Modrá Praha? Ne zcela. ODS z vedení čtvrtí vytlačuje Praha Sobě i Piráti
Jan KašpárekDruhým týdnem se vedou jednání o složení radnic v pražských městských částech. Zatímco v některých čtvrtích jsou debaty u konce, v jiných se stále hledají funkční většiny v zastupitelstvu.
Po zprávách o jednání na pražském i brněnském magistrátu a přehledu vnikajících koalic v krajských městech přinášíme shrnutí povolebního vývoje v zastupitelstvech jednotlivých částí hlavního města Prahy. V řadě z nich stejně — jako na celoměstské úrovni neuspělo politické hnutí ANO a zcela propadla ČSSD - prosadily se naopak místní odnože Prahy Sobě Jana Čižinského.
Praha 1
Hlavní novinkou v centru Prahy je odstoupení místního lídra TOP 09 a starosty Oldřicha Lomeckého z vedení místní organizace strany. Ta v zastupitelstvu ztratila oproti minulým volbám více než polovinu křesel a společně s druhou nejsilnější ODS skončí pravděpodobně v opozici.
Uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) totiž oznámilo, že preferuje jednání s vítězným hnutím Praha 1 Sobě vedené Pavlem Čižinským, Piráty a Zelenými, kteří v centru města získali jediný mandát. Pokud se tři zmíněné strany dohodnou s lídrem kandidátky My, co tady žijeme Petrem Hejmou, získá tato koalice v zastupitelstvu tři pětiny křesel.
Jako o příštím starostovi městské části Praha 1 se mluví o právníkovi Pavlovi Čižinském, který je bratrem jedničky celopražské kandidátky Praha Sobě a úspěšného starosty Prahy 7 Jana Čižinského. Ten ale bude muset napřed případného koaličního partnera Petra Hejmu, přesvědčit o svých schopnostech. Hejma sám totiž Prahu 1 v letech 2006 až 2009 vedl.
Praha 2
Rozhodnuto je naopak na Praze 2. Vítězné ODS se podařilo obnovit koalici z minulého funkčního období v podobě ODS, TOP 09 a uskupení Občané za spokojené bydlení. Ta navíc ke spolupráci přibrala i politické hnutí ANO. Staronová koalice tak v zastupitelstvu disponuje pohodlnou většinou dvaadvaceti křesel z pětatřiceti. Starostkou městské části se má znovu stát poslankyně za ODS Jana Černochová. Na Vinohradech opoziční role připadne Pirátům, kteří v městské části získali devatenáct procent hlasů, koalici Dvojka Sobě (Zelení, KDU-ČSL, ČSSD a nezávislí) a STAN.
Praha 3
Na Žižkově rozhodne o podobě budoucí koalice kandidátka TOP 09 a STAN s podporou Žižkov (nejen) sobě, která skončila na druhém. S její podporou totiž počítá jak Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL a Svobodní), v jejímž čele stojí starosta, kritik squattingu a cyklistiky Alexander Bellu, tak i Piráti a Zelení.
Lídr kandidátky Jiří Ptáček (TOP 09, STAN a Žižkov (nejen) sobě) Pražskému deníku sdělil, že je pro něj prioritou stabilita koalice s ohledem na skutečnost, že se v posledních dvou minulých volebních obdobích vlády na Praze 3 rozpadly. Ptáček se proto hodlá rozhodnout až po „důkladném vyhodnocení obou možností“.
Jednání mohou ovlivnit dvě kauzy, přičemž obě volně souvisí se squattingem. První je budoucnost Autonomního sociálního centra Klinika v Jeseniově ulici. Nejvyšší správní soud totiž nedávno zamítl dovolání, jehož cílem bylo, aby aktivisté mohli nadále setrvat v budově.
Druhou je případ sauny, kterou údajně neoprávněně vystavěl Bellu na střeše kolektivně vlastněného domu. Podle posudku zveřejněného deníkem MF Dnes načerno postavená sauna narušuje životnost a izolační vlastnosti střechy. Bellu pokládá případ za dezinformační „pseudokauzu“ zveřejněnou s účelem narušit koaliční jednání.
Praha 4
Prahu 4 příští čtyři roky povede progresivní černozelená koalice. Na spolupráci se tu dohodli vítězní Piráti a nezávislí a uskupení Praha 4 Sobě, tedy kandidátka Zelených a nezávislých. Starostou městské části se stane opět předseda Zelených Petr Štěpánek.
Oběma stranám sice zbývá dořešit několik nesrovnalostí v programu, bez problému se ale již shodly v personálních otázkách. Piráti totiž přijali nabídku Prahy 4 Sobě, která chtěla post starosty výměnou za čtyři místa v radě městské části s možností obsadit libovolné gesce. Piráti jakožto vítězové voleb budou mít na starost například územní plánování či výběrová řízení a správu investic.
Praha 5
Koalice poněkud odlišná od ostatních městských částí se skládá na Praze 5. Vítězní Piráti a nezávislí tu podepsali memorandum o budoucí spolupráci s ODS a politickým hnutím ANO. Lídr pirátské kandidátky a pravděpodobný starosta Daniel Mazur pro ČTK uvedl, že by zastupitelstvo rád viděl zasedat nejpozději na začátku listopadu.
Jiný směr se Praze 5 pokusila dát trojkoalice STAN, KDU-ČSL a TOP 09 v čele s dosluhujícím starostou Pavlem Richterem. Té stačil libovolný partner k tomu, aby v zastupitelstvu získala většinu, ostatní strany se ale raději dohodly mezi sebou.
Praha 6
Jasně načrtnuté rysy má i budoucí koalice na Praze 6. Dohodu o společném postupu zde uzavřela vítězná koalice KLID (TOP 09 a KDU-ČSL), ODS a STAN. Podrobnosti vzájemné spolupráce strany plánují upravit nejpozději do ustavující schůze zastupitelstva, která je naplánována na začátek listopadu, neočekávají ovšem větší programové rozpory. Do opozice tak s největší pravděpodobností zamíří Piráti, Zelení a politické hnutí ANO.
Praha 7
Na Praze 7 přesvědčivě zvítězilo sdružení nezávislých kandidátů Praha 7 Sobě vedené starostou a lídrem celopražské kandidátky Praha Sobě Janem Čižinským a dokumentaristkou Hanou Třeštíkovou. To získalo zhruba šedesát procent křesel v zastupitelstvu a může vládnout samo.
Čižinský ovšem avizoval, že do Rady městské části plánuje přibrat i další politické subjekty. Jako osvědčený koaliční partner z minulého funkčního období se mu nabízí Ondřej Mirovský, který vedl společnou kandidátu Pirátů a Zelených Prahy 7, jež získala téměř třináct procent lidí.
Pozici Prahy 7 Sobě nikdo z hlediska volební aritmetiky ohrozit nemůže. Opoziční role proto připadne jak společné kandidátce ODS, Svobodných a Soukromníků, tak TOP 09 a STAN i politickému hnutí ANO.
Praha 8
Neobvyklý manévr při utváření nové koalice probíhá na Praze 8. Vítězná ODS se Svobodnými totiž Pirátům a hnutí Osmička sobě navrhla, aby tyto dvě strany sestavily Radu městské části a současně obsadily i post starosty, ač společně nedisponují většinou v zastupitelstvu. Občanští demokraté požadují pouze vedení kontrolního a finančního výboru a komise pro sociální věci.
Pro ODS jde o jednu z mála možností, jak se vyhnout vytvoření koalice, která by ji odsunula do opozice a zbavila ji podílu na moci. Volební výsledky totiž umožňují vznik Rady ve složení Piráti, Osmička sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN). Tyto tři strany se ovšem prozatím nebyly s to dohodnout na společném postupu. TOP 09 a Starostové totiž nesouhlasí s tím, aby ve vedení města pokračoval místostarosta Petr Vilgus ze Strany Zelených.
Praha 9
V městské části Praha 9 s přehledem zvítězila ODS s podporou Svobodných. Té stačí získat pouze jediný hlas, aby měla v zastupitelstvu většinu. Jako koaliční partner se občanským demokratům nabízí TOP 09. Pozice starosty a místostarosty by měla znovu obsadit ODS. Jan Jarolím stojí v čele radnice již od roku 2006 a nic nenasvědčuje tomu, že by měl o post starosty přijít. Do opozice se naopak chystají Piráti a politické hnutí ANO.
Praha 10
Prahu 10 v příštích čtyřech letech povede široká koalice uskupení VLASTA (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí a nezávislí kandidáti), Pirátů a ODS. Vítězná VLASTA obsadí křeslo starosty, v němž usedne někdejší výkonná ředitelka ekologické organizace Arnika a senátorka za KDU-ČSL Renata Chmelová.
Koalici bez větších problémů složily tři nejsilnější kandidátky, kterým se podařilo víceméně otočit rozložení sil z minulých komunálních voleb. Zatímco tehdy v opozici skončila VLASTA i Piráti, nyní se s opoziční rolí musí smířit politické hnutí ANO, Spojené síly pro Prahu 10 (TOP 09 a nezávislí kandidáti) a Starostové pro Prahu.
Praha 11
Dlouhá jednání lze naopak očekávat na Jižním Městě. Vítězné Hnutí pro Prahu 11 vedené Jiřím Štylerem potřebuje pro získání většiny v zastupitelstvu alespoň dva partnery. Musí ale překonat stín neshod, kvůli nimž se rozpadla koalice s politickým hnutím ANO, TOP 09 a nezávislými kandidáty v končícím funkčním období.
Jisté je, že se Hnutí nikdy neshodne s TOP 09 a STAN. Lídr jejich kandidátky Jakub Lepš totiž Štylerovo uskupení označil za „škůdce Jižního Města“ a současně usiluje o sestavení koalice bez vítěze voleb. Má-li uspět, potřebuje na svou stranu získat především Piráty. Ti jsou s devíti mandáty nepostradatelnými pro většinu reálných koaličních variant. S jejich lídrem Jiřím Dohnalem proto chce vyjednávat jak Hnutí, tak TOP 09 a STAN.
Praha 11 je jediným pražským obvodem, kde uspělo politické hnutí SPD Tomia Okamury. To na Jižním Městě získalo dva mandáty, které obsadil marketér Robert Vašíček a střelmistr Libor Pechmann. Stejně jako v převážné většině zastupitelstev napříč Českou republikou s jejich účastí v koalici ale nikdo z hlavních hráčů nepočítá.