Zrušme klecové chovy, vyzývali aktivisté v maskách slepic
Jan KašpárekPrahou projeli aktivisté ze skupiny OBRAZ ve slepičích maskách. Usilují o ukončení klecových chovů slepic. Ve snaze přesvědčit obchodní řetězce k ukončení prodeje vajec z klecí navštívili i centrálu společnosti COOP.
Nejfrekventovanějšími tramvajovými linkami Prahy projelo v pondělí zhruba třicet aktivistů za práva zvířat v rámci „Slepičí jízdy“. Členové a příznivci spolku OBRAZ — Obránci zvířat tak pokračovali v kampani za ukončení klecového chovu slepic. Na závěr akce navštívili centrálu Svazu českých a moravských spotřebních družstev COOP a vyzvali řetězec k ukončení prodeje vajec z klecových chovů. COOP je totiž jeden z posledních větších maloobchodních řetězců, jež se ještě nezavázal od prodeje vajec z klecových chovů upustit.
„Klece neposkytují slepicím téměř žádné podmínky pro jejich přirozené potřeby a chování. Ve stísněném prostoru si nemohou ani pořádně protáhnout křídla, natož se proběhnout či popoletět,“ argumentují zástupci spolku OBRAZ na webu kampaně proti chovu slepic v klecích s tím, že ostatní druhy produkce vajec také nejsou ideální, ale poskytují slepicím alespoň větší prostor pro přirozené chování.
Happening začal ráno na Karlově náměstí, kde se aktivisté sešli u infostánku vedle sochy Elišky Krásnohorské. Za účasti médií rozdávali letáky upozorňující na podmínky slepic v klecových chovech a vyzývali kolemjdoucí k podpisu petice. V té žádají velké obchodní řetězce, restaurace i potravinářské firmy, aby přestali vejce z klecových chovů nakupovat a dali přednost různým variantám bezklecových chovů. Následně vyrazili tramvajemi na cestu Prahou.
Po cestě i na různých zastávkách v širším centru města pokračovalo šíření letáků i podepisování petic. „Slepičí jízda“ se na chvíli zastavila na náměstí Míru, kde sympatizanti OBRAZu provedli menší performanci před chrámem svaté Ludmily.
Akci zakončila návštěva sídla společnosti COOP na Žižkově. Aktivisté chtěli jednat s vedením společnosti, ale nikdo z něj v danou dobu údajně v budově nebyl. Předali prot výzvu jedné z pracovnic, která je následně z budovy vykázala. Vedení COOPu následně aktivistům telefonicky přislíbilo schůzku, kterou se do té doby nepodařilo dohodnout. Setkání se má uskutečnit v příštích týdnech.
OBRAZ vznikl v roce 2015. Cílem jeho první kampaně byl zákaz kožešinových farem. Toho se aktivistům podařilo po řadě happeningů a demonstrací vdosáhnout. Sněmovna schválila nejpřísnější z navrhovaných verzí zákona v červnu 2017. Chov lišek a norků pro kožešinu tmá na území České republiky skončit na začátku příštího roku. „Je to fantastický úspěch nejen pro desítky tisíc lišek a norků, ale i pro ochranu zvířat celkově. Je to vůbec poprvé, kdy se podařilo prosadit reálnou změnu pro zvířata navzdory intenzivnímu odporu a lobbingu ministerstva zemědělství,“ řekl tehdy předseda OBRAZu Marek Voršilka.