Babiš má samizdat, můžete ho šířit
Jan ŠíchaPrý ze strachu byl komiks o neskutečném muži AB vypuštěn do světa bez nakladatele. Ujal se ho spolek Politika a svědomí a supluje tak slabost politických stran.
Slovo samizdat vzniklo z ruštiny, používá se i v neslovanských jazycích. Označuje tiskovinu vyprodukovanou vlastním přičiněním. V někdejším Sovětském bloku šlo většinou o ručně vázané opisy politicky nevítaných textů na průklepovém papíře. Nejdříve se jen psalo na stroji, v posledních letech Sovětského bloku se samizdat i tiskl na jednoduchých kopírovacích strojích propašovaných ze Západu.
Komiks BUREŠ MAN uvedený do světa tuto středu je podle spolku Politika a svědomí novodobým samizdatem. Lze ho najít na internetu. Když se na transparentní účet vybere milion, BUREŠ MAN se vytiskne a bude rozdávat.
Komiks, kterého se nakladatelé báli
BUREŠ MANA prý odmítlo třicet nakladatelů, než se ho ujal zapsaný spolek Politika a svědomí. Je to ten spolek, který kdysi (letos v květnu) jednorázově proti Babišovi zaplnil Václavské náměstí. Volal jsem majiteli nakladatelství Labyrint Joachimu Dvořákovi, který komiksu rozumí. Jeden z nejvíce zaměstnaných mužů, které znám, byl podnikatelsky věcný. „Nám nikdo nic nenabízel, je to dobrý nebo blbý?“ Odpověděl jsem, že je to hlavně nový.
A pak jsem se vžil do kůže nakladatele, kterému takovou věc nabídne autor, v tomto případě Petr Vyoral. Je nedlouho před volbami, dostanete na stůl věc s politickým obsahem, která za pár týdnů možná nebude nikoho zajímat. Někdo se bojí, někdo má pocit, že by měl v situaci, která je de facto politickou krizí země, něco udělat. Všichni by ale museli vzít své peníze a investovat je do projektu, který si nevymysleli.
Kauzu je lepší delegovat. V lepším případě na Babišovy nevoliče nebo na bohaté odpůrce Babišovy politiky, což se prostřednictvím spolku stalo. Zdá se mi, že v prvním kole české prostředí zafungovalo racionálně. Náklady na komiks neponese nějaký chudák nakladatel, ale přímo voličky a voliči můžou ukázat, že mají na víc než jen něco lajknout. Spolek Politika a svědomí dává krátce před volbami příležitost být aktivní. Chce se mi napsat — a nezvednout se z gauče. Situace je ale vážná a všichni, kdo něco dělají, zaslouží podporu.
BUREŠ MAN, jde to vyprávět i tak
Komiks samotný se mi jeví jako jeden z pokusů, jak uchopit systém Babiš. Trefné mi přijdou tři stripy na téma, jak vzniká populistická vlna. Dědeček čte noviny, k vnoučkovi povídá: „Konečně někdo, kdo to říká na plnou hubu“, tlustý muž s pivem v křesle, kterému povídá žena v natáčkách: „Ten chlap nadává úplně stejně jako ty, Franto“, nakonec dva mladí u počítače: „Vrať to zpátky, jak mluví o těch zlodějích.“
Dobrá mi přijde rozehrávka na Matrix se zástupem Babišů. Kdybych měl takový komiks vydávat, nechal bych překreslit karikatury Jana Krause a Václava Moravce, aby v nich ani v náznaku nebyla narážka na etnický původ a sexuální orientaci, a vyhodil bych narážku na Romy.
Základní vyprávění komiksu odpovídá našemu stupni poznání systému Babiš — od StB přes temnou ekonomickou práci až k politické moci. Zkratka komiksu se děje s respektem k faktům a vynalézavě. Výtvarně je to myslím slušně odvedená práce, která se může líbit jak těm, kdo mají s komiksem zkušenosti, tak těm, kteří si nic delšího prostě nepřečtou. Literární zkratku s transparentností superhrdiny, který zmizí, aby vše prostoupil, považuji za umělecké dílo a věc, která BUREŠ MANA nechává přerůst z žánru inteligentní agitky.
Zoufalství, které je o hodně lepší než nic
Bojovat komiksem pár týdnů před volbami bitvu proti oligarchovi je svým způsobem zoufalství. Systém Babiš znamená svého druhu civilizační bankrot České republiky. Trump je v poměrech USA „jen“ docela dost podstatnou komplikací, a přechodný průšvih pro svět, kterému brzdí dohodu o klimatu. Pokud nerozpoutá jadernou válku, půjde Trumpova éra přežít, aniž by v Americe zrušil demokracii. U nás je to jiné, demokracie se podstatně ořezat, ba vyprázdnit, dá, a v našem sousedství se to děje. Koncentraci moci a střet zájmů takových rozměrů neměly připustit naše zákony.
Zas jednou je u nás zoufalá akce zároveň jednou z mála. Komiks BUREŠ MAN mohou za svůj vzít ti, kdo by rádi přemluvili nějakého Babišova voliče, a žádného neznají. Je možné mu předplatit komiks. Je to taková adopce pomýlených spoluobčanek a spoluobčanů na dálku. Říká se, i komiksem — nedovolí jiný názor než svůj. Vnutí vám určitý způsob života. Nerespektuje instituce. Ví, co je pro tebe dobré, aniž se tě zeptá. Stát používá, nenaplňuje obsahem, na kterém jsme se dohodli. A využívá při tom nejen slabost stran, ale i tvoji. Nevol někoho, kdo se nikdy nezajímal, co je dobré pro druhé.
Komiks je médium, které tyká, třeba pár hlav rozsvítí. Zvláště když se třeba vybere i na doprovodné akce. Tento superhrdina se nejlépe zahání, když o něm, a hlavně o sobě, lidé svobodně mluví.
Co neporazí USA, může porazit nás. Teď jestli nám ale neprospěje, abychom byli poraženi a mohli začít znovu a lépe...