SPD poslala miliony od státu agentuře s vazbami na proruský web
Petra DvořákováMiliony za analytickou činnost či mediální expertizu, které Tomio Okamura inkasoval sám sobě, vedly před dvěma lety k rozpadu hnutí Úsvit. Teď z účtu současné Okamurovy strany SPD odešlo 7,5 milionů. Za tytéž služby, kontroverzní agentuře.
Téměř sedm a půl milionu utratilo hnutí Svoboda a přímá demokracie za analytickou činnost, mediální zastoupení a poradenství PR v předvolební kampani. Vyplývá to z volebního účtu strany. Po úterním mlžení strana ve středu zveřejnila jméno údajného příjemce: peníze prý putovaly agentuře PLAY NET. Ta je personálně propojená s agenturou SANEP či proruským webem prvnizpravy.cz. Nejasnosti ohledně výdajů za PR, reklamu a analytickou činnost před dvěma lety vedly k rozpadu hnutí Úsvit přímé demokracie, tedy první strany Tomia Okamury.
Ze zvláštního účtu strany pro příspěvky ze státního rozpočtu bylo 19. ledna na volební účet SPD převedeno osm milionů. Už den poté, 20. ledna, z účtu odešlo 4 477 000 korun za „analytickou činnost“ a 2 904 000 korun za „mediální zastoupení a poradenství v oblasti PR“.
Deník Referendum proto v úterý kontaktoval mluvčí strany Michaelu Dolenskou, aby vysvětlila, komu a za co strana peníze poslala. „Pan Okamura je nemocen a nikdo jiný, kdo by mi mohl poskytnout adekvátní informace, tu není,“ reagovala do telefonu Dolenská s tím, že veškeré činnosti může hnutí prokázat fakturami či výkazy práce. Podrobnosti slíbila co nejdříve zjistit a poskytnout.
Krátce na to redakci zaslala e-mail, v němž požadované údaje nesdělila a nutnost výdajů obhajovala nevyhovující prací agentur pro průzkum veřejného mínění: „Na základě smluv byly prováděny interní průzkumy, podle kterých hnutí SPD korigovalo volební kampaň a připravovalo kroky k oslovení voličů. Hnutí SPD nemohlo vycházet z průzkumů, které byly zveřejňovány ve veřejných médiích. Tyto průzkumy se v případě SPD prokázaly jako zcela chybné a je zřejmé, že buď tyto agentury nepracovaly dobře, nebo tyto výsledky ovlivňovaly. Zajištění konkrétních informací o volebním potenciálu, jeho vývoji a preferencích bylo tedy nezbytné zajistit interně.“ „Úspěch volební kampaně SPD jednoznačně prokázal, že vynaložené prostředky byly investovány správně a efektivně. Smlouvy, podepsané 3. července 2017, má SPD k dispozici a je připravena je předložit oprávněným kontrolním orgánům. Splatnost byla smluvně dohodnuta za celou dobu spolupráce, a to do konce ledna 2018,“ dodala Dolenská.
Přilepšila si agentura zakladatele TV Barrandov
Pod tlakem médií, který Okamura označil za „další hnusnou kampaň proti SPD“, strana ve středu uvedla, že veškeré prostředky poslala akciové společnosti PLAY NET. Server iDnes a satirická facebooková stránka Diagnóza Tomio Okamura už upozornily na několik podezřelých okolností.
Pár měsíců po svém založení se firma jmenovala Sekegahara, což je i jméno města v Japonsku. Její roční obraty se mezi lety 2014 a 2016 pohybovaly mezi 500 a 600 tisíci — a vloni si tak pouze za práci pro Okamurovu stranu měla vydělat hned patnáctkrát víc.
Agenturu PLAY NET vlastní Jan Fulín, který je současně majitelem agentury pro průzkumy veřejného mínění SANEP, která je odborníky často kritizovaná pro podjatost. Před šesti lety ji dokonce ostatní agentury otevřeným dopisem vyzvaly, aby prokázala, že dodržuje standardní profesní postupy. SANEP vede Oldřich Zajíc — člen dozorčí rady agentury PLAY NET.
Jednatelem PLAY NET je pak Radomír Pekárek, který zároveň působí jako jednatel firmy Easy Communication, což je provozovatel proruského webu prvnizpravy.cz. Serveru prvnizpravy.cz Pekárek velí i jako šéfredaktor. Spolu s Fulínem stál také u zrodu televize Barrandov.
Milionovými převody už se podle serveru Seznam Zprávy zabývá i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. SPD navíc nedodržela zákon, když 630 tisíc korun, zbývajících na volebním účtu strany po odeslání milionových transakcí, převedla na běžný účet. Volební účet tak zůstal úplně bez prostředků. Nevyužité peníze z kampaně mohou strany z volebního účtu převést ale až půl roku po volbách. To prý SPD nevěděla a 630 tisíc korun už si poslala zpátky na účet volební.
Okamura a jeho smlouva sama se sebou
Transakce budí podezření i kvůli čtyři roky staré kauze hnutí Úsvit přímé demokracie, jíž stejně jako SPD předsedal Tomio Okamura. Jak tehdy zjistil redaktor Reflexu Bohumil Pečinka, mezi listopadem 2013 a únorem 2014 odcházel z účtu strany na živnostenský účet Tomia Okamury téměř milion korun měsíčně.
Okamura zprvu převody peněz vysvětloval tím, že z nich platí subdodavatele kampaně. Ve straně mezitím kolovaly informace, že strana předsedovi vrací částku, kterou jí před volbami půjčil. Bez jakékoliv smlouvy.
Následně vyšlo najevo, že Okamura podepsal smlouvu sám se sebou, a to právě jako marketingový poradce, mediální expert a analytik strany. Podle výkazů práce pro stranu Okamura pracoval — nad rámec svých povinností poslance a předsedy — dvanáct až osmnáct hodin denně, a to i na Štědrý den. Přesto audit hospodaření strany dopadl „bez výhrad“.
Další smlouvy v řádu milionů korun na osobní propagaci svého předsedy hnutí uzavřelo s firmami 10 minutes a ATM, která dle obchodního rejstříku sídlila v rozpadlé zahradní chatrči. Dalších šedesát milionů měla za právní, analytické a legislativní služby inkasovat firma Celsianus. Ta patřila jednomu z členů předsednictva Úsvitu Josefu Pisakovi.
Devítičlenný Úsvit kvůli nevyjasněným financím ze strany vyloučil na jaře 2015 jak předsedu Okamuru, tak jeho nejbližšího spojence místopředsedu Radima Fialu. V té době, dva roky po začátku volebního období, byl Úsvit bez finančních prostředků a u banky měl nesplacený úvěr. Okamura s Fialou ještě v létě 2015 založil hnutí SPD, zatímco jejich původní strana se přejmenovala na Úsvit — Národní Koalice.
„Okamurovy rádoby vlastenecké tendence lze označit za komerční nacionalismus. Okamura ale neopakuje chybu z Úsvitu. V SPD se obklopuje prazvláštní sortou jedinců, u níž je větší předpoklad, že nad podobným jednáním zavře oči,“ komentoval pro Deník Referendum Roman Máca, analytik think-tanku Evropské hodnoty.
Oproti Úsvitu si hnutí SPD finančně přilepšilo. Díky zisku 10,64 procenta v parlamentních volbách získá za čtyřleté volební období státní příspěvky v celkové hodnotě 173 milionů korun. Prvních 54 milionů za proplacení nákladů na účtu strany přistálo už vloni v listopadu.