Palestinci potřebovali ikonického hrdinu, teď známe jeho příběh
Prokop SingerTrumpův kontroverzní výrok o Jeruzalému popudil zastánce konceptu palestinského státu. Mezi nimi byl i aktivista Ibráhím Abú Thurajjá z pásma Gazy, kterého zastřelil izraelský sniper a nyní se o něm mluví jako o novém symbolu Palestinců.
Spojené státy americké selhávají v roli nestranného prostředníka mezi izraelskou a palestinskou stranou. Patrné to bylo již v minulosti, ale to alespoň oficiálně víceméně uznávaly konsensus mezinárodního práva. Trumpův neuvážený výrok, kterým akceptoval izraelskou anexi Jeruzaléma, však již meze zcela překročil.
Americký prezident podpořil rozhodnutí Knessetu, jak se nazývá poslanecká sněmovna Izraele, z roku 1980, že Jeruzalém je hlavní a nedělitelné město Izraele, což vyvolalo očekávaný hněv Palestinců i celého islámského světa. Při protestech bylo zabito devět Palestinců a kolem dvou tisíc zraněno.
Jedním ze zabitých Palestinců je i Ibráhím Abú Thurajjá, který se stal trpkým symbolem protestů proti rozhodnutí Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Aktivistický příběh vytrvalého demonstranta proti izraelské blokádě pásma Gazy se datuje až do roku 2008.
Tento bývalý rybář přežil bombardování během operace Lité olovo, jedné z velkých izraelských akcí v pásmu Gazy. Tehdy se na hranici s Izraelem pokusil odstranit izraelskou vlajku a nahradit ji vlajkou Palestiny. Izraelská helikoptéra později kvůli tomuto činu zaútočila na jeho dům, když seděl s kamarády na terase. Při následujícím leteckém úderu přišel o obě nohy a o ledvinu, sedm dalších lidí zemřelo.
Navzdory těžkým zraněním, následkem nichž mu byly amputovány obě nohy, musel těžce postižený muž i nadále zaopatřovat jedenáctičlennou rodinu. Vydělával si na křižovatkách v Gaze umýváním oken automobilů. Každé ráno vstával v sedm hodin, na vozík si upevnil potřebné náčiní a vyrážel za prací. Stejně jako nerezignoval na svůj život, nerezignoval ani na nenásilný odpor: v posledních letech se stal nedílnou součástí protestů proti blokádě.
Abú Thurajjá si nepřál, aby ho lidé považovali za postiženého mrzáka. Říkal: „Nedívejte se na mé tělo, ale na to, co dělám.“ Pro zpravodajství Shehab News řekl, že by se chtěl dostat do zahraničí a získat protetické nohy. Díky organizaci The Irish Friends of Palestine se alespoň podařilo vybrat peníze na jeho motorový vozík. Z jeho dalšího osudu známe už jen pár střípků. Minulý pátek se vydal na další demonstraci proti okupaci, tentokrát ještě posílenou vztekem proti Trumpovi.
Na zveřejněném videu nejprve mává palestinskou vlajkou a ukazuje na prstech znamení vítězství, pak následuje další střih, kde se plazí po zemi mimo vozík. Poté je střelen izraelským sniperem do hlavy. Významný novinář Gideon Levy z izraelského deníku Haaretz na videu tvrdí, že smrt tohoto aktivisty v Izraeli nikoho nezajímá a nevšimla si ho ani většina médií a televizních programů. „Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby Palestinci spáchali stejný zločin a zabili by člověka s amputovanýma nohama? Víte, kolik krve by vyteklo, kolik lidí by bylo zadrženo a co všechno bychom si vyslechli o barbarských Palestincích? Zabití Ibráhíma Abú Thurajjá by nemělo být lhostejné nikomu, komu záleží na mezinárodním právu, spravedlnosti, rovnosti a lidských hodnotách.“
Mluvčí izraelské armády tvrdí, že IDF otevřela palbu na hlavní strůjce násilných protestů. Abú Thurajjá byl jeden ze čtyř Palestinců zabitých minulý pátek, kdy se na palestinských územích očekávaly nejrozsáhlejší demonstrace.