MPSV připravuje změnu výměry důchodů. Senioři si polepší o 300 korun
Jan GruberPolitické hnutí ANO plánuje zvýšit základní výměru důchodu o jedno procento, což každému důchodci přinese zhruba tři sta korun měsíčně navíc. Současně chce všem seniorům starším pětaosmdesáti let přidat k penzi tisíc korun.
Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová (ANO) vložila do připomínkového řízení novelu zákona o důchodovém pojištění. Jejím cílem je zvýšit základní výměru důchodu z dnešních devíti procent průměrné mzdy na deset a zároveň seniorům starším pětaosmdesáti let navýšit důchod o tisíc korun měsíčně. Vláda by se návrhem ministryně Němcové měla zabývat v následujících týdnech. Pokud jej schválí, přilepší si všichni senioři od příštího roku o zhruba tři sta korun měsíčně.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bezprostředně po volbách oznámil, že chce zvýšení základní výměry i přidání tisíci koruny důchodcům nad pětaosmdesát let promítnout již do rozpočtu na letošní rok. Nakonec ale od svého původního záměru upustil a nově ustavená Poslanecká sněmovna schválila rozpočet prakticky v totožné podobě, v jaké ji ho předložila vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí si tato opatření vyžádají nárůst výdajů státního rozpočtu v příštím roce zhruba o čtrnáct a půl miliardy korun. Pro další roky pak rezort počítá s výdaji ve výši bezmála šestnáct miliard.
ANO v minulosti zvyšování důchodů bránilo
Právě výrazné dopady na státní rozpočet byly v minulosti důvodem, proč politické hnutí ANO s Babišem v čele navyšování důchodů bránilo. Když v červnu roku 2015 navrhovala tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) vyšší růst důchodů než jen o zákonem předepsanou částku, , Babiš se k záměru dlouho stavěl odmítavě.
Situace se pak opakovala i v září 2016, kdy se Marksová snažila prosadit růst penzí o tři sta korun. Naposledy pak politické hnutí ANO bránilo navyšování důchodů v květnu loňského roku, kdy jeho zástupci ve sněmovním výboru pro sociální politiku odmítli pozměňovacího návrh poslance Romana Sklenáka (ČSSD) na úpravu pravidel pro automatické zvyšování výše penzí.
V současné době žije v České republice přibližně dva miliony čtyři sta tisíc důchodců. Průměrná výše důchodu dosahuje dvanácti tisíc tří set korun. Přesto je zhruba patnáct procent všech seniorů — především žen — ohroženo příjmovou chudobou. Nejvyšší penze, které až o dvanáct set korun překračují celorepublikový průměr, pobírají lidé na Praze 6. Naopak nejnižší důchod mají senioři v okrese Jeseník na Olomoucku, kde stát vyplácí důchody o zhruba sedm set korun pod jejich průměrnou celostátní výší.