Válka začíná tady, demonstrovali odpůrci zbrojařského veletrhu IDET v Brně
Barbora BakošováOdpůrci IDETu připravili na letošní rok řadu veřejných akcí. První z nich byl úterní happening na náměstí Svobody přibližující příběhy konkrétních lidí postižených represemi v zemích, do nichž vyváží Česká republika vojenský materiál.
Živým happeningem začala v úterý na náměstí Svobody v Brně série veřejných akcí, jíž chtějí odpůrci Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET upozornit na problematičnost této zbrojařské přehlídky. Vlastní IDET začíná tento rok 31. května na brněnském výstavišti. Odpůrci veletrhu žádají město, aby s organizováním přehlídky od příštího roku skončilo.
Během úterního happeningu přinesli aktivisté z platformy STOP IDET na náměstí makety postav s pěti příběhy lidí čelících represím v zemích, kam Česká republika vyváží vojenský materiál. Pod heslem Válka začíná tady! poukazovali na provázanost veletrhu s násilnostmi v konfliktních zemích. Za nejzásadnější problém veletrhu považují skutečnost, že zde vystavují firmy vyvážející zbraně do rukou nestabilních režimů a účastní se jej delegáti ze zemí, kde podle lidskoprávních organizací dochází k pravidelnému porušování lidských práv. Letos k nim patří například Egypt, Turecko nebo Filipíny.
Kolemjdoucím rozdávala občerstvení iniciativa Food not Bombs (FnB), která v Brně pravidelně vaří jídlo lidem v nouzi a poukazuje na kontrast objemných státních výdajů na zbrojení a podfinancované sociální politiky. „Se zbrojařským veletrhem IDET nesouhlasíme z toho důvodu, že zbrojení a zbrojařské firmy nechtějí ukončit válečné konflikty, ale naopak z nich profitují. Domníváme se, že prostředky vynakládané na zbrojení by se daly mnohem účelněji využít na pomoc potřebným po celém světě,” uvádí FnB v tematické tiskové zprávě.
Na IDETu se letos prezentuje přes dvě stě firem z různých částí světa, nechybí ani Česká zbrojovka nebo Tatra. Účast potvrdili armádní a ministerští delegáti ze sedmnácti zemí. Veletrh zahájí prezident Miloš Zeman v rámci své třídenní návštěvy Jižní Moravy. Letos je akce podruhé přístupná i široké veřejnosti, v minulosti byly její dveře otevřeny jenom pro zvané návštěvníky.
Brněnský rozměr
Letošní protest proti IDETu má rovněž svůj místní — brněnský — rozměr. Na konci loňského roku se stalo město Brno stoprocentním vlastníkem společnosti Veletrhy Brno, která akci pořádá. Podle odpůců IDETu je přitom organizování zbrojařské přehlídky v přímém protikladu k deklarované hodnotové orientaci současného vedení města.
„Považujeme za nešťastné, že se obchodování se zbraněmi do problematických zemí koná de facto za přímé podpory města. Myslíme si, že zbrojařský veletrh by se neměl konat pod hlavičkou městské firmy,” argumentuje Hana Svačinková z neziskové organizace NESEHNUTÍ, která platformu koordinuje.
Obzvlášť kontrastní je veletrh s právě skončeným oficiálním festivalem Meeting Brno, který měl podle organizátorů usilovat o reflektování násilí 2. světové války a poválečných událostí.
Tiskový mluvčí kanceláře brněnského primátora Filip Poňuchálek se kritice brání a přehlídku vnímá jako příležitost k prezentaci Brna. „Mezinárodní veletrh IDET je společně s MSPO Kielce (polská přehlídka s obdobným zaměřením) nejvýznamnější veletrh obranných a bezpečnostních technologií v regionu střední Evropy. Akce se koná za podpory a účasti nejvýznamnějších politických a vojenských představitelů České republiky,“ uvedl Poňuchálek pro DR.
Mluvčí primátora přitom též zdůraznil obrannou funkci vystavovaných technologií, například při tolik aktuální kybernetické bezpečnosti.
Z brněnských politických stran se jako jediná vyjádřila k IDETu nesouhlasně Strana zelených. Její zastupitelský klub kritizuje ve svém prohlášení i zastírání obchodu se zbraněmi nálepkou veletrhu bezpečnostní a požární techniky, které na akci rovněž dostaly svůj prostor. „Zvlášť v době globálního ohrožení terorismem považujeme podporu vývozu zbraní do nestabilních oblastí, autoritářských režimů či zemí, které podporují válečné konflikty, za nerozumnou a město by se na ní nemělo podílet,“ píše se v dokumentu, který podepsali například předseda brněnských zelených Martin Ander nebo starostka městské části Nový Lískovec Jana Drápalová.
Export zbraní z ČR a další akce k IDETU
Vývoz českých zbraní do zahraničí v posledních pěti letech prudce roste. V roce 2015 se podle zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu z České republiky vyvezl materiál za patnáct miliard korun, což představovalo téměř třicetiprocentní nárůst oproti předešlému roku. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek pro MF Dnes potvrdil nárůst exportu i v roce 2016, přesná čísla od MPO budou k dispozici v polovině léta.
Podle indexu americké organizace Freedom House putovala více než polovina českých zbraní do nesvobodných zemí. „V letech 2013 a 2014 vyvezla Česká zbrojovka do Egypta, dlouhodobě zmítaného vládní krizí, několik desítek tisíc pistolí navzdory embargu Evropské unie. Egypt vyzbrojujeme dlouhodobě, bez ohledu na to, kdo je tam momentálně u moci. Je zřejmé, že namísto proklamované bezpečnosti jde České republice především o obchod,“ uvedl pro DR Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.
Platforma STOP IDET zaštiťuje několik iniciativ i řadu jednotlivců. K úternímu happeningu se následující dny přidá piknik před výstavištěm nebo umělecká zvuková instalace připravována ateliérem Intermédií Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického. Akce doprovázejí diskuse a přednášky.
Protesty proti veletrhu IDET se konají v Brně už od počátku devadesátých let. V minulosti byly rovněž propojeny s brněnskou streetparty Protestfest.