Další důvod pro zákaz glyfosátu? Podle studie ubližuje včelám
Josef PatočkaNejpoužívanější pesticid na světě, známý pod obchodní značkou RoundUp, podle nové studie ubližuje také včelám. Ty jsou přitom spolu s dalším polétavým hmyzem již ohrožené jinými postřiky, takzvanými neonikotinoidy.
Celosvětově nejpoužívanější postřik proti plevelu — glyfosát, známější pod obchodní značkou RoundUp — podle nového výzkumu, publikovaného v časopise americké Národní akademie věd, ubližuje také včelám. Dřívější studie přitom již dokázaly, že k rychlému úbytku včelstev i dalších druhů polétavého hmyzu přispívají jiné pesticidy — neonikotinoidy.
O glyfosátu se dosud soudilo, že včelám a dalším zvířatům přímo neškodí, protože jeho účinek je omezen na rostliny a bakterie. Právě publikovaný výzkum však naznačuje, že také on může být spoluzodpovědný za úbytek včel, tedy opylovačů, na nichž závisí až tři čtvrtiny produkce potravin. Ubližuje totiž mikroflóře ve včelích útrobách a činí tak medonosný hmyz slabším a náchylnějším k infekcím.
„Demonstrujeme, že hojnost příznivé mikroflory ve včelích útrobách se snižuje při vystavení koncentraci glyfosátu, jakou běžně najdeme v přirozeném prostředí,“ vysvětlují v článku Eric Motta a jeho kolegové z Texaské univerzity v Austinu. Výzkum je založen na jednoduchém experimentu: včelí dělnice vystavené působení glyfosátu při běžné bakteriální nákaze umírají častěji, než jejich pesticidem nezasažené kolegyně.
Škodlivý i pro lidi?
Škodlivost glyfosátu pro včely naznačovaly již dřívější výzkumy. Studie publikovaná v červenci v Číně dokládá, že pesticid škodí včelím larvám, o dva roky starší výzkum zase tvrdí, že v na polích běžných koncentracích poškozuje kognitivní kapacity včel, takže mohou ztratit schopnost vrátit se do úlu.
Nejzávažnější vliv glyfosátu na včely je nicméně nepřímý: „Nejhorší dopad, který má glyfosát na život včel, spočívá v tom, že zabíjí divoké květiny, na nichž včely existenčně závisí,“ vysvětluje pro The Guardian Matt Sharlow z ekologické organizace Buglife, jež se specializuje na ochranu hmyzu. „Dosud shromážděné poznatky naznačují, že přímý vliv glyfosátu na včely je nepatrný, tento nový výzkum ovšem dále dokazuje, že používání pesticidů může mít nepředvídatelné a zásadní vedlejší důsledky,“ dodává.
Podobně hovoří profesor Dave Goulson z univerzity v Sussexu. „Zdá se, že je třeba Glyfosát přidat na seznam problémů, s nimiž se včely potýkají. A ukazuje to také, že plošná aplikace pesticidů v krajině může mít nezamýšlené důsledky, jež je těžké předvídat.“
Společnost Monsanto, jež herbicid RoundUp vyrábí, výsledky výzkumu odmítá. „Více než čtyřicet let nezávislé vědecké práce dokazuje, že glyfosát nepředstavuje nepřiměřené riziko pro lidi, zvířata, ani životní prostředí jako takové,“ uvedla tisková mluvčí.
Otázka škodlivosti glyfosátu pro lidi, kteří jeho rezidua běžně konzumují v potravě, je dlouhodobě předmětem sporů. Podle verdiktu Světové zdravotnické organizace z roku 2015 je „pravděpodobně pro lidi karcinogenní“. Organizace pro výživu a zemědělství při OSN tvrdí opak.
V srpnu vyhrál ve Spojených státech soud první rakovinou nemocný člověk, který po Monsantu požadoval odškodné. Firma mu má zaplatit téměř tři sta milion dolarů, minulý týden se ovšem odvolala. Evropská unie v roce 2017 prodloužila licenci pro jeho používání na dalších pět let — pro tehdy hlasoval i český ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Další informace
- Common Dreams Beyond Neonics: New Study Shows Glyphosate Also Major Threat to World's Honey Bee Population
- The Guardian Monsanto's global weedkiller harms honeybees, research finds
- Science Common weed killer—believed harmless to animals—may be harming bees worldwide