Škrty vrhají miliony Britů do chudoby, nedostatkem jídla trpí i děti
Josef PatočkaBytovou nouzí či nedostatkem základních potravin trpí ve Velké Británii podle posledních výzkumů stále více lidí. Opozice viní léta škrtů a restriktivních reforem sociálního zabezpečení.
Množství lidí, kteří ve Velké Británii trpí takzvanou „krajní nouzí“ - tedy nedostatkem základních potravin či dostupného bydlení — překračuje jeden a půl milionu a rychle stoupá. Dokládá to nedávno vydaná zpráva britské organizace Joseph Rowntree Foundation zaměřené na odstraňování příčin chudoby. Řadí se mezi ně také více než tři sta tisíc dětí.
Občanské organizace, komentátorky i opoziční labouristé ze znepokojivého vývoje viní restriktivní politiku vládních konzervativců premiérky Theresy Mayové. „Jsou to šokující čísla“, uvedla pro Independent stínová ministryně práce a sociálních věcí Margaret Greenwoodová. „Kvůli osmi letům úsporné politiky konzervativců se do našich ulic vrací krajní nouze.“ Někteří odborníci zase s odkazem na nedávné reformy sociálního systému hovoří přímo o „záměrně vytvářené bídě“.
Příbuzný průzkum provedený deníkem Independent odhaduje počet osob nucených využívat potravinových bank na necelé čtyři miliony — jde tedy zhruba o každého čtrnáctého dospělého Brita. Podobně vysoké množství lidí si musí čas od času odpustit jedno jídlo denně nebo si půjčovat peníze, aby se závislosti na potravinové pomoci vyhnuli. Nemají zkrátka žádnou hotovost.
Víc než milion Britů se podle průzkumu muselo během posledního roku uchýlit také k tomu, že svým dětem vinou nedostatku peněz muselo dávat menší než zamýšlené množství jídla. Rozsah krize naznačoval již během dubna hlášený nárůst množství rozdaných nouzových potravinových balíčků. Těch se během dvanácti měsíců končících letošním březnem rozdalo přes 1,3 milionu, tedy o třináct procent víc než v předchozím roce. Jde o největší dosud zaznamenaný meziroční nárůst.
Dvaašedesáti procentům lidí v krajní nouzi schází právě potraviny. Necelé polovině chybí základní hygienické potřeby či odpovídající ošacení. Dvaačtyřiceti procentům z nich chybí doma topení, jeden z pěti nemá ani světlo. Šestnáct procent pak vůbec nemá stabilní bydlení a muselo v nedávné době přespávat v parcích, na ulicích či za městem.
Na vině jsou škrty
„Když tohle čtu, třesu se zlostí,“ napsal na Twitteru předseda opoziční Labour party Jeremy Corbyn. „Bylo by špatné už kdyby v šesté nejbohatší zemi na světě hladověl jeden jediný člověk, ale že si jich pro potravinovou pomoc musí chodit čtyři miliony, to je prostě otřesné [...]. Británie má dost bohatství i prostředků na to, aby mohli všichni její obyvatelé žít důstojný život [...]. Konzervativci ale schválně vytváří systém, který prospívá jen privilegované elitě nejbohatších,“ pokračoval Corbyn.
Analýza autorů zprávy mu dává za pravdu. Nejzásadnější příčinou nouze jsou podle nich reformy sociálního zabezpečení související se sloučením různých dřívějších finančních nástrojů do takzvané jednotné podpory v nezaměstnanosti (universal credit). Nový systém umožňuje zastavit lidem výplatu podpory v nezaměstnanosti i za drobnosti, jako je pozdní příchod na schůzku na úřadu práce. Úředníci se navíc stále častěji dopouštějí omylů a zastavují výplatu bezdůvodně nebo se vinou administrativních chyb třeba i o několik měsíců opozdí.
„Množství lidí je na pomoci sociálního systému závislých, zejména potkají-li je neočekávané události jako ztráta zaměstnání, rozpad partnerského vztahu či onemocnění,“ vysvětluje Rob Campbell, ředitel Joseph Rowntree Foundation. „Politika vlády i některých radnic záměrně vytváří nouzi a bídu, nechává lidi i bez poslední pence a zahání je do situace, kdy se nemají kam obrátit a nevědí, co si počít. To je ostudné.“ A dodává: „Sociální zabezpečení by mělo sloužit jako kotva, která nás podrží ve stále silnějších proudech stoupajících cen a nájmů, nejistých zaměstnání a nízkých mezd. Místo toho necháváme lidi padnout do nejhlubší bídy, ze které jen těžko hledají cestu ven.“
Konzervativci vedené ministerstvo práce a sociálních věcí se ústy své mluvčí proti kritice ohradilo. „Nejlepší cestou z chudoby je práce. Cílem našich reforem je lidi pobízet k tomu, aby pracovali a přitom podporovat ty, kteří to potřebují. Systém jednotné podpory v nezaměstnanosti je pilířem naší snahy zlepšit lidem život. Lidé se díky němu vrací do práce rychleji a zůstávají v ní déle, než tomu bylo dříve,“ uvádí se v jeho oficiálním prohlášení.
Další informace
- Independent Nearly 4 million UK adults forced to use food banks, figures reveal
- Global Citizen This New Report Paints a Striking Picture of Destitution in the UK
- Joseph Rowntree Foundation Destitution in the UK 2018
- The Guardian Frances Ryan: Destitution by design is ruining lives — we need to end this disgrace