Komise OKD minulý týden vyslechla většinu svědků, Bakalu si předvolá v srpnu
Radek KubalaVýslechy patnácti svědků pokračovala v minulém týdnu práce sněmovní vyšetřovací komise ke kauze prodeje OKD. Výsledky vyšetřování budou známy v říjnu. Podle právníků mohou posloužit pro případné trestní oznámení.
Celý minulý týden zasedala sněmovní vyšetřovací komise, která má rozkrýt kauzu privatizace OKD z roku 2004. Komise vyslechla patnáct ze sedmadvaceti svědků, mezi nimi také bývalého premiéra a ministra financí v době prodeje OKD Bohuslava Sobotku, někdejšího předsedu vlády Vladimíra Špidlu nebo exministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (všichni ČSSD).
Podnikatel Zdeněk Bakala, který po podivné privatizaci detailně popsané v Deníku Referendum podnik získal, se k výslechu nedostavil. Podle předsedy komise Lukáše Černohorského (Piráti) si však předvolání vyzvedl minulé pondělí a jeho výslech proběhne v srpnu nebo září. Celkově je Černohorský s prací komise spokojený, v současnosti má podle něj splněno více než šedesát procent své práce.
„Úkolem komise není potrestat viníky, od toho je soud. Hlavním smyslem vyšetřování je identifikovat díry v zákonech a zamezit podobným fatálním chybám při prodeji státního majetku do budoucna. Nezapomínejme, že privatizace OKD se tehdy jevila jako výhodná a Zdeněk Bakala působil jako chrabrý zachránce těžařského kolosu. Vzhledem k tomu, že stále častěji slýcháme o privatizaci ČEZu, měli bychom být na pozoru a nedopustit, aby se podobný scénář opakoval,“ uvedl Černohorský
Komise vyslýchala také úředníky nebo bývalé zaměstnance Fondu národního majetku a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Její členové mají prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině devadesátých let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat.
Co s výsledky?
Výsledky má komise předložit plénu Sněmovny přibližně v polovině října, může ale také požádat o prodloužení svého mandátu. Podle právníka z katedry ústavního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Marka Antoše nemůže mít komise sama o sobě významné právní důsledky pro vývoj kauzy.
„Není to orgán činný v trestním řízení, proto její výsledky nemohou mít právní důsledky pro jednotlivé účastníky kauzy. Nicméně výsledky mohou sloužit jako podklad pro případné trestní oznámení, pokud komise zjistí nějaké nové informace,“ řekl Deníku Referendum Antoš.
Podání trestního oznámení nevyloučil ani Černohorský. Prodej menšinového podílu státu je předmětem soudního řízení již nyní. Státní zástupce tvrdí, že jeho cena byla nejméně 9,8 miliardy korun, při prodeji tedy vznikla škoda přes 5,7 miliardy korun. Soud zatím nepravomocně všechny podezřelé, tedy znalce a bývalé vedoucí pracovníky Fondu národního majetku, obžaloby zprostil. Žalobce se odvolal.
Před dvěma roky skončila společnost OKD v insolvenci. Akcie nástupnické společnosti před nedávnem převzala státem vlastněná společnost Prisko.