Neonacisté za útok na ubytovnu v Aši odsedí téměř sedm let, stvrdil Ústavní soud
Jan KašpárekÚstavní soud definitivně ukončil sérii odvolání neonacistů stíhaných za žhářský útok na ubytovnu v Aši a potvrdil jim téměř sedmiletý trest. Při útoku zápalnými lahvemi v únoru 2012 jen náhodou nikdo neutrpěl zranění.
Senát Ústavního soud v čele s Janem Filipem zamítl stížnost neonacisty odsouzeného za útok zápalnými lahvemi na ubytovnu v Aši. Potvrdil tak rozsudek Nejvyššího soudu, který obviněnému Tomáši Kopeckému i jeho komplici, Michalu Poláčkovi, uložil trest šesti let a devíti měsíců odnětí svobody ve věznici s ostrahou.
Soud odmítl námitky právních zástupců útočníků jako „zjevně neopodstatněné“. Proti verdiktu Ústavního soudu už není odvolání.
Obhájci se snažili zvrátit především kvalifikaci činu jako pokusu o vraždu. Útočníci se prý obyvatele ubytovny, podle jejich mínění především Romy, snažili prý pouze vystrašit. Argumentovali tím, že nemohli vědět, zda za okny ubytovny, do níž se Kopecký s Poláčkem v noci pokusili vhodit zápalné lahve, někdo spí.
Ústavní soud nicméně zopakoval dřívější odůvodnění rozsudku Nejvyššího soudu: „Obvinění byli při svém obecně nebezpečném jednání, které bylo motivováno záští vůči romskému etniku, srozuměni nejen s tím, že ohrozí život a zdraví osob obývajících ubytovnu, ale byli smířeni i s tím, že přitom usmrtí osoby spící přímo v místnostech, kam směřovaly zápalné lahve.“ Tomu podle obou soudů nasvědčovala nejen noční hodina útoku, ale především to, že Kopecký s Poláčkem napřed zapálili vchod do ubytovny, aby tak lidem spícím uvnitř znemožnili útěk.
Nejvyšší soud v odůvodnění kromě toho zdůraznil, že Kopeckým zapálená láhev zasáhla okno, v jehož těsné blízkosti spal špatně slyšící člověk. Toho by třeskot skla a následný propukající požár mohl probudit až ve chvíli, kdy by bylo pozdě na záchranu. Soud odkazuje i na nechvalně proslulý případ žhářského útoku na ubytovnu ve Vítkově, při němž v důsledku podobně naslepo vhozené zápalné lahve utrpěla těžké popáleniny s trvalými následky tehdy dvouletá Natálka.
Útočníci se hlásili k mezinárodním neonacistickým skupinám
Kopecký s Poláčkem zaútočili na ubytovnu v Nádražní ulici v Aši v únoru 2012. Maskovaní kuklami se v noci přikradli k ubytovně, polili dveře benzínem, vhodili do oken dvě zápalné lahve a utekli. Obyvatelům ubytovny se požár podařilo uhasit především díky tomu, že se jedna z lahví zasekla o dvojité sklo okna a druhou se Poláčkovi před hodem nepodařilo zapálit. V době útoku se v budově nacházelo osmnáct lidí, z toho osm dětí.
Útok se udál v atmosféře pokusů o protiromské pogromy na Šluknovsku. Aši se tehdy etnická pnutí vyhýbala. Starostu Aše Dalibora Blažka (HNHRM) útok překvapil. „Bydlí tam dělníci a dvě romské rodiny, které nikdy neměly problémy a nikdy nepocítily náznaky rasismu,“ sdělil tehdy bezprostředně po události ČTK.
Blood & Honour, ke které se Kopecký s Poláčkem aktivně hlásili, patří k nejstarším otevřeně neonacistickým organizacím v Evropě. Zabývá se především propagací rasistických a neonacistických myšlenek.
Její dceřinou militantní organizací je Combat 18, již zformovala krajně pravicová British National Party v roce 1992 jako úderný oddíl proti antifašistům. Organizace se rozšířila do mnoha zemí světa a její členové mají na svědomí řadu vražd imigrantů i některých svých soukmenovců.