Paroubek podal přihlášku do ČSSD. O jeho návratu rozhodne pražská buňka
Jan GruberJiří Paroubek se vrací do sociální demokracie. Její čelní představitelé však o bývalého premiéra příliš nestojí. Podle stanov musí Paroubkův návrat schválit pražská krajská organizace.
Bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek v sobotu oznámil, že se vrací do strany. Chce vstoupit do místní organizace v Cerhenicích na Kolínsku. Podle slov kolínského okresního předsedy sociální demokracie Marka Semeráda již vyplnil přihlášku. „Neměli bychom se vracet do minulosti a už vůbec ne s lidmi, kteří na ČSSD opakovaně útočili a snažili se stavět konkurenční politické subjekty,“ řekl k Paroubkovu návratu premiér Bohuslav Sobotka. O Paroubka nestojí ani nový volební lídr strany Lubomír Zaorálek.
„Jiří Paroubek se v uplynulých šesti letech výrazně vůči ČSSD vymezoval, založil vlastní politické uskupení, se kterým kandidoval v několika volbách i proti ČSSD, vždy s katastrofickým výsledkem. Jsem přesvědčený, že jeho nynější aktivita a mediální deklarace není vůbec vedena snahou pomoci sociální demokracii, které šest let systematicky škodil, ale pouze a výhradně snahou získat profit pro svou osobu,“ řekl již na sklonku minulého roku předseda pražské organizace a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Lídr kandidátky sociální demokracie v hlavním městě a místopředseda strany Petr Dolínek se rovněž postavil proti Paroubkově opětovnému vstupu do strany.
Paroubek totiž svůj vstup do sociální demokracie ohlašoval již v listopadu 2016, tehdy měl podle svých slov nabídky ke vstupu z Prahy 5 a Libereckého kraje. I tehdy ale bylo vedení strany proti tomuto návratu.
Stanovy sociální demokracie navíc jasně uvádějí, že „osobě, která ze sociální demokracie vystoupila a stala se členem jiné politické strany nebo hnutí, či jejich kandidátem ve volbách, může členství vzniknout jen se souhlasem místní organizace, v níž byla členem ke dni svého vystoupení ze strany, a příslušného okresního a krajského výkonného výboru, v jejichž působnosti je tato místní organizace“. Paroubkův návrat tedy musí v poslední instanci schválit pražský výkonný výbor. Jeho čelní představitelé jej však odmítají. Lze proto předpokládat, že Paroubek do strany přijat nebude.
Odvádění pozornosti
Paroubek byl už u obnovování činnosti sociální demokracie po listopadu 1989. Byl ústředním tajemníkem strany v prvním polistopadovém období. V roce 1993 se neúspěšně ucházel o předsednické křeslo, byl však poražen Milošem Zemanem. Do čelných stranických pozic se vrátil až po pádu premiéra Stanislava Grosse. V době, kdy stál ve vedení strany, dosáhl se sociální demokracií historicky nejlepšího výsledku při volbách do Poslanecké sněmovny. Po volbách v roce 2010 rezignoval na předsednický post. Následně založil a tři roky vedl stranu LEV 21.
Podle zdrojů blízkých sociální demokracii je avízo Paroubkova návratu v den, kdy strana představovala svůj volební program, jen jeho dalším pokusem, jak odvést pozornost od práce současného vedení ČSSD. Vstup v Cerhenicích na Kolínsku je pak vstupem do organizace, která je v konfliktu s krajským předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Byla to právě kolínská sociální demokracie, která jako první vyzvala Jana Hamáčka a Kateřinu Valachovou k odstoupení ze sněmovní kandidátky. Došlo tomu krátce po policejním zásahu na ministerstvu školství kvůli rozdělování sportovních dotací.
Byl to ale i samotný Marek Semerád, který byl v minulosti v podezření ze střetu zájmů, když v případě oprav jedné ze středočeských škol na jedné straně zastával politickou funkci, a na straně druhé jako podnikatel připravoval podklady pro žádost o dotaci. Celý případ v květnu 2012 popsala Česká televize.