ČSSD váhá, zda odejít z vlády. Hamáček chce dál jednat s Babišem
Radek KubalaSociální demokracie nemá jasné stanovisko, jak postupovat ve stávající politické krizi. Jan Hamáček plánuje nadále jednat s Andrejem Babišem i Milošem Zemanem. Opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.
Sociální demokraté prozatím nezaujali jasný postoj ke kauze premiéra Andreje Babiše (ANO), kterou vyvolala pondělní reportáž serveru Seznam Zprávy. Středeční jednání poslaneckého klubu ČSSD nemělo podle informací Aktuálně.cz žádný výsledek. Jan Hamáček (ČSSD) plánuje nadále jednat s premiérem Babišem a ve čtvrtek se má sejít i s prezidentem Milošem Zemanem.
Hamáček nicméně již v úterý prohlásil, že celou situaci považuje za mimořádně vážnou a nevyloučil ani odchod z vlády, případně její rekonstrukci. „Nemůžu předvídat, co se stane s koaliční vládou, je na panu premiérovi, jak jednání dopadnou,“ řekl. Jeho slova po středeční schůzi kabinetu potvrdila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Zmírnění rétoriky ČSSD je podle politologa Lukáše Jelínka pochopitelné, jelikož se strana nenachází ve výhodné pozici. „Stejně jako na jaře, tak i dnes sociálním demokratům klesají preference. Navíc jsou pod tlakem, že by je ve vládě mohla vystřídat SPD,“ řekl Deníku Referendum.
„ČSSD nechce odhalit karty a poslanci akceptují postup navržený Hamáčkem, který se snaží najít řešení v koordinaci s prezidentem a premiérem,“ doplnil. Upozornil ale, že ČSSD si dříve nebo později bude muset položit otázku, zda jí účast ve vládě stojí za krytí skandálů premiéra Babiše.
Vláda bez Babiše?
Případná změna na postu premiéra, což je jeden z možných scénářů dalšího vývoje, by podle Ústavy znamenala pád vlády jako celku. Rekonstruovaný kabinet by musel být nejen znovu jmenován prezidentem, ale musel by se znovu ucházet i o důvěru Poslanecké sněmovny.
V takovém případě by získal šanci do politického dění výrazněji promluvit Zeman. Právě na jeho roli upozorňují někteří právníci a připomínají situaci z loňského roku, kdy Zeman tvrdil, že demise tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je pouze jeho osobní a vlády jako takové se netýká.
„Je to nesmysl. Samozřejmě by padla vláda, jak se píše v Ústavě, odchodem premiéra končí celý kabinet. Je to jediný korektní výklad Ústavy a jakýkoliv jiný, o který se například pokoušel pan prezident, je chybný,“ řekla Deníku Referendum bývalá senátorka a členka Ústavního soudu Eliška Wagnerová (nestr. za SZ).
Opoziční strany chtějí — zřejmě na příští týden — svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, na které se bude hlasovat o nedůvěře Babišově vládě. Petr Fiala (ODS) uvedl, že opozici se již podařilo shromáždit dostatek podpisů, s vyvoláním schůze však plánují vyčkat. Opozice nyní — včetně SPD — disponuje dvaadevadesáti hlasy, k vyslovení nedůvěry vládě jí chybí devět hlasů.