Čeští vědci usilují o záchranu bílých nosorožců
Kateřina KeprtováSeverním bílým nosorožcům hrozí vyhynutí. V keňské rezervaci nyní žijí poslední tři jednici původem z královédvorské zoo. Čeští vědci proto plánují umělou reprodukci, kterou chtějí vzácný druh zachránit.
Skupina veterinářů a ochranářů z České republiky zahájila přípravy na zákrok, který by měl zabránit úplnému vyhynutí severního bílého nosorožce. Poslední tři jedinci žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni, kam byli odvezeni před osmi lety ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem. Volně se v přírodě severní bílí nosorožci od roku 2007 už nevyskytují. Jedinou nadějí na jejich záchranu je nyní umělá reprodukce, která má spočívat ve využití samic příbuzného druhu k donošení mláďat. Proceduru vyvíjí odborníci přes patnáct let. Samotný pokus se má uskutečnit na jaře 2018.
Poslední dvě samice a dva samce nosorožce tuponosého severního umístili pracovníci Zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem do keňské rezervace Ol Pejeta v roce 2009. Účelem přesunu bylo pokusit se o přirozené rozmnožení druhu v afrických podmínkách. Ošetřovatelé ZOO krokem reagovali na dlouhodobé pytlačení bílých nosorožců v pěti afrických státech, kde jich ještě v polovině minulého století žilo více než dva tisíce. Kvůli vysoké poptávce po rozích jako domněle léčebném prostředku a kulturním artefaktu byli ale postupně vybiti. „Posledních asi deset zvířat zůstalo po roce 2000 v národním parku Garamba. Tady je ale pytláci vyvraždili, poslední zvíře bylo spatřeno v roce 2007 a od té doby se už žádné další najít nepodařilo,“ přiblížil ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas.