžko může ocitnout bez toho, aby mu to umožnila ruská tajná služba. A to je úplně děsivá informace,“ řekl. Podobně hovořil i Milan Štěch (ČSSD). „Kladu si otázku, zda si lze představit jiné území, které je pro Českou republiku hůře dostupné. Myslím, že existuje jen jedno, a to Severní Korea,“ uvedl.
Na slova Lásky a Štěcha v diskusi navázal Tomáš Goláň (SEN 21). „Musíme si položit několik otázek: Proč byl premiérův syn s jeho vědomím na Krymu? Jak se tam dostal, když to lze jen za pomoci ruské tajné služby? Můžeme se domnívat, že tam byl proto, aby nebyl vydán. Premiér je zkrátka vydíratelný. A premiér, který spolupracuje s ruskými tajnými službami, je pro nás nepřijatelný,“ vysvětlil.
Nad přítomností Andreje Babiše mladšího na okupovaném Krymu se v rozhovoru pro Deník N pozastavil i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Ten řekl, že chce celou záležitost s předsedou vlády prodiskutovat a zároveň získat informace i od ruské a ukrajinské strany. „Není to v pořádku, Česká republika anexi Krymu neschvaluje a neuznává. Našim občanům se na Krym nedoporučuje jezdit, což platí i pro syna premiéra,“ konstatoval.
Návrh usnesení v senátní debatě rozporovali jen zákonodárci z řad politického hnutí ANO. Ladislav Václavec (ANO) upozornil, že Babiš byl obviněn ještě před sněmovními volbami, ale přesto zvítězil. „Lidé to věděli. Andrej Babiš proto má právo být premiérem,“ dodal. Zuzana Baudyšová (ANO) si poté kladla otázku, proč kauza Čapí hnízdo poutá tolik pozornosti. „Závist a nenávist jsou v tomto případě silné faktory,“ odpověděla si.
Babiš na čtvrteční schůzi Senátu přítomný nebyl, což jeho kabinet již předem avizoval. Předseda vlády i její další členové se totiž účastní dlouhodobě plánovaného společného zasedání s polskou vládou pod vedením Mateusze Morawieckého (PiS), jehož hlavními tématy jsou hospodářské otázky, přeshraniční spolupráce a aktuální evropská agenda. Miloš Vystrčil (ODS) nicméně upozornil, že Babišův kabinet Senátu nenabídl žádný alternativní termín pro jeho vystoupení.