ČEZ bude hlasovat o prodeji zastaralé uhelné elektrárny Tykačovi
Johanna NejedlováVe čtvrtek se chystá dozorčí rada ČEZ hlasovat o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady podnikateli Pavlu Tykačovi. Podle ekologů by prodej znemožnil naplnění Pařížské dohody i Státní energetické koncepce, protože podle nich nedojde k plánovanému uzavření elektrárny.
Dozorčí rada ČEZ má ve čtvrtek jednat o prodeji největší a zastaralé hnědouhelné elektrárny Počerady. Zájemcem o koupi je společnost Czech Coal Pavla Tykače. Ten za ni nabízí deset miliard korun. Proti prodeji se staví ekologické organizace, menší akcionáři i někteří politici v čele s Andrejem Babišem.
Očekává se, že část dozorčí rady bude hlasovat v souladu s managmentem pro prodej elektrárny. Ze dvanácti členů budou proti prodeji nejspíš čtyři členové. Václav Pačes, předseda dozorčí rady, pro Deník Referendum uvedl, že bude požadovat odklad hlasování o prodeji, protože potřebuje získat více „přesvědčivé dokumenty o ekonomických dopadech“.
Proti prodeji se již dříve pro Právo vyjádřil ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Sobotky o prodeji elektrárny nemůže rozhodovat představenstvo společnosti bez souhlasu státu.
Odpůrci prodeje argumentují především tím, že po odprodeji by mohl Pavel Tykač usilovat o prodloužení provozu elektrárny o desítky let. To je v přímém rozporu s Pařížskou klimatickou dohodou i Státní energetickou koncepcí České republiky. Koncepce požaduje využití hnědého uhlí pouze pro vysoce účinnou kombinovanou výrobu energie a tepla v teplárnách. Počerady však vyrábějí pouze energii.
Pařížská dohoda má za cíl udržet globální oteplení na hranici jeden a půl stupně Celsia. „Při současném tempu emisí zbývá pouze pět let, než ztratíme alespoň poloviční šanci tohoto cíle dosáhnout,” uvádějí odpůrci prodeje elektrárny. Počítá se tedy každá uzavřená elektrárna, dodávají. Elektrárna Počerady podle jejich výpočtů vypouští do ovzduší téměř stejně emisí, jako celá silniční nákladní přeprava v České republice.
„Představa, že se elektrárna zavře, když nedojde k prodeji je mylná. ČEZ je obvykle považován téměř za zločineckou organizaci, ale nyní se aktivistům hodí. Když tvrdí, že po prodeji se minoritní akcionáři, kteří jsou proti prodeji mohou soudit, mají pravdu. Ale stejně tak se mohou soudit minoritní akcionáři, kteří jsou pro prodej, pokud k němu nedojde,” uvedl Václav Pačes. Minoritním akcionářům patří třicet procent akcií ČEZ. „Stát především neměl akcie prodávat a měl si ponechat stoprocentní podíl ve společnosti,” dodává Pačes.
Oxford dar od Tykače odmítl, stát mu nemá dodávat legitimitu
Po prodeji počeradské elektrárny stát nebude mít téměř žádné páky, jak přimět majitele k tomu, aby ji zavřel. Státu by totiž hrozily arbitráže. Podle ekologů je také problematický samotný kupce, Pavel Tykač, který je známý svými snahami o zbourání Horního Jiřetína a přiblížení velkolomu ČSA až na samý okraj Litvínova.
„Stát by neměl dodávat takovému podnikateli legitimitu tím, že mu bude prodávat další strategická aktiva,” uvádějí signatáři otevřeného dopisu vládě, mezi něž patří bývalý předseda senátu Petr Pithart, socioložka Jiřina Šiklová, politolog Lukáš Jelínek a mnoho dalších osobností.
„Minulý týden jsme se dozvěděli, že univerzita v Oxfordu odmítla nabízený čtyřicetimilionový dar od Pavla Tykače kvůli kontroverzní pověsti tohoto ‚podnikatele‘. ČEZ mu chce nyní narychlo před volbami střelit uhelnou elektrárnu s výkonem poloviny Temelína, a nechat mu i uhlí v lomu Vršany za sto miliard. Tenhle kšeft opravdu smrdí, " uvedl Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace.
Proti prodeji elektrárny je i lidovecký poslanec Jiří Junek: „Uhelné elektrárny máme zavírat, ne dále udržovat. Prodejem se může uzavření prodloužit,” uvedl pro Deník Referendum. Ekologové také argumentují nevýhodností provozování i prodeje, protože do kalkulací nejsou započítávány externí náklady — tedy škody na zdraví i na životním prostředí, na jejichž řešení stát vynakládá a bude muset vynakládat nemalé prostředky.
O prodeji elektrárny se jedná už podruhé. Poprvé o koupi usiloval stejný kupce — Czech Coal. Nyní nabízí ČEZ deset miliard korun, což je o jeden a půl miliardy více než před dvěma lety, kdy nabízel osm a půl miliardy. V hotovosti by však ČEZ dostal jen čtyři a půl miliard, zbytek chce Czech Coal splácet v elektřině.