Politické strany se parádí, do voleb vyrazí s novými logy
Jan GruberZelení, Svobodní a TOP 09 nedávno představili nová loga. Marketingový expert Jakub Horák a teoretik designu Lukáš Pilka hodnotí, jak se stranám změna podařila.
Politické strany se připravují na podzimní volby do Sněmovny. Píší programy a některé mění i svou vnější prezentaci. Nová loga nedávno představila Strana zelených, TOP 09 nebo Strana svobodných občanů.
„Není náhodou, že s blížícími volbami se nejedna politická strana rozhodne změnit své logo,“ řekl Deníku Referendum teoretik designu Lukáš Pilka, „nová značka je vděčným prostředkem pro získání pozornosti médií a také nástrojem, jak deklarovat aktuální dění uvnitř organizace. Zejména v okamžicích, kdy je třeba demonstrovat zásadní změny, je inovace symbolu důležitým signálem vůči okolí.“
Tuto taktiku podle Pilky použila například ODS v roce 2015 nebo komunisté hned v roce 1990. Nová loga Zelených, Svobodných a TOP 09 tak podle Pilky „můžeme vnímat jako vizuální odkazy k předvolebním programům a stranickým slibům, které jinak svou přímou obrazovou podobu nemají“.
Jako první v letošním roce představila novou vizuální identitu Strana zelených. Autory jsou Jan Slovák s Babetou Onderovou ze společnosti Lavmi. Namísto dosavadního čtyřlístku se budou Zelení prezentovat jednoduchým velkým Z v bezpatkovém formátu. „Minimalistická proporce nové značky dává ve skutečnosti maximalistické možnosti využití, reinterpretaci, vytváření hry tvarů, asociací s písmenem Z. Změna, začátek, země, zodpovědnost. To všechno může být naše nové Z,“ říká o novém logu volební manažer strany Lukáš Otevřel.
Marketingový expert a hudební producent Jakub Horák Deníku Referendum řekl, že „nové logo Zelených je grafikova totální rezignace na všechno. Logo má být prapor, za kterým lidé jdou. Co znamená velké zelené Z? Nevím. Jistě, znamená to Zelení. Ale co znamenají dnes Zelení? Na to by mohlo částečnou odpověď dát právě nové logo,“ pokračuje. „Tohle mi ale žádnou energii do žil nevlévá. Takový minimalismus je dobrý pro Karlovarský festival, ale ne pro politickou stranu, která má aktivovat lidi,“ uzavírá Horák hodnocení nového vizuálu Strany zelených.
Podle Lukáše Pilky odstranění tradičního čtyřlístku a posun k méně organickému odstínu zelené ruší původní zabarvení značky, „které posilovalo falešnou představu o Straně zelených, jako o uskupení ochránců přírody a ekologických aktivistů.“ Pilka soudí, že svým způsobem neutrální písmeno Z může straně otevřít cestu k širší veřejností, kterou se snaží oslovit.
V případě Svobodných a TOP 09 se jedná o mnohem menší změny než v případě Zelených. Strana svobodných občanů své logo upravila jen nepatrně. Nový vizuální styl pochází z dílny studia Davida Geče. „V podstatě jen přestylizovala původní, poněkud archaický, tvar do nové úpravy pracující s jednodušším písmem a obrazovou zkratkou,“ řekl Pilka.
„Logo Svobodných je čisté a těch několik jejich příznivců, které na svém facebookovém profilu mám, skutečně působí jako zatvrzelí berani, kteří si pořád melou to svoje, takže z grafického i ideového pohledu je povedené,“ míní Horák o redesignu Svobodných.
Nejméně výraznou změno prošlo logo TOP 09. Nově přibyl schwarzenbergovský motýlek. Ten by měl podle vyjádření místopředsedy strany Marka Ženíška reprezentovat její neměnné principy: tradici, odpovědnost a prosperitu, stejně jako nadhled radost ze života a vtip.
Horák se domnívá, že TOP 09 bohužel promeškala příležitost zbavit se či potlačit číslici 09. Přesto však změnu hodnotí pozitivně: „Font je rozhodně elegantnější než ten minulý, ve dvou protichůdných šipkách vidím střet pravice s levicí, což je dobrý nápad. Prý má jít i o knížecí motýlek — tak budiž, eleganci to má a jako symbolika odkazu to je vtipné.“
Ostatní politické strany svou vizuální identitu s největší pravděpodobností před volbami již měnit nebudou. Očekává se pouze vznik nového loga čerstvě vzniklé dvojkoalice lidovců a Starostů a nezávislých.